Jak donosi wp Kinga Duda - społeczna doradczyni Pana Prezydenta RP absolwentak prawa na UJ (dyplom z wyróznieniem) - zajmie sie pracą nad projektem o utworzeniu instytucji sędziów pokoju. To doniesienie powinno przykuć naszą uwagę nawet z kilku powodów. Po pierwsze na wprowadzeniu w Polsce instytucji sędziego pokoju zalezy ugrupowaniu Pawła Kukiza. Kukizowcy mają to w swoim programie. Z kolei wobec afrontów jakie Solidarna Polska czyni PiSowi, PiS poszukuje nowego koalicjanta. Uchwalenie takie ustawy może stać się dobrą płaszczyzną przyszłej współpracy koalicyjnej. Szczególnie może być to ważne dla PiSu mocno boksowanego przez zuchów Ziobry.
I po drugie: Sędziowie pokoju mogą być pomocni w rozładowaniu zatorów w sądach powszechnych. A to z kolei mogloby się przełożyć na uzdrowienie naszego systemu sprawiedliwości w ogóle. Bo jakoś mikro to idzie, mimo że jako państwo ponosimy na arenie międzynarodowej, kolosalne koszty wizerunkowe. Chodzi mi o zarzuty o braku praworządności. Uchwalenie takiej ustawy z poszanowaniem reguł demokracji i według sztuki prawidłowej legislacji... może być punktem zwrotnym
Instytucja Sędziego Pokoju funkcjonowała na ziemiach polskich w XIX wieku i w pierwszej polowie XX wieku. Sama w sobie jest kwintesencją demokracji.
Czym jest ta instytucja przedstawia skrótowo opis z wiki:
W II Rzeczypospolitej sędzia pokoju przewodził rozprawom, w których początkowo oprócz niego uczestniczyło dwóch ławników; od 1927 sędzia pokoju orzekał jednoosobowo. Lokale dla sądów pokoju (lub pokrycie komornego za lokale wynajęte) były zobowiązane zapewnić gminy. Sędzia pokoju pochodził z wyboru mieszkańców danego okręgu sądowego i obejmował funkcję na pięcioletnią kadencję. Kandydat musiał mieć skończone 30 lat, władać językiem polskim w mowie i piśmie, mieć wykształcenie przynajmniej średnie, cieszyć się pełnią praw obywatelskich i nieskazitelną opinią. Wykluczeni byli parlamentarzyści, urzędnicy, wojskowi w służbie czynnej, duchowni, adwokaci i notariusze.
https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%99dzia_pokoju
Wykształcenie: administratywistka,(magister administracji po studiach na Uniwersytecie Warszawskim) b. samorządowiec...
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo