Motto: Kiełbasa wyborcza na stole. Więc pytam. Jak się ma do tego hasło BÓG HONOR OJCZYZNA?
Pragnę poinformować, że podpisuję się pod następującym apelem krakowskiego Klubu Jagiellońskiego w sprawie emerytury plus - czytaj więcej: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/klub-jagiellonski-o-emeryturze-plus-to-szkodliwe-dla-funkcjonowania-panstwa/tg6d7zg
Adresaci:
Senatorowie RP
Członkowie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej
Członkowie Prezydium Senatu RP
Szanowni Państwo Senatorowie!
Zwracamy się do Państwa z apelem o odrzucenie projektu ustawy o tzw. jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Treść projektu, jego uzasadnienie i ocena skutków regulacji, a także dotychczasowy tryb procedowania, urąga standardom demokratycznej debaty, przyzwoitej legislacji i rozumnej polityki publicznej. Ustawa stanowi bezprecedensowy pokaz wykorzystania publicznych pieniędzy i państwowych instrumentów dla partykularnego, wyborczego interesu partii rządzącej.
Niniejszy projekt ma jeden cel: zmobilizować grupę blisko dziesięciu milionów emerytów i rencistów w Polsce do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz poparcia przez nich partii Prawo i Sprawiedliwość.
Ustawa nie stanowi ani systemowej propozycji poprawy sytuacji osób starszych w Polsce, ani też proponowane świadczenie nie ma charakteru ciągłego, a jednorazowy. Jest też nieprzyzwoitym, politycznym ultimatum – przed wyborami nawet partie opozycyjne nie mają odwagi wyraźnie przeciwstawić się tej propozycji. Dlatego zwracamy się do Państwa jako obywatele troszczący się o dobro wspólne i interes Rzeczypospolitej, by przeciwstawić się tej skrajnie populistycznej propozycji.
Niezbytym dowodem na „wyborczy” charakter tego świadczenia jest fakt, że gwałcąc zasady przyzwoitej legislacji (m.in. przyjęcie przez rząd projektu z brakami formalnymi, tempo prac w Sejmie, brak vacatio legis) projektodawcy robią wszystko, by świadczenie zostało wypłacone przed długim weekendem majowym i eurowyborami.
W uzasadnieniu projektu i ocenie skutków regulacji nie przedstawiono żadnych dowodów, że proponowana interwencja państwa jest uzasadniona lub niezbędna. Nie wiemy, jak propozycja redystrybucji blisko 11 miliardów złotych ma zmniejszyć poziom nierówności społecznych. Dane GUS dowodzą, że jednorazowe świadczenie dla emerytów i rencistów nie jest optymalne, gdyż ta grupa nie jest grupą najbardziej zagrożoną ubóstwem w Polsce. Jedynym poważnym argumentem, który znajdujemy w ministerialnym uzasadnieniu i ocenie skutków regulacji jest przywołanie faktu, że takie działanie przedstawiono na konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości.
Jedenaście miliardów złotych to kwota, za którą można by zrealizować istotną część wielu z kluczowych – bo systemowych, długofalowych i mających istotny wymiar prorozwojowy – elementów tzw. Planu Morawieckiego i zapowiedzi rządu.
W ciągu zaledwie kilkudziesięciu dni, w partykularnym interesie wyborczym partii rządzącej, państwo polskie ma wydać kwotę, za którą można by przykładowo zbudować od podstaw mieszkania dla ponad 200 000 osób, sfinansować 1/3 wieloletniej inwestycji, jaką jest Centralny Port Lotniczy albo kupić 80 000 samochodów elektrycznych. Ignorowanie obietnic rządu w tych obszarach przy jednocześnie błyskawicznym tempie wydatkowania tak wielkiej kwoty na sfinansowane „kiełbasy wyborczej”, jaką jest procedowana ustawa, jasno pokazuje, jakie są dzisiejsze priorytety Prawa i Sprawiedliwości.
Wyborcze kalkulacje Jarosława Kaczyńskiego okazały się istotniejsze, niż plan modernizacji Polski Mateusza Morawieckiego.
Apelujemy do Państwa Senatorów o odrzucenie tego projektu.
Z wyrazami szacunku,
Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki oraz niezależny bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)
Post Scriptum
Podpisanie przeze mnie rzeczonego apelu bynajmniej nie oznacza, że jestem przeciwny finansowej pomocy państwa dla emerytów. Wręcz przeciwnie, uważam, że taka pomoc jest wręcz konieczna, o czym pisałem w październiku 2017 w notce pt. „Mentalność kromki chleba cukrem posypanej” – vide: https://www.salon24.pl/u/salonowcy/814992,mentalnosc-kromki-chleba-cukrem-posypanej , której fragmenty teraz zacytuję:
„Pan Saryusz Wolski opublikował imponującą listę spraw zrealizowanych przez rząd Beaty Szydło, pod którą się w całej rozciągłości podpisuję i jestem autentycznie zafascynowany dotychczasowymi dokonaniami „rządu dobrej zmiany”, a szczególnie niezwyczajnie wysokimi wskaźnikami rozwoju gospodarczego państwa. Ale, choć na tej liście jest pozycja „podniesienie minimalnej emerytury” to jednak zabrakło mi punktu dotyczącego przyszłościowej wizji przywrócenia polskim emerytom godności wieku sędziwego, jaką się cieszą ich zachodni rówieśnicy. Już tłumaczę, o co mi konkretnie chodzi (…) Oczywiście rozumiem, że 50 lat komuny zrobiło swoje, że stosunkowo od niedawna wolnym rynkiem się cieszymy, a gospodarka polska ma wciąż ogromnie wiele do odrobienia, Że trzeba odpracować to, co ukradli doktrynerzy polityki "ciepłej wody w kranie", że nie da się od razu dorównać Zachodowi, tak, jak nie od razu Kraków zbudowano. Ale jak czytam w prasie prawicowej i oglądam w telewizji wypowiedzi prominentów nowej władzy dotyczące emerytów to przebija z nich swojego rodzaju uwłaczający godności ludzi starych głodowy minimalizm. (…) Może sobie zbyt dużo wyobrażam, ale mam nadzieję, że być może moja notka dotrze, gdzie trzeba i uświadomi rządzącym, że należy raz na zawsze skończyć z minimalistycznym podejściem do potrzeb leciwych obywateli czyniącym ich życie niegodnym mieszkańca Europy Środkowej. Czas pełniących swoje państwowe funkcje na zasadzie zasiedzenia Terleckich, Lipińskich, Kuchcińskich et consortes już przeminął. Zaś nadszedł czas Morawieckich i Dudów…”, koniec cytatu. Zachęcam Państwa gorąco do przeczytanie tego tekstu w całości.
Natomiast rzeczony apel Klubu Jagiellońskiego do senatorów RP podpisałem z tej przyczyny, iż uważam, że projekt ustawy o tzw. jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., jego treść oraz i ocena skutków regulacji, a także dotychczasowy tryb procedowania, - urąga standardom demokratycznej debaty i przyzwoitej legislacji. Bowiem ustawa stanowi moim zdaniem bezprecedensowy pokaz wykorzystania publicznych pieniędzy i państwowych instrumentów dla partykularnego, wyborczego interesu partii rządzącej. Powiem więcej. Trzynasta emerytura dla seniorów, w obecnym kształcie stoi w z sprzeczności z założeniami tzw. Planu Morawieckiego i zapowiedzi rządu w tej sprawie. Powiem jeszcze więcej. Uważam, że podstawą naliczania wysokości rewaloryzacji emerytur powinna być wysokość średniego krajowego wynagrodzenia, gdyż pensje rosną niewspółmiernie szybciej w stosunku do tempa rewaloryzacji emerytur. Tymczasem, jak piszą Autorzy apelu: "Czas zacząć się zastanawiać nad poważną propozycją solidarności międzypokoleniowej, która pozwoli nam nie wpaść w pułapkę gerontokratycznego, antyrozwojowego populizmu".
I już na koniec pragnę wyraźnie zaznaczyć, że taki apel podpisałbym niezależnie od tego, która z partii politycznych byłaby w Polsce przy władzy.
I jeszcze jedna istotna sprawa. Jeśli Senat RP zatwierdzi projekt ustawy o tzw. jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., to otrzymaną dodatkową emeryturę przeleję w całości na konto pewnej fundacji osób niepełnosprawnych, którą od szeregu lat wspieram. Dlaczego? Dla spokoju sumienia oraz wierności dewizie BÓG HONOR OJCZYZNA, którą wyniosłem z rodzinnego domu i będę temu etosowi do ostatnich dni cześć okazywał. Na wszelki wypadek kopię przelewu zachowam.
Czytaj także:
K. Pasierbiewicz, 2017, „Ogłaszam, że nie jestem już blogerem prawicowym” – vide: https://www.salon24.pl/u/salonowcy/781995,oglaszam-ze-nie-jestem-juz-blogerem-prawicowym
K. Pasierbiewicz, 204, „Ministra Kolarska-Bobińska karci jagiellońskich jajogłowych” – vide: https://www.salon24.pl/u/salonowcy/575693,ministra-kolarska-bobinska-karci-jagiellonskich-jajoglowych
Inne tematy w dziale Społeczeństwo