Śmierć Dolores O'Riordan wywołała głębokie poruszenie także wśród polskich fanów artystki. Prezydent Duda w emocjonalnym wpisie pożegnał wokalistkę The Cranberries.
Frontmenka irlandzkiej kapeli zmarła w miniony poniedziałek w hotelowym pokoju w Hiltonie przy Park Lane. Miała 46 lat. Zespół planował krótką sesję nagraniową. W ostatnich tygodniach Dolores O'Riordan pogrążona była w głębokiej depresji – poinformował amerykański portal TMZ, powołując się na przyjaciół artystki. Kilka lat wcześniej zdiagnozowano u niej chorobę afektywną dwubiegunową. Wokalistka przyznawała również, że zmaga się z zaburzeniami łaknienia i alkoholizmem. Artystka osierociła trójkę dzieci. 20-letni Taylor, 16-letnia Molly i 12-letnia Dakota mieszkają z ojcem w Kanadzie.
W specjalnym komunikacie po śmierci O'Riordan członkowie zespołu poprosili o uszanowanie prywatności rodziny.
Zachwycająca, liryczna, drapieżna, sentymentalna, gniewna, ekspresywna, obdarzona wspaniałym głosem – talent i charyzma uczyniły ją jedną z najważniejszych wokalistek lat 90.
Polecamy: Oddalono zarzuty o gwałt i porwanie. Polscy muzycy mogą wracać do domu
Dolores Mary Eileen O'Riordan urodziła się w Ballybricken w hrabstwie Limerick w Irlandii. Była najmłodszym z dziewięciorga dzieci w irlandzkiej rodzinie. Do The Cranberries dołączyła w 1990 roku. Pomimo początkowych niepowodzeń na rodzimej scenie, kapela odniosła fantastyczny sukces w Stanach Zjednoczonych. Stamtąd wróciła na Wyspy owiana muzyczną sławą. Jednym z pierwszych hitów The Cranberries był utwór „Linger”.
„Ode to My Family” z płyty „No Need to Argue” - The Cranberries
Największy sukces przyszedł nieco później. W 1994 roku ukazała się płyta „No Need To Argue”. To z niego pochodzi utwór „Zombie”: nie tylko jeden z rockowych symboli lat 90., ale gorzkie podsumowanie dekad konfliktów, angielskiej opresji i terrorystycznej działalności IRA w Irlandii. Utwór powstał w reakcji na zamach bombowy IRA w 1993 r. w Warrington. Zginęli wówczas trzyletni Jonathan Ball i dwunastoletni Tim Parry. Wściekły, melodyjny, silnie oddziałujący na emocje, ubrany w mistrzowski teledysk song wdarł się do wyobraźni muzycznej rzeszy słuchaczy na całym świecie. A cały album wywindował zespół do pierwszej ligi światowej.
The Cranberries nie należy do zespołów produkujących hurtowo kolejne płyty. Co prawda tuż po „No Need To Argue” przyszło „To The Faithful Departed” z takimi hitami jak „Salvation”, ale już na kolejny krążek, czyli „Bury the Hatchet”, fani musieli czekać do 1999 roku. W 2000 r. The Cranberries mieli wystąpić również w Polsce, ale koncert został odwołany ze względu na ciążę wokalistki.
Czytaj także: Polskie Nagrania nie wrócą do Skarbu Państwa. Fiasko rozmów z Warner Music Poland
Po płycie „Wake Up and Smell the Coffee” irlandzka kapela właściwie zawiesiła działalność. Kolejna płyta ukazała się w 2012 r.: to „Roses”, zdaniem krytyków dyskretne nawiązanie do muzycznych początków zespołu. W 2017 roku grupa The Cranberries wydali album „Something Else”. Kłopoty zdrowotne O'Riordan spowodowały, że grupa musiała odwołać znaczną część promocyjnych koncertów – ale ku ogromnej radości polskich fanów zagrała wiosną we Wrocławiu.
Charyzmatyczna wokalistka nagrała także dwie solowe płyty: „Are You Listening?” (2007) i „No Baggage” (2009).
Fanem muzyki irlandzkiej gwiazdy rocka jest prezydent Andrzej Duda. „Dolores O’Riordan odeszła. Osierociła The Cranberries ale zostawiła nam wiele pięknej muzyki. Dolores płaczemy i dziękujemy! RiP” - napisał na Twitterze poruszony jej śmiercią.
Przez lata kariery The Cranberries sprzedali 40 milionów płyt – wedle oficjalnych danych.
Jaki utwór The Cranberries był dla Was najważniejszy?
Źródło: terazrock.pl, onet.pl, eskarock.pl
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Kultura