Dzieci lubią ładnie wydane książki, fot Pixabay
Dzieci lubią ładnie wydane książki, fot Pixabay

Najpiękniejsze książki dla dzieci i młodzieży w 2017 roku

Redakcja Redakcja Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Polska Sekcja IBBY wybrała najpiękniejsze książki w konkursie Książka Roku 2017. Zwyciężyły "Łopianowe pole" Katarzyny Ryrych, "Serce Neftydy" Marcina Szczygielskiego, "Brzuchem do góry” Urszuli Palusińskiej, "Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu”.

image

fot. Adamada.pl

Za najlepszą książkę dla dzieci uznano "Łopianowe pole" Katarzyny Ryrych (wyd. Adamada). "Dzieci ze zwykłego podwórka są świadkami zupełnie niezwykłych wydarzeń. Ktoś zamienia się w żabę, w skarpetkach rosną dziury, tajemniczy pan przechadza się z burzową chmurą na sznurku, huśtawka ożywa, a z pudełka Dory ucieka nuda. Czy za tym wszystkim mogą stać pewna pani i jej kot?" - opisuje nagrodzoną książkę wydawca. Autorką ilustracji jest Grażyna Rigall.

image

fot. latarnik.pl

W kategorii "książka dla młodzieży" nagrodę otrzymało "Serce Neftydy" Marcina Szczygielskiego (wyd. Instytut Wydawniczy Latarnik). To opowieść science-fiction. Jej bohater - Effi - wkracza w dorosłość i tego samego dnia traci wszystko, do czego przywykł. Cumujący w pasie planetoid prom kosmiczny, na którym dorastał, zostaje unicestwiony, a w eksplozji ginie matka bohatera. Aby ją przywrócić do życia, Effi musi wrócić na spustoszoną w licznych wojnach Ziemię.

image

fot. dwiesiostry.pl

Nagrodę graficzną odebrała Urszula Palusińska za książę obrazkową "Brzuchem do góry" (wyd. Dwie Siostry). To opowieść o tych, którzy tęsknią za latem, leniuchowaniem i patrzeniem w niebo. Z tej perspektywy świat wygląda zupełnie inaczej.

image

IBBY nagrodziła też za ilustracje i koncepcję graficzną książki "Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu, czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów" z tekstem Ewy Solarz, Agnieszki Kowalskiej i Agaty Szydłowskiej (wyd. Wytwórnia). Autorami ilustracji są m.in. Jacek Ambrożewski, Tymek Jezierski, Piotr Młodożeniec. Album prezentuje 100 projektów mebli, szkieł, porcelany, a także kroje liter, logo, dziecięce zabawki, a nawet Ptasie Mleczko czy gumowe kółko do gry w Ringo. Wydawcom i autorom udało się jednak uniknąć pokusy przedizajnowania swojego utworu, co szczególnie doceniło jury konkursu. Książka do wielokrotnego czytania i oglądania.

Honorowe wyróżnienia w kategorii literatura otrzymali:

  • Marta Guśniowska – za książkę „A niech to gęś kopnie”, il. Robert Romanowicz (wyd. TASHKA). Ciepła, przepełniona inteligentnym humorem historia o poszukiwaniu szczęścia. Gęś uwodzi swoim pierzastym wdziękiem czytelników w każdym wieku.
  • Zuzanna Orlińska – za książkę „Biały Teatr panny Nehemias” (wyd. Literatura). Przenosimy się do Warszawy lat 80. Życie Katarzyny i Elżbiety, uczennic szóstej klasy szkoły podstawowej też jest nudne, do czasu, gdy poznają dwie dziwaczne starsze panie, a w ich tajemniczym mieszkaniu znajdują niezwykły przedmiot.
  • Piotr Rowicki – za książkę „10 do Bergamo” (wyd. Literatura). Poruszająca i ważna powieść o problemie eurosieroctwa. We włoskim Bergamo pracuje mama Lidki, która bardzo za nią tęskni.
  • Katarzyna Ryrych – za książkę „Jasne dni, ciemne dni” (wyd. Literatura). Poznajcie Witka - dorosłe dziecko przygniecione ciężarem obowiązków i odpowiedzialności. Może liczyć tylko na siebie. Książka na ciemne i na jasne dni.
  • Małgorzata Strękowska-Zaremba – za książkę „Dom nie z tej ziemi”, il. Daniel de Latour (wyd. Nasza Księgarnia). Tytułowy dom to po prostu źródło przemocy i opresji, tylko czy ten „dom zły” da wyrwać sobie  mroczną tajemnicę?
  • Agnieszka Wolny-Hamkało – za książkę „Nikt nas nie upomni”, il. Ilona Błaut  (wyd. Hokus-Pokus). Niepokorny manifest dziecięcej mocy i marzeń o samostanowieniu.

Honorowe wyróżnienia w kategorii grafika otrzymali:

  • Katarzyna Bogucka – za książkę obrazkową Spacer (wyd. TAKO). Spacer jako podróż przez życie. Wertując książkę, bierzemy udział w czyichś ślubach, pogrzebach, bójkach, manifestacjach, przeprowadzkach. Całość utrzymana w stylu retro.
  • Marianna Oklejak – za książkę obrazkową „Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych” (wyd. Egmont Polska). Coś dla miłośników baśni, folkloru i zadań na spostrzegawczość. Trudno oderwać od niej wzrok.
  • Justyna Sokołowska – za książkę obrazkową „Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci”, tekst Heinrich Hoffmann (wyd. Egmont Polska). Klasyka literatury niemieckiej, ale w zupełnie nowej, współczesnej plastycznie odsłonie.
  • Jerzy Gruchot, Wojciech Koss / Full Metal Jacket – za ilustracje i koncepcję graficzną książki „12 półtonów. Książka o muzyce”, tekst Zuzanna Kisielewska (wyd. druganoga). Teoria i historia muzyki we wspaniałych obrazkach.
  • Gosia Herba (ilustracje) i Mikołaj Pasiński (skład i opracowanie graficzne)  – za ilustracje i koncepcję graficzną książki „Lodorosty i  bluszczary”, tekst Jerzy Ficowski (wyd. Wolno). Jurorzy docenili harmonizującą z tekstem poetyckim oprawę graficzną książki.
  • Gosia Herba (ilustracje) i Mikołaj Pasiński (projekt graficzny) – za ilustracje i koncepcję graficzną książki „Wiersze dla dzieci”, tekst Stanisław Grochowiak (wyd. Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy). Rysunkowe kolaże przypominają dziecięce wycinanki i wciągają czytelnika do zabawy ze słowem.

IBBY (International Board on Books for Young People) działa od 1953 roku, obecnie ma oddziały w 53 krajach. Celem konkursu Książka Roku jest promowanie najciekawszych, najlepiej zilustrowanych książek dla dzieci i młodzieży.

źródło PAP, culture.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.





Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Kultura