We Lwowie od kilku dni trwa zabezpieczanie cennych zabytków. Świat obiegło zdjęcie figury Chrystusa pochodzącej z ormiańskiej katedry we Lwowie.
Chrystus w bunkrze
Niektóre witraże i rzeźby są rozbierane i będą przechowywane w schronach. Część jest zabezpieczona specjalnymi ekranami.
Jednym z takich zabytków sakralnych, który ukryto w specjalnym bunkrze przeciwlotniczym, jest figura Jezusa Ukrzyżowanego z drewnianego ołtarza Golgoty, który znajdował się na podwórku katedry ormiańskiej we Lwowie. Jest to jeden z najstarszych posągów na Ukrainie. Ostatni raz ta XIV-wieczna rzeźba została zdjęta w czasie II wojny światowej.
"Chrystus zdjęty z krzyża i złożony do grobu. Oby szybko zmartwychwstał" – piszą pod fotografią internauci.
Zafoliowane rzeźby
W mieście nikogo nie dziwi już widok obitych blachą budynków i posągów owiniętych folią oraz materiałami ogniotrwałymi i ochronnymi.
Zbiórka na na ochronę dobór kultury Lwowa
Ponad 600-letnie miasto jest prawdziwą perłą, jeśli chodzi o zabytki. We Lwowie zachowało się bowiem ponad 2,5 tysiąca zabytków historycznych i obiektów architektury. Historyczne centrum Lwowa zostało w 1998 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Decyzję o ochronie zabytków przed działaniami wojennymi podjęła Rada Miejska Lwowa. Prace nad ochroną zabytków wykonują zawodowi lwowscy konserwatorzy. Pieniądze na zakup potrzebnych materiałów miasto otrzymało również ze zbiórki konserwatorów z Polski.
W Krakowie prowadzona jest specjalna zbiórka na ochronę dobór kultury Lwowa. Najpilniej potrzebne są: gaśnice piankowe i proszkowe, koce gaśnicze i inne tkaniny niepalne, wełna mineralna do zabezpieczenia witraży i okien w muzeach hełmy przeciwpożarowe, odzież niepalna.
W Ukrainie jest 7 obiektów Światowego Dziedzictwa, głównie we Lwowie i Kijowie. Lwów, Kijów i Charków należą do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Agresor rosyjski zniszczył już wiele zabytków we wschodniej Ukrainie. UNESCO pracuje nad oceną strat.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Kultura