O śmierci Eugenii Herman poinformował na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich.
Odeszła Eugenia Herman
"Z wielkim smutkiem żegnamy Eugenię Herman, aktorkę teatralną, telewizyjną, filmową i radiową, absolwentkę PWST w Łodzi, aktorkę łódzkiego Teatru Nowego, na deskach którego zadebiutowała w 1951 roku rolą Bregel w „Poemacie pedagogicznym” Antoniego Makarenki w reżyserii Kazimierza Dejmka, oraz Teatru Polskiego w Warszawie a gościnnie Narodowego. Wykładowczynię na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, w Studiu Aktorskim przy Teatrze Żydowskim oraz w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie" - czytamy na profilu ZASP na Facebooku.
Polecamy:
Cannes 2021 - wiemy, kto zdobył Złotą Palmę
Festiwal Jarocin. Jubileusz Dezertera, Armii, TSA i Happysad
Zagrała dziesiątki ról w teatrze i filmie
Eugenia Herman zagrała dziesiątki ról w teatrze i filmie. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1956 roku w „Nikodemie Dyzmie” w reżyserii Jana Rybkowskiego.
Była laureatką nagrody za rolę drugoplanową Księżnej Yorku w „Ryszardzie III” Szekspira w Teatrze Polskim w Warszawie (Kalisz - XXXIV KST), artystką wyróżnioną złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
"Niespełna dwa lata temu uroczyście świętowaliśmy jej dziewięćdziesiąte urodziny. Była pogodna i pełna energii. Odeszła artystka, pedagog, piękna, elegancka kobieta z klasą" - żegna aktorkę ZASP.
Biografia Eugenii Herman
Jako aktorka zadebiutowała 30 czerwca 1953 w Teatrze Nowym w Łodzi, w którym występowała w latach 1953–1960. W latach 1960–1996 była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie.
W 1996 przeszła na emeryturę, często występowała gościnnie na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Od 1982 roku była wykładowczynią na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi.
W latach 2001–2014 uczyła w Szkole Aktorskiej H. i J. Machulskich, gdzie wyreżyserowała ze słuchaczami trzy przedstawienia dyplomowe: „Trojanki”, „Uczone białogłowy” i „Awantura w Chioggi”.
W filmie zadebiutowała pod koniec lat 50. epizodycznymi rolami w filmach Jana Rybkowskiego. W sumie zagrała w kilkunastu filmach, kreując zwykle postacie drugoplanowe.
Najbardziej znana z seriali telewizyjnych (wśród nich "Królowa Bona", "W labiryncie", "Matki, żony i kochanki", "Egzamin z życia"). Jej krótkim epizodem była rola pani Joanny, sekretarki Jacka (odc. 48 - "Trujące żądło zazdrości") w serialu "Rodzina zastępcza".
KW
Czytaj dalej:
Zmarł Jerzy Janeczek, aktor, którego uwielbiamy za rolę w "Samych Swoich"
Pięć budowli, które trzeba natychmiast odbudować razem z Pałacem Saskim
Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie i Tarnowie. Pojawili się artyści z całej Europy
Rocznica bitwy pod Kłuszynem - wielki tryumf polskiego oręża
Szczepan Twardoch z Orłem. Gorzki komentarz pisarza
Inne tematy w dziale Kultura