Spotkałem w internecie tekst traktujący o dwu sposobach myślenia, Linearnym i Lateralnym, myślę, że Rzecz została opisana dobrze i warto zaprezentować Państwu oba systemy.
Myślenie linearne
Myślenie linearne, to myślenie „po sznurku”. Poszukiwanie odpowiedzi według standardowego schematu przedstawionego nam przy jakiejś innej okazji. Wykorzystywanie typowych, logicznych rozwiązań danego problemu.
Myślenie takie jest i będzie stosowane. Pozwala ono skutecznie podejmować proste decyzje, rozwiązywać niezbyt skomplikowane problemy. Jest więc doskonałym narzędziem roboczym dnia codziennego. Gdy mamy przed sobą typowe problemy, to warto opierając się na poprzednich doświadczeniach, szybko i bez zbędnych komplikacji się za nie zabrać.
I jest to zdecydowanie siła myślenia linearnego. Niestety, często próbujemy rozwiązywać duże problemy, odpowiadać na skomplikowane pytania, z użyciem myślenia linearnego. W tym jednak przypadku myślenie linearne nie stanowi już tak skutecznego narzędzia. Prowadzi ono bowiem do najoczywistszego, ale wcale nie najlepszego rozwiązania.
Myślenie linearne stanowi „podążanie za tłumem” – opieranie się na standardach społecznych, doświadczeniach cudzych i własnych, a także przykładowych rozwiązaniach, znalezionych gdzie indziej. Tam, gdzie chodzi o twórcze, niekonwencjonalne myślenie, poszukiwanie nowych, wyjątkowych rozwiązań, potrzeba wyjść z szeregu, tu pojawia się tzw. myślenie lateralne.
Myślenie lateralne
Jeśli chcesz znaleźć unikatowe rozwiązania, wyjść poza oczywiste i standardowe sposoby na osiągnięcie celu, potrzebujesz myśleć inaczej niż wszyscy inni, którzy próbowali dany problem rozwiązać.
Jednym ze sposobów na przełamanie schematu myślenia jest budowanie od początku modeli rozwiązań w głowie, Nawet jeśli rozwiązanie ro miało być kompletnie nierealne. Następnie stopniowe przenoszenie danego modelu w rzeczywistość. Przykładowo, jeśli jakiś kłopot w biznesie nie daje się rozwiązać według typowych schematów, spróbuj w nierealny sposób rozwikłać ten problem. Możesz stworzyć wirtualny „super-biznes” – a następnie, krok po kroku, nanieś go na rzeczywisty biznes.
Inną metodą jest kompletne odwrócenie pomysłów. Ostry zakręt o 180 stopni, który pozwoli Ci zobaczyć sytuację w zupełnie inny sposób. Czasem kartkę trzeba po prostu obrócić, a nasze schematy, odwrócone do góry nogami, mogą wydawać się niedorzeczne, ale czasem właśnie w ten sposób można wyjść z koleiny, którą tworzą nasze nawyki myślenia.
Kolejnym ważnym elementem myślenia lateralnego jest umiejętność oddzielenia się od opinii zewnętrznych. Jeśli chcesz myśleć twórczo, nie pozwól by inni nałożyli na Ciebie swoje bariery. Jeśli napotykasz barierę, której nie dajesz rady pokonać, to zrób krok dalej poza to, co mówią inni. Jeśli ktoś twierdzi, że dane rozwiązanie jest niewykonalne, to znaczy że on nie może tego zrobić, ale to wcale nie oznacza, że Ty nie możesz. Być może to właśnie Twój pomysł będzie stanowił optymalne rozwiązanie.
Myślenie lateralne jest tym skuteczniejsze im większy i bardziej skomplikowany problem do rozwiązania. Dlatego stawiaj duże cele rozszerzając swoje oczekiwania. Zamiast przycinać cel do tego co wydaje Ci się realne (a w praktyce oznacza to, że jest to po prostu łatwe do wykonania), postaw cel sięgający dużo dalej. Jeśli chcesz wykonać zadanie, korzystając wydajniej ze swojego umysłu, to pomyśl jak osiągnąć więcej. W tej sytuacji: jak zdobyć więcej niż tylko to, co konieczne. W ten sposób narzucisz swojemu mózgowi ramy na tyle duże, że Twój cel łatwiej się w nich zmieści. A ty nie będziesz odczuwać frustracji, ale będziesz zachęcony postępami w dążeniu do rozwiązania.
Warto budować w głowie obrazy, wyobrażać sobie rozwiązanie. Samo wyobrażenie nie dokona zmiany, ale nasz mózg myśli wydajniej, jeśli zamiast liter i cyfr, rozwiązania poszukamy w obrazach. Dlatego również poszukując dobrego modelu, który rozwiąże problem, warto rysować schematy i mapy myśli. Pomóż sobie modelując możliwe rozwiązania w wyobraźni.
Również bardzo cenną taktyką jest punktowe skupianie się na jakimś elemencie układanki, który wydaje się być najefektywniejszy. Z pośród fragmentów rozwiązania wybierz najbardziej obiecujący, a następnie skup się na nim i rozbudowuj go, aż zapełnisz cały obraz – uzyskasz pełne rozwiązanie.
Najważniejszą metodą rozwiązywania w sposób twórczy nawet najbardziej skomplikowanych problemów jest zadawanie odpowiednich pytań. Tak naprawdę bez tego elementu, wszystkie pozostałe wymienione w tym artykule metody, mogą okazać się całkowicie nieskuteczne. To pytanie stanowi klucz do uzyskania poszukiwanego rozwiązania. Jeśli mówisz o problemie, to jedynie stwierdzasz fakt. Ani Twój umysł, ani ludzie wokół Ciebie, nie będą mieli nic do powiedzenia, gdy stwierdzasz fakt. Natomiast pytanie jest żądaniem odpowiedzi. Kiedy zadajesz pytanie, często Twój umysł od razu Ci na nie odpowiada. Jeśli zatem odpowiednio ukierunkujesz pytania, uzyskasz często nieoczekiwane, a zaskakujące odpowiedzi. Jeśli zadajesz pytanie typu: „jak to rozwiązać?” to odpowiedź którą uzyskasz, będzie typowym schematem. Ale jeśli zapytasz: „jak to rozwiązać, tak aby uzyskać następujące wyniki, w następującym czasie i z użyciem następujących środków?”, to dopiero wtedy możesz liczyć na oryginalne rozwiązania.
Pytania to podstawa myślenia lateralnego. Układanie pytania, to tak naprawdę składanie zamówienia na odpowiedź, dlatego im bardziej precyzyjne pytanie, tym bardziej szczegółowe i trafne może być uzyskane rozwiązanie.
za: http://www.powerblog.pl/myslec-skuteczniej/