W bieżących tygodniach nie można nie poruszyć sprawy tzw. priorytetów zdrowotnych Wielkopolski.
Przygotowane zostały bowiem i opublikowane Priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej Województwa Wielkopolskiego na okres od dnia 30 czerwca 2016 r. do dnia 31 grudnia 2018 roku. Stanowią one załącznik do Zarządzenia Wojewody Wielkopolskiego Nr 348/2016 z dnia 30 czerwca 2016 r. i są pięćdziesięciostronicowym dokumentem, który powstał jako wyraz pracy i konsultacji szerokiego grona osób zaangażowanych w sprawy opieki zdrowotnej w naszej części kraju. Należy zaznaczyć, że dotyczy wyłącznie spraw związanych z lecznictwem szpitalnym.
Dokument ten był zapewne niezwykle trudny w przygotowaniu. Wymieniane w nim są niezwykle liczne wyzwania stojące przed jeszcze liczniejszymi specjalizacjami medycznymi w naszym regionie. Zasadniczo można się w tej liście zdecydowanie pogubić. Trzeba przypomnieć, że określenie priorytet zakłada – w źródłosłowie – pierwszeństwo wyzwania. Idąc na kompromis można by jeszcze pokusić się ewentualnie o kilka priorytetów. Jeśli jednak powstaje lista kilkuset zadań, to trudno z dokumentu wyczytać, co jest w nim najważniejsze. Niezbędnym byłoby więc wybranie z gąszczu informacji tzw. Priorytetów wśród priorytetów.
Dobrze, by realizacja założonych priorytetów służyła w jak największej mierze rozwiązaniu faktycznych problemów, z którymi się borykamy w naszym regionie. Od refleksji nad tym powinniśmy rozpocząć. Zgłaszam z niezwykłym przekonaniem i mocą generalną uwagę, że najczęściej brakuje miejsca i chęci bądź możliwości przyjmowania najciężej chorych pacjentów, często ze schorzeniami współistniejącymi, a także wystarczającej opieki nad nimi.
Największe trudności infrastrukturalno – organizacyjne w zakresie służby zdrowia w Wielkopolsce próbowałbym opisać w dziesięciu poniżej zarysowanych punktach.
1. Stara baza lokalowa w działalności pediatrycznej w Poznaniu
2. Brak wystarczającego zaplecza dla kompleksowej działalności sercowej i naczyniowej (z podkreśleniem: naczyniowej) z zapewnieniem wdrożenia najnowszych technik w tych dziedzinach, w tym endowaskularnych.
3. Brak wystarczającej szpitalnej bazy psychiatrycznej w Poznaniu.
4. Wąskie gardło wielkopolskie w zakresie hematoonkologii.
5. Brak satysfakcjonującego SORu dla Grunwaldu / części Jeżyc / Łazarza w Poznaniu.
6. Brak wystarczającego zaplecza ogólnointernistycznego jako skutek skandalicznej marginalizacji w tym zakresie (zapewnienie bezpieczeństwa w tym zakresie jest podstawą stabilności systemu szpitalnego).
7. Brak możliwości właściwej izolacji pacjentów pulmonologicznych z kolonizacją patogenami alarmowymi (w przewlekłych schorzeniach układu oddechowego oraz ostrej patologii infekcyjnej).
8. Niedobory oraz brak równomiernego rozmieszczenia bazy radioterapii.
9. Utrudniony dostęp do rehabilitacji w warunkach szpitalnych (po udarach, wypadkach, zawałach etc.).
10. Brak wystarczającej bazy dla pacjentów przewlekle wentylowanych mechanicznie.
Ponadto bardzo bolesny wydaje mi się być w Wielkopolsce: 1/ brak właściwej dostępności do technik obrazowania u pacjentów rozpoczynających oraz w kontynuacji leczenia onkologicznego (niestety wskutek niedomogów systemowych i kontraktowych), a także 2/ ucieczka dużej części pacjentów neurochirurgicznych poza region oraz 3/ upośledzona dostępność do procedur szpitalnych urologicznych.
Proszę wybaczyć, że zaproponuję subiektywną listę „priorytetów wśród priorytetów”, zachęcając do dyskusji i ewentualnej kontestacji. Korzystajmy z wolności słowa i nie obrażajmy się, jeśli zaproponowana lista wzbudzi nieco emocji. Umieściłbym na niej dziesięć następujących propozycji.
1. Budowa szpitala dziecięcego w Poznaniu.
2. Budowa Wielkopolskiego (Zachodniego) Centrum Chorób Serca i Naczyń.
3. Wzmocnienie bazy psychiatrycznej w Poznaniu.
4. Wzmocnienie hematologii (w kontekście hematoonkologii).
5. Stworzenie czwartego SORu w Poznaniu.
6. Wzmocnienie sieci rejonowych oddziałów internistycznych (i pediatrycznych) w Wielkopolsce.
7. Budowa ośrodka dla chorych dorosłych z mukowiscydozą w Poznaniu.
8. Równomierne zabezpieczenie w ośrodki radioterapii w Wielkopolsce.
9. Wzmocnienie bazy rehabilitacyjnej w Wielkopolsce (z uwzględnieniem rehabilitacji kardiologicznej, pulmonologicznej).
10. Stworzenie oddziałów dla pacjentów wentylowanych mechanicznie oraz pobytu długoterminowego w zakresie lecznictwa zamkniętego.
Traktuję oczywiście z pokorą wyrażone przez mnie wyzwania nie roszcząc sobie nieomylności, ale nie możemy obawiać się wyrażania wprost spraw niezbędnych do załatwienia w pierwszej kolejności. Wybór priorytetów, wynikających z listy najważniejszych potrzeb, pozostaje nadal - mimo opublikowanego obszernego dokumentu - wyzwaniem do dyskusji.
Lekarz: internista – pulmonolog, pracownik dydaktyczny i naukowy, współzarządzający szpitalem klinicznym, zainteresowany wymiarami osobistymi i społecznymi opieki zdrowotnej i współczesnej cywilizacji.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości