Zdaniem socjologii Actor-Network Theory społeczeństwo, ani to co społeczne nie istnieją. Społeczeństwo i to co społeczne muszą zostać wyśledzone, na podstawie subtelnych zmian w niespołecznych środków. Zatem społeczeństwo jest zadaniem, a nie faktem. Powiązania społeczne trzeba odnaleźć w krążeniu rozmaitych narzędzi, których nie da się wzajemnie zastąpić. Jednym z takich narządzi jest język będący narzędziem komunikacji i porozumiewania się dając szanse na wiązanie się, łączenie się podmiotów w sieci…
Analiza języka polityki może wskazywać na to, że to co społeczne niknie, słabnie. Język polityki przestaje służyć komunikacji, porozumiewaniu się m.in. w sprawach przekształcania zbiorowości Polaków w polskie społeczeństwo.
Prawo i Sprawiedliwość ostatnio odbyło naradę, ale jakoś o tym co było przedmiotem tego spotkania cichosza. Ten inne fakty niedwuznacznie wskazują na qusimafijny charakter tej partii politycznej. Widać, że demokracja sprzedaje swoje wdzięki za... no właśnie za co? Może za pieniądze?
My tu gadu, gadu, a oni tam decydują o podziale polskiego chleba. Wiele wskazuje na to, że ten podział znacząco ograniczy kawałek polskiego chleba przeznaczony na polską szkołę, na rozwiązywanie problemu biedy w Polsce, na inne kwestie społeczne. Z ośrodków pomocy społecznej realizujących w gminach zadania związane z walką z biedą napływają sygnały, że te jednostki organizacyjne pomocy społecznej zmuszane są do ograniczenia liczby osób obejmowanych wsparciem.
Prawo, w tym prawo dotyczące spraw publicznych winno być ogólne, jasne i pewne... Nasze prawo zostało tak bardzo rozgadane, niejasne, że przestało kształtować relacje w zbiorowości Polaków, poza rosnącym galimatiasem.
Poszukując prawdy słucham tego, co mówią osoby odnajdujące w sobie moc dokonywania zmian formy spadania. Bo, że spadamy - to jest oczywiste...
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo