Proponowałem poprzednio i nadal proponuję, by do systemu prawnego wpisać następującą definicję polityki społecznej, by nie tolerować sytuacji, w której każdy, zwłaszcza polityk mógł tę definicję sobie określać tak, aby mógł skuteczniej zabiegać o stolce władzy:
Polityka społeczna to ukierunkowane i prowadzone - w ramach konstytucyjnych zasad, w tym zasady pomocniczości państwa, poszanowania i ochrony wolności, godności człowieka i solidarności, a także zasad dobrego rządzenia – działanie prowadzące do inwestowania w poprawę spójności społecznej, transformację zbiorowości we wspólnoty, w społeczności, w społeczeństwo, będące efektem wdrażania do praktyki instytucji i zmian korzystnych dla osób i zbiorowości, w tym zwłaszcza dotyczących poprawy standardu ich życia, spójności i bezpieczeństwa, także socjalnego i rozwiązywania problemów socjalnych i społecznych.
Nie łudźmy się – każda wspólnota wcześniej, czy później tworzy instytucje, zwykle hierarchiczne, a hierarchia to przymus… Idzie o to, by ci z góry nie traktowali tych z dołu przedmiotowo. Panta rhei – jutro mogą być na dole…, a suwerenem ma być naród, nie władza. Jeśli tworzone instytucje finansowane ze środków publicznych nie są skutecznie kontrolowane – zwykle zaczynają służyć politykom i osobom sprawującym w tym instytucjach zarząd.
Są wspólnoty, w którym wymiana nie następuje za pomocą pieniądza. Taka wspólnotę tworzą np. mieszkańcy wyspy Taquile - wyspa na jeziorze Titicaca.
Taquileños stosują w swej społeczności zasady kolektywizmu oraz inkaskiego kodeksu moralnego: "ama sua, ama llulla, ama qhella" (nie kradnij, nie kłam, nie leń się). Gospodarka opiera się tu na rybołówstwie, rolnictwie i ogrodnictwie, z dominującą uprawą ziemniaka, oraz turystyce. Docenioną za pielęgnowanie własnego dziedzictwa przez UNESCO wyspę odwiedza rocznie około 40 000 turystów. Taquileños znani są z produktów tkackich, tekstyliów i ubrań, uważanych za wyroby najwyższej jakości w Peru. Rzemiosłem tym zajmują się głównie mężczyźni. (wiki). Nieprawda, bowiem kobiety przędą, a mężczyźni tkają i dziergają, co i ja lubię dla relaksu czynić…
W Polsce niejaka p.Maląg – pełniąca funkcję sługi w ministerstwie rodziny i polityki społecznej twierdzi, tworząc własną definicję „polityki społecznej”, że osoby doświadczające ubóstwa i wykluczenia, których liczba dynamicznie rośnie swoje problemy mają rozwiązywać w ramach wejścia w rolę pracownika, jakby wszystkie osoby ubogie i wykluczone mogły tę rolę pełnić. Albo ta pani jest niemądra, albo cynicznie reaguje na ten problem społeczny zakładając, że to będzie się podobać jej chlebodawcom. Powiedzmy – dość cynizmowi władzy…
Poszukując prawdy słucham tego, co mówią osoby odnajdujące w sobie moc dokonywania zmian formy spadania. Bo, że spadamy - to jest oczywiste...
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo