niekompetencja niekompetencja
42
BLOG

(239) Dokąd zmierzamy?

niekompetencja niekompetencja Społeczeństwo Obserwuj notkę 3

Po urodzeniu u ok. 90% dzieci daje się stwierdzić dominację zachowani wskazujących na to, że gdy jesteśmy dziećmi jesteśmy istotami empatycznymi, bywa altruistycznymi, moralnymi, ale jednocześnie mającymi skłonność do wykluczania tych, którzy są od nas inni. 

Gdy dorastamy nasza skłonność do zauważania i współodczuwania stanów emocjonalnych innych ludzi ulega atrofii, co przy skłonności do wykluczania tych, którzy są od nas inni, np. co się tyczy statusu materialnego - źle rokuje dla rozwiązywania nie tylko problemu ubóstwa i wykluczenia społecznego. W Polsce jest około 2 milionów osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Liczba ta w czas kryzysów zwykle znacząco wzrasta.

Jest wszak kwestią, czy ludziom potrzebni są ludzie, których podmiotowość, godność zawsze należy szanować, czy może potrzebni są tak jak potrzebne są przedmioty, jak zasoby ludzkie mające istnieć tylko po to by pomnażać bogactwo osoby manipulującej innymi ludźmi.

Gdy tłumnie udawać się będziemy na miejsce ostatniego spoczynku może wówczas zrodzić się w nas potrzeba szukania i dostrzegania idącego obok człowieka? Może będziemy w ten czas rozmawiać ze sobą bez konieczności ustawicznego grania w „moje górą”? Może będziemy chcieli słuchać tego, co ludzie wykluczeni, ubodzy - zepchnięci w ciemność maja nam do powiedzenia? Nie ma pewności, źe tak będzie. Ale na pewno gotujemy sobie czas rosnącego gromu nie tylko na cmentarzach, które nie będą miejscem spokojnego spoczynku ani naszych przodków, ani nas samych.

Czyżby siedliskiem ludzkiego rozumu były jego trzewia (w tym probiota), a nie mózg? 

Poszukując prawdy słucham tego, co mówią osoby odnajdujące w sobie moc dokonywania zmian formy spadania. Bo, że spadamy - to jest oczywiste...

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo