niekompetencja niekompetencja
30
BLOG

(182) W co inwestujemy?

niekompetencja niekompetencja Społeczeństwo Obserwuj notkę 1

Uczenie się trzeciego stopnia, o którym pisałem w teście „Na spotkanie z Prometeuszem” – kilka możliwych alternatyw:

ja, my (grupa interesu, grupa zawodowa, etc) – ty (np. osoba wymagająca wsparcia)

przymus, podporządkowanie, przemoc - wolność

instytucja – sieć oparcia socjalnego tworzona z wykorzystaniem potencjałów wsparcia środowisk lokalnych dostosowana do potrzeb socjalnych wspólnoty mieszkańców (nie idzie o to, by przeciwstawić instytucji sieć, idzie o to, by sieć była przed instytucją)

bezpieczeństwo, porządek publ. (safety) - bezpieczeństwo socjalne (security)

liberalizm – komunitaryzm, solidaryzm

osoba wymagająca wsparcia przedmiotem oddziaływania pomocy społecznej – … podmiotem (podmiotem może być sieć „aktorów”)

pragmatyzm - moralność

potrzeby możnych (mogących) władz – potrzeby osób ubogich, wykluczonych

indywidualizm – solidarność

aktywizacja – pomoc w wysiłkach osoby zmierzających do uwalniania się z ograniczeń jej ekspresji… (patrz art. 30 KRP)

uniformizm (np. standardy w pomocy społecznej, za które ma płacić ten, kto nie brał udziału w ich określaniu) - zróżnicowanie

nadkonsumpcja - troska o Ziemię

… - …

Każdy z nas znaleziony tysiąc złotych, który musiałby wydać natychmiast, zwykle zainwestowałby, poparłby tę lub inną ideę, a uznając, że nie są ważne alternatywy - chciałby np. zainwestować część znalezionych aktywów w siebie i osoby bliskie, a w części przeznaczyłby dla innych osób, na wsparcie „wędrowców”, o których mowa w przypowieści o Abrahamie siedzącym pod drzewami Mamre lub grupy „wędrowców”. Poczynione wybory utworzyłyby dla każdego z nas osobny profil preferencji. Prawdopodobnie jest tak, że po latach sprawowania rządów przez deklarujące troskę o los osób najsłabszych władze inwestującej w „państwowe” i po sprzedaży tych inwestycji za przysłowiowy złamany grosz – dziś wiele osób przestało pokładać nadzieję na poprawę swojego losu w inwestowanie we wspólne, społeczne.

W Internecie w określonym czasie jest prawie tyle samo tekstów na temat wolności i tyle samo na temat aktywizowania. Jest kwestią, czy wolności nie łączymy z „ja, my”, a aktywizowania z „ty, oni”? O aktywizowaniu SIĘ cicho sza. Stosunkowo mało tekstów o odpowiedzialności, zwłaszcza za zbiorowości, w których żyjemy.



Poszukując prawdy słucham tego, co mówią osoby odnajdujące w sobie moc dokonywania zmian formy spadania. Bo, że spadamy - to jest oczywiste...

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo