Mózg każdego z nas tworzy swój własny model świata. Modelami umysłu zajmuje się między innymi kognitywistyka będąca nauką zajmującą się obserwacją i analizą działania zmysłów, mózgu i umysłu, w szczególności ich modelowaniem wykorzystującym osiągnięcia wiedzy m.in. z takich dyscyplin naukowych jak antropologia, badania nad mózgiem, biocybernetyka, biochemia, biofizyka, filozofia umysłu, informatyka, psychologia, sztuczna inteligencja, etc.
Gdy w polityce, w tym w polityce społecznej, której jedną z instytucji jest pomoc społecznej „tu i ówdzie”, a w zasadzie wszędzie mamy do czynienia z grande dyrektoriozą przejawiającą się głównie autokratycznym, a bywa autorytarnym sposobem zarządzania polami aktywności w sferze życia publicznego oddanymi w pacht panom, wójtom i plebanom – nie ma wiele miejsca dla inteligencji kongnitywnej tworzonej przez sieci (patrz teoria actor-network theory Bruno Latoura) skupionej na trosce o dobro wspólne.
Gdy u wielu z nas rozum pierzcha przed nietrzymaniem erupcji złych emocji, gdy pojawiamy się na arenie życia publicznego - Polska musi tracić szanse na zrównoważony rozwój, także dlatego, iż władza nie inwestuje w rozwój nauk. Wielu z nas uważa, że ważniejszym jest inwestowanie na kredyt w duże przedsięwzięcia rozwijające infrastrukturę niż równoległe inwestowanie w edukację obywatelską dającą każdemu z nas moc kształtowania i rozwijania tego, co określane jest mianem dobra wspólnego, jakbyśmy chcieli uwolnić się z odpowiedzialności za to, co i jak będzie czynione w ramach tego co określany Polska. A twierdzenie zaprezentowane na jednym z blogów Salon24, że kandydat na prezydenta RP p.Trzaskowski jest sprawcą największej katastrofy ekologicznej w minionym roku w Europie... jeszcze bardziej śmieszy niż śmieszący, tumaniący i przestraszający Twardowski z ballady A.Mickiewicza „Pani Twardowska”.
Poszukując prawdy słucham tego, co mówią osoby odnajdujące w sobie moc dokonywania zmian formy spadania. Bo, że spadamy - to jest oczywiste...
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo