Ryuuk Ryuuk
469
BLOG

Szermierz, złodziej, skazaniec

Ryuuk Ryuuk Kultura Obserwuj notkę 4

Paulus Hector Mair to postać wyjątkowa dla wszystkich badaczy europejskich sztuk walki. Urodził się w 1517 roku w Augsburgu w zamożnej, niemieckiej rodzinie. Długo pracował dla rady miasta, jako sekretarz i skarbnik. W młodości rozwinął u siebie tak głęboką fascynację sztukami walki, że swój zamiar przekazania dorobku kolejnym pokoleniom przypłacił życiem.

Mair namiętnie kolekcjonował traktaty szermiercze, dokończył pracę nad manuskryptem Antoniusa Rasta (certyfikowanego mistrza długiego miecza i kapitana sławnego Marxbruder) oraz zrealizował swój własny, wielki projekt -Opus Amplissimum de Arte Athletica("The Greatest Work on the Athletic Arts"). Do zilustrowania zatrudnił sławnego malarza, Jorga Breu Młodszego, a także dwóch mistrzów szermierki, by ci pozowali artyście. Jest też 12 interesujących ilustracji z pracy innego sławnego artysty, Maartena von Heemskercka, autora „Fechten & Ringen” (jedna poniżej).

„Największa Praca” zawiera nie tylko zasady szermierki długim mieczem i walki wręcz, ale też mieczem jednoręcznym, mieczem i sztyletem, mieczem i puklerzem, tasakiem, kijem, piką, halabardą, kosą, sierpem, bojowym cepem, maczugą, sztyletem, polaxem, przy pomocy wielkiej tarczy, w zbroi pieszo, w zbroi na koniu, nawet w starciu z użyciem różnych broni, czy też pieszo przeciwko konnemu. Wszystko było oparte o nauki wielkich mistrzów (Liechtenauer, Talhoffer, Otto Żyd i inni). Mair poświęcił cztery lata i swe naprawdę imponujące dwutomowe dzieło skończył w trzech wersjach, po niemiecku, łacinie i w obu tych językach.

Jak się łatwo domyślić, nie tylko nakład pracy ale i jej koszt był ogromny, stąd Mair, by ją sfinansować, zwyczajnie defraudował pieniądze z kasy miejskiej … W końcu został aresztowany, osądzony za swe zbrodnie i powieszony jako złodziej.

Jakkolwiek by go nie postrzegać - czy szlachetnego uczonego, czy też pospolitego przestępcę - nie da się ukryć, że dzięki jego pracy uzyskaliśmy ogromną wiedzę o europejskich sztukach walki (Kunst des Fechtens). Paulus Hector Mair żył w czasach, gdy szkolenie bojowe przestawało być tak popularne jak dawniej. Nawet w wojsku umiejętności indywidualne zaczęły schodzić na dalszy plan, liczyło się wyszkolenie zespołowe, taktyka i coraz bardziej potężniejąca broń palna. Mair obawiał się, że ta uwielbiana przez niego sztuka zniknie zupełnie ze świata.

Adres do manuskryptu Maira (z tłumaczeniem w języku angielskim):

http://www.wiktenauer.com/wiki/Paulus_Hector_Mair

Ryuuk
O mnie Ryuuk

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Kultura