Chaos, jaki po śmierci Celestyna IV zapanował w Rzymie, był przyczyną, że następne konklawe zebrało się dopiero po półtora roku. Kardynałowie, po tym jak senator Orsini potraktował ich na pierwszym historycznym konklawe, bali się zjawić ponownie w Rzymie, więc wybór nowego papieża został dokonany w Anagni. Został nim kardynał Synibalda Fieschi, hrabia della Lavegna, Genueńczyk z pochodzenia, mnich benedyktyński.
Innocenty IV (1243-1254) był zaprzysięgłym wrogiem cesarza-Antychrysta, więc walka z Fryderykiem II rozgorzała na nowo. Wojska papieskie pod wodzą kardynała Rainera z Viterbo dokonały bezlitosnej rzezi oddziałów niemieckich stacjonujących w środkowejItalii. Obawiając się represji, Innocenty uciekł do Francji, gdzie powołał do Lyonu nowy (XIII) sobór ekumeniczny w celu rozstrzygnięcia sporu między papiestwem a cesarstwem (1245). Próby pośrednictwa i łagodzenia konfliktu poczynione przez króla Francji, Ludwika IX, spełzły na niczym.
Fryderyk II, który nie stawił się na soborze, został ponownie ekskomunikowany jako cesarz rzymski, król niemiecki i król sycylijski, a jego poddani zwolnieni od przysięgi wierności. Fryderyk nie przyjął tego wyroku i ostro zaatakował zepsucie kleru, odejście od zasad ewangelii, uprawianie polityki zamiast głoszenia prawdy bożej. Stanowisko cesarza znalazło posłuch w wielu państwach Europy.
Autorytet papieski nie był już tak silny, jak za czasów Innocentego III. Mimo prób pozyskania przez papieża sojuszników politycznych a nawet ogłoszenia krucjaty przeciwko wyklętemu cesarzowi, pozycja Fryderyka II pozostała silna aż do jego śmierci (13 grudnia 1250 roku).
Innocenty IV wysłał w 1247 do Karakorum (siedziby chana tatarskiego Güjüka), włoskiego franciszkanina Jana dei Carpine. W 1248 wysłał kolejne poselstwo i przez rok gościł na swoim dworze posłów od chana (między innymi duchownego nestoriańskiego).Głównym tematem tej ożywionej działalności dyplomatycznej pomiędzy papieżem i wielkim chanem były oczywiście plany zniszczenia Islamu.
Innocenty zasłynął głównie pewnym dopięciem prawnym kwestii działalności inkwizytorów. Ogłoszony na soborze liońskim dekret Innocentego IV aprobował w pełni metody inkwizycji, zwłaszcza stosowania tortur i kary śmierci wobec heretyków, i nakazał nawet dzieciom denuncjować swych rodziców.
Ojcowie soboru przyznali papieżowi szerokie kompetencje w dziedzinie prawa kościelnego. Po zakończeniu soboru Innocenty IV powrócił do Italii, ale jego pozycja została osłabiona. Nie ciesząc się uznaniem wśród ludności Rzymu (to łagodne stwierdzenie, ponieważ papież był powszechnie znienawidzony), przenosił się z miasta do miasta, od Umbrii, przez Perugię, Asyż, Anagni do Neapolu, gdzie zmarł.
Trudnym dla papiestwa problemem stał się w tym okresie rozłam, który nastąpił w zakonie franciszkanów. Utworzyły się dwa stronnictwa, jedno – rygorystów (zwanych również spirytuałami), pragnących przestrzegać normy bezwzględnego ubóstwa, drugie – zwolenników złagodzonej formy reguły franciszkańskiej. Innocenty, chcąc załagodzić konflikt, uznał wszystko, co posiadał zakon za własność papiestwa; zakonnicy zatem zachowują zasadę ubóstwa, albowiem są tylko użytkownikami tej własności. Wybieg ten nie tylko nie uspokoił dążeń spirytuałów do głoszenia zasady całkowitego ubóstwa prawdziwych (jak się nazywali) uczniów Chrystusa, ale wywołał swoją jawną obłudą nowy konflikt.
Ciekawostki:
W 1253 roku ogłoszono kanonizację św. Stanisława, biskupa krakowskiego.
Gdy papież został zmuszony do opuszczenia Rzymu, i schronienie znalazł w Lyonie. Jeden z jego kardynałów tak skomentował 8-letni okres, jaki papież spędził w tym mieście: „Gdy tam przybyliśmy, zastaliśmy trzy domy publiczne. Wyjeżdżając zaś pozostawiliśmy za sobą tylko jeden. Rozciąga on się nieprzerwanie od wschodniej do zachodniej bramy miasta”.
Innocenty IV opisywał siebie jako „praesentia corpolis Christi”, czyli „ucieleśnienie Chrystusa”, może dzięki jego „przeistoczeniu” przy wyborze na papieski urząd?
Peter da Rosa „Namiestnicy Chrystusa”.
Jan Wieriusz Kowalski „Poczet papieży”.
http://ryuuk.salon24.pl/353792,jak-narodzilo-sie-konklawe
Inne tematy w dziale Kultura