Na prośbę fanów żużla, zamieszczam jeszcze jeden (choć już archiwalny) wywiad dla „Tygodnika Żużlowego”.
Rozmowa z honorowym patronem Indywidualnych Mistrzostw Europy, PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi, meczów reprezentacji Polski, indywidualnych mistrzostw świata juniorów, wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego - Ryszardem Czarneckim
Mimo wielu obowiązków czołowego europejskiego polityka znalazł Pan czas, by obejrzeć w Dauvgapils na Łotwie drugi finał SEC (IME).
To nic dziwnego, bardzo interesuję się sportem, a żużel to takie oczko w mojej głowie. Zgodziłem się więc patronować takim imprezom jak klubowa Liga Mistrzów, mistrzostwa świata juniorów, PGE IMME, jakże prestiżowym SEC oraz meczom reprezentacji Polski. Chciałbym wybrać się we wrześniu do Lublina na spotkanie Polska – Dania. Do Guestrow na pierwszy finał SEC nie dałem rady pojechać, ale już na turnieju na Łotwie byłem jak najbardziej. Niestety, nie będę mógł być też obecny na zawodach w rosyjskim Togliatti, gdyż podobnie jak kilkunastu innych Polaków czy 80 Europejczyków, głównie polityków, wojskowych, ludzi z wywiadu, jestem na czarnej liście Putina i nie mam wjazdu do Rosji. Tak więc, hm, nie wybiorę się do Soczi na wczasy.
Jakie wrażenia z turnieju w Dauvgapils?
To kiedyś były... polskie Inflanty. Tu działała w czasie II wojny światowej nasza AK, tu mieszka ponad 16 tysięcy naszych rodaków, nawet działają oni w miejscowym speedwayowym klubie Lokomotiv. Same wyścigi były świetne, już dawno nie oglądałem tylu wyprzedzanek. Poziom sportowy bardzo dobry. Faworyci solidarnie dzielili się punktami. W klasyfikacji generalnej SEC jest tak ciasno, że w zasadzie każdy jeszcze ma szansę na tytuł mistrza Europy. Dzięki marketingowym i organizacyjnym staraniom polskiej, toruńskiej firmy Sport On ten tytuł jest znowu prestiżowy i wiele znaczy dla żużlowców. Walczą więc o niego chętnie i zaciekle. A ich zmagania na cały świat transmituje telewizja Eurosport.
A jak podobała się organizacja imprezy na Łotwie?
Była dobra, sprawna, acz zawsze można coś poprawić.
Występ polskich żużlowców, poza Przemysławem Pawlickim raczej, delikatnie mówiąc, nie zachwycił.
Rzeczywiście, Pawlicki jechał bardzo ambitnie, ale Kasprzak i Kołodziej powinni ten swój start jak najszybciej wymazać z pamięci. Mają szansę jeszcze się odbić i powalczyć o medale. Nicki Pedersen daleko, a wygrał Grigorij Łaguta, który był w zasadzie u siebie.
Szkoda, że nie dane mi było wręczać naszym reprezentantom pucharu na podium. Umówiliśmy się z burmistrzem Daugavpils, że nagrodzę drugiego w turnieju Joonasa Kylmaekorpiego. W trakcie biegu finałowego my polscy oficjele zobaczyliśmy na swoich telefonach komórkowych, że na igrzyskach w Rio kolarz Rafał Majka zdobył brązowy medal. Skoczyliśmy do góry z radości, a w tym samym momencie sędzia wykluczył miejscowego rodzynka Bognadonovsa. Łotewscy gospodarze spojrzeli na nas z wyrzutem, lecz szybko wytłumaczyliśmy im powód naszej radości.
Nie jest pan tylko „malowanym honorowym patronem” prestiżowych żużlowych imprez, ale realnie pan przy nich pomaga, o czym z wdzięcznością mówił nam Maciej Polny z KF Sport, główny organizator PGE IMME.
Każdemu, kto chce zrobić coś dobrego dla polskiego sportu staram się pomóc w miarę możliwości. Szkoda, że na skutek przesunięcia na niedzielę GP w Malilli, gdański turniej IMME też został przełożony na późniejszy termin. 14 sierpnia podczas Jarmarku Dominikańskiego duża frekwencja na stadionie Wybrzeża była raczej zagwarantowana. Może uda się tę ważną i świetnie obsadzoną imprezę, tą dodatkową GP w naszym kraju, rozegrać, np. 28 sierpnia? I może wtedy dane mi będzie ją na żywo obejrzeć w Gdańsku, bo teraz akurat przebywałem poza Europą.
*rozmawiał Bartłomiej Czekański
historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Sport