Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
144
BLOG

Sensacja w Brukseli: Polska prymusem w kwestii „praw kobiet”

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

W kuluarach Parlamentu Europejskiego posłowie różnych narodowości podpisywali list zainicjowany przez Polaków o niedopuszczeniu do rozgrywek europejskich pucharów klubów piłkarskich z Rosji i Białorusi. Adresatem był prezydent UEFA, czyli europejskiej federacji piłkarskiej Słoweniec Aleksander Ceferin. Nieco później kuluary PE aż huczały od krytyki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i jego niemieckiego przewodniczącego Thomasa Bacha po dopuszczeniu – pod warunkami identycznymi, jakie musieli spełnić na Igrzyskach PRZED agresją Rosji na Ukrainę -sportowców rosyjskich ( i białoruskich) do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024.

Jednak poza tymi sportowo-politycznymi akcentami ostatnie dni marca upłynęły w unijnej "stolicy” pod znakiem dwudniowej sesji europarlamentu. W Brukseli są tzw. mini sesje, które trwają dwa dni w przeciwieństwie do „normalnych” sesji w Strasburgu – dwa razy dłuższych. Posiedzenie PE zainaugurowano uroczystością z okazji 25 rocznicy podpisania w Belfaście w Irlandii Północnej tzw. „porozumienia wielkopiątkowego”.

Ponadto omawiano sprawy energetyczne w kontekście gazów fluorowanych i substancji zubażających warstwę ozonową. Dwa stosowne sprawozdania w tej kwestii zostały przygotowane przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.

Ważna z punktu widzenia konsumentów była debata na temat rozporządzenia dotyczącego „Ogólnego bezpieczeństwa produktów”. Raport sporządziła Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

Polskie akcenty pojawiły się przy okazji dwóch sprawozdań: w jednym przypadku w kontekście pozytywnym, w drugim – negatywnym. Ten pierwszy dotyczył sprawozdania o „Wzmocnieniu zasad równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości”. Dla wielu krytyków Polski było szokiem, że nasz kraj jest na bardzo wysokim 5 miejscu (na 27) w tej sprawie, o której feministki mówią, niestety, rzadziej niż o aborcji. Liderem jest Luksemburg, a za(!) Rzeczpospolitą są państwa, których reprezentanci bardzo często… krytykują Polskę, gdy chodzi o „prawa kobiet”.
I znów wrócił temat „praworządności”.
Wreszcie tradycyjnie o "rządach prawa". Komisja Europejska dodała nowy instrument oceny „praworządności” w poszczególnych krajach UE-27. I oczywiście jest równie subiektywny, jak poprzednie…

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (01.04.2023)

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka