Dzisiaj obchodzimy 486. rocznicę uchwalenia „Artykułów Sejmiku w Środzie” czyli najstarszych instrukcji poselskich w języku polskim. Jednocześnie mamy 388 rocznicę od czasu, gdy nowy polski król Władysław IV podpisał „Pacta Conventa” – czyli faktyczne ograniczenie władzy królewskiej i podzielenie się nią ze społeczeństwem: rzecz niespotykana wtedy w Europie. Warto sobie zdawać sprawę z historycznej wielkości naszej Ojczyzny. Także jej militarnych tradycji, bo mija 214. rocznica, gdy generał Jan Henryk Dąbrowski rozpoczął nabór do Armii Księstwa Warszawskiego, która miała walczyć z o niepodległość i integralność terytorialną Państwa Polskiego. Pamiętajmy też o tradycjach pozytywistycznych, bo przecież w najtrudniejszych czasach nasi rodacy budowali gospodarcze podstawy egzystencji naszego narodu – dzisiaj mija 170 rocznica powstania Towarzystwa Przemysłowego i Handlowego w Krakowie.
Polska zawsze kulturą stała i to kultura ratowała polskość – 94 lata temu odsłonięto w Warszawie pomnik Fryderyka Chopina -w jego czasach największego kompozytora na świecie. Inne nacje mają inne tradycje: 115 lat temu w Moskwie carowi przedstawiono pana Rasputina, a 123 lata temu niemiecka piechota morska zajęła… w Chinach terytorium w rejonie Jiaozhou, zmuszając Chiny do wydzierżawienia go Berlinowi na 99 lat.
Pamiętajmy o polskiej wielkości i sile z przeszłości, ale też o tym, co robili nasi sąsiedzi.
*komentarz ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (14.11.2020)
historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura