Państwo niemieckie dba o swoich obywateli, a szczególnie o tych którzy nie mogą związać koniec z końcem. Dostają pieniądze na czynsz, na jedzenie, na telefon, a nawet na opłacenie abonamentu RTV. Wielu mniej zaradnych Niemców przyzwyczaiło się do życia na koszt innych i nawet nie starają się znaleźć pracy. Takie beztroskie życie marzy się teraz także części imigrantom, w tym niektórym naszym rodakom.
Jesienią ubiegłego roku pewna cygańska rodzina z Gelsenkirchen, przed sądem w Essen wygrała sprawę o prawo do zasiłku socjalnego. O wyroku zrobiło się głośno, gdyż do tej pory wszystkie niemieckie urzędy i sądy solidarnie odmawiały bezrobotnym, osiadłym od niedawna w Niemczech imigrantom, prawa do świadczeń. Sąd w Essen, powołując się na prawo unijne, uznał, że ktoś kto przebywa w Niemczech dłużej niż rok (a tak było w tym przypadku), nabywa takie same uprawnienia jak rdzenni obywatele. Nieważne przy tym czy dany obcokrajowiec pracował, czy nie pracował, opłacał składki, czy nie opłacał. Decydującym kryterium dla sądu okazał się okres pobytu w Niemczech.
Po tym wyroku w niemieckiej prasie rozgorzała gorąca dyskusja. Prawicowi publicyści wieszczą, że teraz Niemcy mogą się spodziewać setek tysięcy przybyszy z Rumunii i Bułgarii, którzy przyjadą tylko po to aby żyć na koszt niemieckiego podatnika.
Według ostatnich danych Federalnej Agencji Pracy (BfA) największą grupą obywateli UE pobierającą zasiłki socjalne w Niemczech byli w 2015 roku Polacy (90.831 osób), Włosi (70.685) i Bułgarzy (63.788). W stosunku do 2014 roku zanotowano znaczny wzrost liczby obywateli UE korzystających z tych świadczeń. Na pierwszym miejscu są Rumuni (plus 57 procent), przed Bułgarami (51 proc.) i Polakami (plus 25 procent).
- Jestem zaskoczony tymi liczbami. Obok Polaków, którzy świetnie sobie radzą w Niemczech, rośnie najwidoczniej socjalna "szara strefa" - skomentował szef Biura Polonii w Berlinie Aleksander Zając. Jego zdaniem to zrozumiałe, że niemieckie władze starają się ograniczyć "turystykę socjalną", jednak przewidziany w ustawie okres pięciu lat jest zdecydowanie za długi. - Trzeba znaleźć takie rozwiązanie, które wyeliminuje nadużycia, a jednocześnie uwzględni różne przypadki losowe, np. chorobę czy utratę pracy - dodał Zając.
afp, dpa / Małgorzata Matzke, Bartosz Dudek
Znam przykład z życia wzięty. Polska rodzina w Niemczech przeżyła do emerytury na zasiłku. Nie pracowali ani dnia, a wychowali i wykształcili dzieci.
Moje książki wydane w Belgii. "Drugi brzeg miłości" powieść 2010. "Smak wiatru w Auschwitz-Birkenau" powieść 2015 . „Inna barwa księżyca”reportaże 2012. "Dziewczyna w okularach" opowiadania 2015. "Moje zmory i marzenia" felietony 2013. "Czarne anioły" powieść 2015. "Zdobycie rzeki" opowiadania 2016. "Morderstwo w klubie dziennikarza" powieść 2017.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości