Targi Książki w Krakowie coraz bliżej – zachęcamy do udziału w przygotowanych przez nas spotkaniach.
Pierwszego dnia Targów – w czwartek, 27 października o godzinie 16.00 – zapraszamy do Sali Praga na praktyczne szkolenie Wszystko co chcecie wiedzieć o ISBN, ale nie wiecie o co pytać, pokazujące możliwości serwisu e-isbn:
– Jak jednym kliknięciem informować o nowościach?
– Jak nadawać kategoryzację Thema?
– W jaki sposób zwiększyć swoją rozpoznawalność w internecie?
Dorota Cymer i Katarzyna Nakonieczna z Biblioteki Narodowej pokażą jak szybciej i sprawniej korzystać z serwisu e-isbn. Zaprezentują najczęstsze błędy i ich skutki. Wysłuchają próśb, zajrzą w przyszłość i odpowiedzą na wszystkie pytania.
W piątek, 28 października o godzinie 12.00, w Sali Lwów A odbędzie się spotkanie Standardy światowe, naśladowanie liderów, pomysły z własnego podwórka – jak to ze sobą połączyć? Zostaną na nim przedstawione propozycje dwóch ośrodków – Biblioteki Narodowej oraz GfK Polonia.
Zapraszamy do dyskusji na trzy powiązane tematy:
– Czy wiemy, na czym polega zmiana?
– Jak ją zobrazować/wymierzyć?
– Jak na nią reagować?
Przyjętym w dyskusji punktem wyjścia będzie brak wspólnej bazy typu
books-in-print (BiP) oraz brak wspólnej kategoryzacji tematycznej książek. Materiały do dyskusji – w załączniku.
Podczas dni branżowych – czwartek i piątek – przedstawiciele Biura ISBN udzielają konsultacji na stoisku Biblioteki Narodowej D43.
W odpowiedzi na Państwa postulaty przedstawiamy także nowości z serwisu e-isbn.
Thema daje radę, czyli jak zwiększyć sprzedaż swoich książek w internecie?
W serwisie e-isbn.pl już wdrożyliśmy najnowszą wersję Themy (1.2) dopracowaną przez grupę międzynarodowych praktyków rynku książki. Thema to powszechna na świecie, darmowa klasyfikacja tematyczna przygotowana pod kątem rynku książek – ostatnio wprowadził ją Amazon.
Każdy może opanować Themę w 24 godziny. Cała dokumentacja po polsku jest dostępna do pobrania (xls, pdf, doc) na stronie think tanku EDItEUR www.editeur.org.
Zalogowani użytkownicy serwisu e-isbn.pl widzą strukturę Themy na dole ekranu w trzecim kroku pełnego opisu numeru ISBN (opis onix). Każdą książkę można przypisać do maksimum 7 kategorii tematycznych. Wybieramy z 20 podstawowych kategorii oraz 6 kwalifikatorów – geograficzny, językowy, chronologiczny, celów edukacyjnych, grup docelowych oraz stylu.
Thema jest szansą dla polskich wydawców i sprzedawców książek, ponieważ od lat przypisanie książki do kategorii tematycznej jest czasochłonne i frustrujące z czterech powodów:
1. Niemal wszyscy wydawcy, hurtownicy oraz księgarze stosują własne kategorie tematyczne, a zatem nie wiadomo, do kogo się dostosować.
2. Kategorie stosowane w jednej firmie nie pasują od kategorii w innej, a zatem trudne lub wręcz niemożliwe jest powiązanie ze sobą różnych kategoryzacji.
3. Kategoryzacje stosowane w handlu są płytkie - mało podkategorii powoduje, że czytelnik nie może zorientować się w ofercie. Kilka tysięcy tytułów w jednej kategorii uniemożliwia rozpoznanie oferty.
4. Książka nie zawsze jest obiektywnie „o czymś”. Trudno czasem przypisać tytuł do wyłącznie jednej kategorii, a taki wymóg stawia wiele systemów.
Książkę można przypisać do kilku kategorii tematycznych. Twórcy Themy dawno to zauważyli i stworzyli narzędzie, które pozwala precyzyjnie dotrzeć do potencjalnych odbiorców.
PS
Autorkami informacji są Dorota Cymer i Katarzyna Nakonieczna.
Moje książki wydane w Belgii. "Drugi brzeg miłości" powieść 2010. "Smak wiatru w Auschwitz-Birkenau" powieść 2015 . „Inna barwa księżyca”reportaże 2012. "Dziewczyna w okularach" opowiadania 2015. "Moje zmory i marzenia" felietony 2013. "Czarne anioły" powieść 2015. "Zdobycie rzeki" opowiadania 2016. "Morderstwo w klubie dziennikarza" powieść 2017.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości