Zbigniew Ryndak Zbigniew Ryndak
203
BLOG

Ból, żal, rozczarowanie

Zbigniew Ryndak Zbigniew Ryndak Kultura Obserwuj notkę 2

 

O Powstaniu Warszawskim pisałem na moich blogach dziesiątki razy. Nigdy zdania nie zmieniłem. Nadal trzeba odważnie mówić o niebywałym  bohaterstwie powstańców i niewybaczalnej  głupocie dowódców. 

"Był rozkaz Komendy Głównej AK, było powstanie. Nie byłoby rozkazu, nie byłoby powstania. Przetrwałoby miasto, przetrwałyby elity, kościoły, zabytki. Bylibyśmy dzisiaj znacznie bogatszym, wartościowszym narodem" – powiedział  historyk Piotr Zychowicz.  (RFM24) 2013 r.

Z punktu widzenia wojskowego decyzja o powstaniu była przestępstwem. Źle uzbrojeni, w większości nieuzbrojeni powstańcy rzuceni zostali do walki z uzbrojonymi po zęby Niemcami. Jeżeli dziś hucznie obchodzi się 71 rocznicę największej  polskiej klęski powstaniowej, to trzeba oficjalnie ludziom powiedzieć całą prawdę. Trzeba wyróżnić i czcić bohaterstwo powstańców ale krytykować karkołomny zamiar dowództwa  powstania. Zginęło  200  tysięcy osób, a Warszawa zamieniona została w rumowisko gruzów. Jeńców wywieziono do obozów koncentracyjnych. Chwała bohaterom i pogarda dla głupoty wojskowych. Dziś niektórzy wytykają Rosjanom, że stali na drugim brzegu  Wisły, ale nie pomogli powstańcom. A czy dowódcy powstania dostali od Rosjan zapewnienie o pomocy zbrojnej? Stalin nie miał żadnego interesu politycznego w tamtej sytuacji. Czy nie wiedzieli o tym generałowie powstania?

W związku z PW cisną się na usta nasi przyjaciele Ukraińcy. W czasie drugiej wojny światowej Ukraińcy razem z Niemcami zabijali Polaków i Żydów. To ukraińscy siepacze tłumili Powstanie Warszawskie. Rozstrzeliwali ludność cywilną i palili domy. Pomagali też Niemcom zapędzać Żydów do gazu w Treblince. Załoga niemiecka liczyła tam 30 osób, do tego było 90 uzbrojonych ukraińskich wachmanów.

Nie kłamać, niczego nie tuszować, uczyć nową generację Polaków konkretnej prawdziwej oceny historii.

Bohaterstwo powstańców tak, krótkowzroczność, bezmyślna szarża wojskowych nie. Jakie to przykre  -  żar walki polskiej młodzieży o wolność Ojczyzny  w końcu utopiony został w kanałach z nieczystościami Warszawy.

   

Moje książki wydane w Belgii. "Drugi brzeg miłości" powieść 2010. "Smak wiatru w Auschwitz-Birkenau" powieść 2015 . „Inna barwa księżyca”reportaże 2012. "Dziewczyna w okularach" opowiadania 2015. "Moje zmory i marzenia" felietony 2013. "Czarne anioły" powieść 2015. "Zdobycie rzeki" opowiadania 2016. "Morderstwo w klubie dziennikarza" powieść 2017.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura