Dzień Czynu Chłopskiego
ulotka Stronnictwa Ludowego na dzień 15 sierpnia 1937 r.
/W związku z pojawiającymi się doniesieniami prasowymi, jakoby w Radomiu zgłoszono projekt zmiany nazwy ulicy Czynu Chłopskiego w ramach "dekomunizacji", przypominamy treść tego historycznego dokumentu, by wskazać na właściwe pochodzenie pojęcia "Czyn Chłopski" , które oznacza udział chłopów w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., a w znaczeniu bardziej ogólnym - we wszystkich walkach o niepodległość Polski.- redakcja bloga/
CHŁOPI!!!
Nadchodzi dzień 15 sierpnia. Pamiętny to dzień. Rocznica zwycięstwa nad bolszewikami w roku 1920.
Obchodzimy corocznie ten dzień jako wielki Dzień Czynu Chłopskiego.
W tym dniu bowiem chłopi polscy w braterskim wysiłku z robotnikami i innymi warstwami społecznymi przełamali napór wschodnich najeźdźców, usiłujących w pożodze światowej rewolucji bolszewickiej utopić resztki wolności ludzkiej, a na jej miejscu zaszczepić doktrynę komunistyczną.
Wiadomo czym dla Polski i dla Europy było to zwycięstwo. Zadecydowało ono o niepodległości naszego Państwa i jego granicach, odparto zbrojny pochód bolszewizmu na Zachód.
Czynu tego wiekopomnego dokonał w wielkim bohaterskim porywie naród cały - dokonała go armia polska, której olbrzymią większość stanowili chłopi.
Słusznie więc obchód rocznicy tego zwycięstwa nazywamy Obchodem Czynu Chłopskiego.
Wezwał ich do spełnienia tego czynu Rząd Obrony Narodowej z chłopem - Wincentym Witosem na czele.
Bohaterski wysiłek armii i praca tego rządu opartego o zaufanie najliczniejszych warstw narodu, umożliwiły rozbicie wrogiego najazdu.
CHŁOPI! Zwycięstwo Sierpniowe z roku 1920 nazywamy Czynem Chłopskim, gdyż masowy wysiłek chłopów był fundamentem tego zwycięstwa.
Deklarując gotowość strzeżenia naszych granic, musimy jednak z doświadczeń r. 1920 wyciągnąć przykazania.
Ci co bronią i żywią, mają również prawo do współgospodarzenia krajem w każdym czasie.
Bezpieczeństwo - rozwój i gospodarka państwa musi się zawsze opierać o jak najszersze warstwy ludu.
CHŁOPI! Święcąc rocznicę Czynu Chłopskiego oddamy hołd poległym - uczcimy bohaterów, ale równocześnie gromkim głosem zawołamy - Współgospodarzami Polski być chcemy!
W dniu 15 sierpnia nikogo z was na uroczystości "Czynu Chłopskiego" nie braknie.
Zamanifestujmy wszyscy - młodzi - starzy - kobiety - mężczyźni - naszą wolę.
Chcemy bronić - żywić, ale i współgospodarzyć w naszej kochanej Polsce. Pokażmy w dniu 15 sierpnia siłę i potęgę chłopską.
Stańmy wszyscy w tym dniu pod zielonymi sztandarami.
Stronnictwo Ludowe
Inne tematy w dziale Kultura