Z dziejów ruchu ludowego Z dziejów ruchu ludowego
174
BLOG

Sylwester Śmiech, PSL w walce przeciw fałszerstwom wyborczym roku 1947.

Z dziejów ruchu ludowego Z dziejów ruchu ludowego Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Sylwester Śmiech

PSL w walce przeciw fałszerstwom wyborczym roku 1947.

image

Dnia 19 stycznia przypadła bardzo bolesna i tragiczna rocznica sfałszowanych wyborów roku 1947. Rocznica ta winna skłaniać nas do głębokiej refleksji i zadumy nad rolą wartości oraz praworządności w życiu publicznym. Ta rocznica, szczególnie nas — ludowców, córki i synów ruch ludowego, spadkobierców politycznego i ideowego testamentu Witosa, Mikołajczyka i bohaterskich szeregów Batalionów Chłopskich, powinna skłaniać do zadumy i odpowiedzialnego upominania się o prawdę historyczną — to nasz moralny obowiązek. Postawa Polskiego Stronnictwa Ludowego w stosunku do wyborów roku 1947, jednoznacznie definiuje nas jako partię opowiadająca się za suwerennością, niepodległością, i dbałością o Polską państwowość. Nasza niezłomność okupiona została krwią naszych przedstawicieli, którzy w okresie II wojny światowej i okresie powojennym, oddawali swe życie za ojczyznę, nie wyrzekając się swych wartości nawet pod pręgierzem terroru, przemocy i bestialstwa. Musimy pamiętać o stanowisku PSL do referendum z roku 1946 i wyborów 1947.


Wiosną roku 1946, komuniści i ich sprzymierzeńcy przystąpili do zmasowanego ataku na PSL, prześcigając się w kłamstwach, obelgach i manipulacjach. 10 marca 1946 roku, na Konferencji Samopomocy Chłopskiej w Warszawie, przerwano przemówienie Stanisława Mikołajczyka. Powiatowych i Wojewódzkich działaczy PSL oskarżano o współpracę z WiN i NSZ, aresztowano i katowano w więziennych celach. Obrady KRN, coraz częściej przypominały ponury spektakl, podczas którego tylko Posłowie związani z ruchem ludowym zabierali głos, krytykując mechanizm terroru stosowanego przez komunistyczną władzę, czy też upominali się o swobody obywatelskie, takie obrady bezpardonowo przerywano. Przed wyborami planowanymi na styczeń 1947 roku, komuniści utworzyli blok wyborczy z PPS, SL i SD. Kampania wyborcza prowadzona przez komunistów, charakteryzowała się szczególnym nasileniem terroru i kłamstw propagandy. Partie bloku prowadziły przedwyborczą kampanię pod hasłem walki z reakcyjnym podziemiem i Polskim Stronnictwem Ludowym. W walce z PSL, komuniści nie przebierali w słowach i czynach, sam Władysław Gomułka nazywał Stanisława Mikołajczyka polskim Fuhrerem, sugerując bezpodstawnie powiązanie lidera PSL z faszystowską ideologią. Oddziały UB i MO rozbijały wiele przedwyborczych spotkań kandydatów związanych ideami ruchu ludowego, starano się zastraszyć zwolenników i uczestników spotkań aresztowaniami. W przededniu wyborów ogłoszono szereg wyroków śmierci w pokazowych procesach działaczy podziemia niepodległościowego. Wybory do Sejmu Ustawodawczego odbyły się 19 stycznia 1947 roku. Lokale wyborcze były obstawione przez MO, KBW, cywilnych funkcjonariuszy UB oraz ORMO. Wyniki zostały sfałszowane, w wielu obwodach nie dopuszczano do procesu głosowania przeciwników władzy komunistycznej. Nie podjęto starań w kontekście ochrony głosów w urnach w trakcie przejazdu a listy największego opozycyjnego środowiska politycznego, jakim było Polskie Stronnictwo Ludowe, zostały unieważnione. Polskie Stronnictwo Ludowe jako odpowiedzialne i propaństwowe środowisko polityczne apelowało o unieważnienie wyników wyborów, rozumiejąc jak ważny dla praworządności życia publicznego, jest demokratyczny i społeczny mandat. Ta rocznica winna uświadamiać nam, że mamy pełne moralne prawo, aby z dumą prezentować naszą tożsamość, historie i tradycję, a także upominać się o godne i należyte miejsce dla PSL w historii Polski.



image

O autorze: Sylwester Śmiech jest Asystentem Społecznym Posła na Sejm RP Jana Łopaty, społecznym współpracownikiem Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego ds. Młodzieży, Redaktorem portalu Lublin.com.pl, Doktorantem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Przewodniczącym Forum Młodych Dyplomatów w Województwie Lubelskim, członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.



Blog poświęcony historii polskiego ruchu ludowego.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura