Za oceanem rozpoczęło się polowanie na czarownice.
A dokładnie na czarownicę.
Nasi strategiczni sojusznicy mają w tym wyprawę.
A Pan Prezydent Donald Trump chyba trochę sam się podłożył.
Ale w czym rzecz ?
Dziś Michael Cohen bliski w sumie współpracownik prezydenta przyznał się do popełnienia kilkunastu przestępstw i pójdzie siedzieć. Przy okazji pogrążył Trumpa i dał opozycji solidne podstawy do jego impeachmentu.
"Spośród wszystkich burzliwych dni prezydentury Donalda Trumpa, 21 sierpnia mógł być najgorszym dla amerykańskiego przywódcy - nawet jeśli on sam nic szczególnego tego dnia nie zrobił. Na przestrzeni zaledwie kilkunastu minut, wtorkowe popołudnie przyniosło współpracownikom prezydenta dwa bolesne ciosy. Najpierw sąd w Alexandrii w Wirginii uznał byłego szefa kampanii Trumpa, Paula Manaforta winnym 8 z 18 zarzucanych mu czynów, w tym przestępstw podatkowych, ukrywania majątku i oszustw bankowych. Wszystkie zarzuty dotyczyły czasu przed tym, jak Manafort objął pozycję prezesa kampanii wyborczej. Ale fakt, że tak ważne stanowisko w kręgu Trumpa piastował seryjny przestępca i oszust był co najmniej niewygodny dla Trumpa."
Tuż po ogłoszeniu wyroku Manaforta, wieloletni osobisty prawnik prezydenta Michael Cohen zawarł ugodę z prokuratorami: w zamian za ograniczenie kary do 5 lat więzienia (groziło mu łącznie nawet 65), przyznał się do szeregu przestępstw, w tym kluczowej kwestii: tajnej zapłaty prawie 300 tysięcy dolarów dwóm kobietom - aktorce porno Stormy Daniels i modelce Playboya Karen McDougal - za ich milczenie na temat rzekomych romansów z Donaldem Trumpem. Miało to miejsce tuż przed wyborami i ponieważ były one ukrywane , stanowiły nielegalne finansowanie kampanii. Co kluczowe, Cohen nie zrobił tego sam. Mimo że wcześniej zarzekał się, że dla Trumpa dałby się nawet zastrzelić, teraz zeznał, że dokonał przestępstwa na jego bezpośrednie polecenie - i tym samym pociągnął za sobą prezydenta w wir kłopotów.
Strzelił sobie w kolano a Trumpowi w głowę ?
Lub odwrotnie ?
Zobaczymy.
Sprawę ocenił obrońca Cohena Lanny Davis.
"Dzisiaj mój klient wstał i zeznał pod przysięgą, że Donald Trump polecił mu popełnienie przestępstwa poprzez zapłatę dwóm kobietom celem wpłynięcia na wybory. Jeśli te transakcje były przestępstwem dla Michaela Cohena, dlaczego nie miałyby być przestępstwem dla Donalda Trumpa?" - napisał na Twitterze.
Z kolei John Dean, były prawnik Richarda Nixona, oświadczył, że we wtorek Amerykanie dowiedzieli się, że ich prezydent jest kryminalistą.
Mark Corallo, były członek zespołu prawników Trumpa i były rzecznik Departamentu Sprawiedliwości, również stwierdził, że Trump powinien zacząć się bać.
"- Z pewnoscią daje to Demokratom poważny materiał dowodowy do włączenia do listy zarzutów w procesie impeachmentu - stwierdził prawnik cytowany przez portal Politico."
Możliwe scenariusze ?
Jest ich kilka.
W tej sytuacji dla przyszłości Trumpa decydujące mogą okazać się listopadowe wybory do Kongresu. Jeśli kontrolę nad Izbą Reprezentantów przejmą Demokraci - specjalistyczny portal FiveThirtyEight prognozuje, że mają na to 75 proc. szans - będą mieć otwartą drogę do wszczęcia procedury impeachmentu. Sam impeachment, do którego potrzeba zwykłej większości w Izbie Reprezentantów, oznacza jednak tylko postawienie zarzutów prezydentowi. Potem następuje proces w Senacie. Do złożenia głowy państwa z urzędu potrzebna jest zgoda 2/3 obecnych senatorów. Oznacza to, że przeciwko Trumpowi musiałoby zagłosować prawie 1/3 jego partyjnych kolegów. Będzie to trudne, choć nie niewykonalne. W Senacie, izbie cechującej się większą niezależnością wobec dyscypliny partyjnej, zasiada bowiem kilku prominentnych republikańskich krytyków Trumpa.
W Stanach nie ma zgody czy to wystarczy na usunięcie prezydenta z urzędu. Nie byłby to jednak pierwszy raz, kiedy ukrywane romanse prezydenta - i próby ich zatuszowania - stały się powodem do impeachmentu. W podobnych okolicznościach proces impeachmentu został zainicjowany wobec Billa Clintona w 1998 roku. Oskarżono go wówczas o kłamstwa i matactwa na temat swoich intymnych relacji z Moniką Lewinsky oraz w sprawie o molestowanie seksualne jego byłej współpracownicy Pauli Jones. W Senacie większość zagłosowała jednak przeciwko uznaniu prezydenta za winnego zarzutów.
Adwokat Trumpa- Rudy Giuliani zbagatelizował sprawę, twierdząc, że rządowy akt oskarżenia nie mówi nic o roli Trumpa. Jednak nawet jeśli rzeczywiście miliarder uniknie problemów związanych ze sprawą pieniędzy dla Daniels i McDougal, jego sytuacja wciąż jest trudna. Głównie ze względu na wciąż aktywne śledztwo specjalnego prokuratora Roberta Muellera w sprawie potencjalnej zmowy ludzi Trumpa z Rosjanami.
"Sprawa Manaforta było bezpośrednim wynikiem działań zespołu Muellera, a wyrok skazujący uwiarygodnił toczące się od ponad roku śledztwo. To ważne z uwagi na narastającą presję ze strony prezydenta, Republikanów i aby zamknąć śledztwo. Tymczasem teraz śledztwo dodatkowo nabierze impetu. Jak zapowiedział Davis, obrońca Michaela Cohena, były zausznik Trumpa jest gotowy, by skorzystać z "szansy na opowiedzenie reszty historii". W rozmowie z telewizją MSNBC Davis stwierdził, że jego klient ma szeroką wiedzę na temat operacji rosyjskich hakerów i stopnia świadomości prezydenta."
Podczas wiecu w Zachodniej Wirginii, prezydent powtórzył jedynie, że cała sprawa to "fake news" i "polowanie na czarownice", a śledczy Muellera nie udowodnili mu jeszcze żadnej zmowy z Rosjanami.
Gdyby, powtarzam, gdyby szeroko rozumianemu amerykańskiemu lewactwu udało się doprowadzić do odwołania Trumpa, konsekwencje byłyby trudne do przewidzenia dla USA.
I jednocześnie byłby to sukces Rosji. Poważny sukces.
Co znaczyłoby to dla nas ?
Pewnie nic dobrego.
Jeśli kolejnym prezydentem USA zostałby demokrata mogłoby to oznaczać istotną zmianę w strategicznym sojuszu polsko-amerykańskim.
Ale być może Donald Trump ma rację, i trzeba wyluzować.
W końcu jest szefem jedynego mocarstwa z prawdziwego zdarzenia.
Tylko miał pecha i trafili mu się doradcy ze specyficznym poczuciem lojalności.
Co i w naszej rzeczywistości politycznej zdarza się od czasu do czasu ...
Ronin.
Źródła i cytaty :
Interia, WP, NYT, PAP. Twitter.
Inne tematy w dziale Polityka