roko roko
268
BLOG

Komisja Przyjazne Państwo będzie ... ściemniać ?

roko roko Polityka Obserwuj notkę 3

Jak obwieścił wczoraj "Dziennik - Gazeta Prawna", Związek Gmin Wiejskich, chce złożyć projekt nowelizacji ustawy do Komisji Przyjazne Państwo a dotyczący składania deklaracji majątkowych przez samorządowców od radnych po prezydentów miast. Tak pisze m.in. "D-GP":

 ZGW – jedna z największych organizacji samorządowych w kraju – projekt nowelizacji ustawy, który złoży w komisji Przyjazne Państwo, uzasadnia dobrem lokalnych społeczności. Według samorządowców pomoże to poprawić jakość lokalnych elit politycznych, bo efektem zmiany prawa będzie napływ na samorządowe stanowiska najaktywniejszych i najbardziej przedsiębiorczych ludzi.

– Przecież nie każdy chce ujawniać swój majątek. A często są to ludzie bardzo kreatywni, którzy mogliby pomóc w rozwoju lokalnych społeczności, miast, wsi, gmin – mówi Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich.

Choć projekt ukrycia dochodów funkcjonariuszy publicznych jest sprzeczny z obowiązującymi w Polsce zasadami, to jednak może liczyć na poparcie przynajmniej części posłów. Szczególnie przychylnie patrzą na to parlamentarzyści PSL, którzy „w terenie” mają całą armię radnych i wójtów.

– Obecne przepisy w tym zakresie są przesadnie rygorystyczne. Musi być w tym więcej racjonalności i zdrowego rozsądku. Radnym możemy poluzować – uważa Eugeniusz Kłopotek.

Ale „nie” projektowi nie mówi także Platforma. – Biznesmeni mogliby być fajnym nabytkiem dla samorządu. Ale wtedy wiedzę na temat ich majątków mogłyby mieć określone osoby i służby, a nie wszyscy, w tym przestępcy. Warto na ten temat rozmawiać, ale trzeba czasu, żeby podjąć taką decyzję – uważa posłanka PO Hanna Zdanowska, wiceprzewodnicząca komisji Przyjazne Państwo.

 

Tak było wczoraj, bo już dziś artykuł w "D-GP" spotkał się z ostrą krytyką Związku Gmin Wiejskich który zarzucił gazecie że zmanipulowała informację o owym projekcie nowelizacji. Zatem przeczytajmy gdzie tkwiła ta dramatyczna różnica, otóż:

Związek Gmin Wiejskich RP (...) nigdy nie postulował zniesienia obowiązku składania oświadczeń majątkowych. Projekt dotyczył jedynie nie publikowania oświadczeń majątkowych radnych za wyjątkiem Przewodniczącego Gminy/Sejmiku w Biuletynie Informacji Publicznej.Jednak każdy zainteresowany mógłby zapoznać się z tym oświadczeniem ale po złożeniu wniosku o jego udostępnienie w ramach informacji publicznej.

Ano właśnie, każdy zainteresowany mógłby ... po złożeniu ... wniosek ... w ramach itd. Już samo to wyjaśnienie skłania do refleksji, że jednak rację miała gazeta, ZGW chce może nie ukryć ale utrudnić dostęp do informacji o majątku samorządowców.

Poniżej pełne uzasadnienie dla nowelizacji:

"Celem przedłożonego projektu jest zwiększenie zainteresowania uczestnictwem w życiu publicznym osób, które odniosły sukces zawodowy. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami na wszystkich szczeblach samorządu radni są zobowiązani do corocznego składania  oświadczenia majątkowego zawierającego informacje o:  

 

1) zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych oraz o nabyciu od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub od komunalnej osoby prawnej mienia, które podlegało zbyciu w drodze przetargu, a także dane o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz dotyczące zajmowania stanowisk w spółkach handlowych;

 

2) dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu;

 

3) mieniu ruchomym o wartości powyżej 10.000 złotych;

 

4) zobowiązaniach pieniężnych o wartości powyżej 10.000 złotych, w tym zaciągniętych kredytach i pożyczkach oraz warunkach, na jakich zostały udzielone.

 

Praktycznie całość oświadczenia majątkowego jest jawna (wyjątkiem są: adres zamieszkania składającego i określenie miejsca położenia nieruchomości) i podlega udostępnieniu w Biuletynie Informacji Publicznej.

Nie podejmując polemiki z całym obecnie obowiązującym systemem przepisów antykorupcyjnych (których skuteczność jest skądinąd co najmniej wątpliwa), wskazać należy, że ich zastosowanie do radnych wywiera negatywny wpływ na aktywność na polu samorządowym osób, które osiągnęły sukces zawodowy. W czasach gospodarki rynkowej sukces zawodowy przekłada się bowiem zazwyczaj na sukces finansowy; sukces, którego skalę należy w pełni pokazać uzyskując mandat radnego. Ze względów bezpieczeństwa nie zawsze jest to wskazane. W efekcie tego obecny system promuje – zwłaszcza w odniesieniu do małych i średnich gmin – kandydowanie na radnych osób nie mających żadnych obiekcji przed ujawnieniem swojego majątku. Brak obiekcji jest często wynikiem braku jakiegokolwiek majątku; w takim jednak wypadku warto jest zastanowić się nad zdolnością takich osób do właściwego zarządzania mieniem publicznym.

 

Poszukując nowego punktu równowagi między przejrzystością życia publicznego, a bezpieczeństwem osób w nim uczestniczących przedkładany projekt proponuje znieść obowiązek publikowania oświadczeń majątkowych radnych w Biuletynie Informacji Publicznej (z wyjątkiem dla przewodniczącego rady/sejmiku, którego to oświadczenie byłoby publikowane). Zmiana ta zabezpiecza przed niekontrolowanym pozyskiwaniem informacji o majątku radnych. Projekt jednocześnie nie zmienia jawnego charakteru oświadczeń; będą one dalej dostępne jako informacja publiczna, jednakże po złożeniu wniosku o jej udostępnienie. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie listy osób zasięgających informacje o majątku konkretnego radnego.

 

Przedkładany projekt nie wywiera skutków gospodarczych, prawnych i finansowych. Wywiera natomiast pozytywne skutki społeczne, dzięki zwiększeniu chęci aktywnego uczestnictwa w życiu samorządowym przez osoby, które osiągnęły sukces zawodowy.

 

Projekt ustawy nie pociąga za sobą obciążenia dla budżetu państwa. Obciążenia budżetów jednostek samorządu terytorialnego związane z wnioskowym trybem pozyskiwania informacji o oświadczeniach majątkowych radnych są znikomo małe.

 

Projektowane zmiany nie wymagają wydania nowych aktów wykonawczych, ani też nowelizacji aktów już wydanych. Przedmiot projektowanej regulacji nie jest objęty prawem Unii Europejskiej".

 

Gazeta dziś się tłumaczy, że podczas obrad komisji Przyjazne Państwo związek ujawnił, że tak naprawdę jego pomysły sięgały dalej. Tajne miały być majątki nie tylko radnych, ale wszystkich samorządowców, w tym także wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz przewodniczących rad gminnych, rad powiatowych i sejmików. - Z ostrożności, że taki wniosek może zostać odrzucony, związek ograniczył projekt tylko do radnych – wyjaśniał posłom z komisji Przyjazne Państwo Edward Trojanowski, jego sekretarz generalny.

Pomysłowi także przyklaskuje Platforma Obywatelska: – Biznesmeni mogliby być fajnym nabytkiem dla samorządu. Ale wtedy wiedzę na temat ich majątków mogłyby mieć określone osoby i służby, a nie wszyscy, w tym przestępcy. Warto na ten temat rozmawiać, ale trzeba czasu, żeby podjąć taką decyzję – uważa posłanka PO Hanna Zdanowska, wiceprzewodnicząca komisji Przyjazne Państwo.

Julia Pitera oświadcza - Po moim trupie ! , zaś prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wyjaśnia dokładniej - Jeśli ktoś decyduje się na służbę publiczną, to praktycznie cały czas jest "w świetle jupiterów". Skoro opublikowanie oświadczenia majątkowego jest dla niego problemem, to śmiem twierdzić, że nie jest to praca dla niego

 

Jak dla Mnie przyjazne państwo będzie wtedy gdy Nikt nie będzie na siłę udowadniał że jest Mi przyjacielem i że działa wyłącznie dla dobra Mojego interesu.

 

Więcej informacji tu:

www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/majatki-radnych-burza-w-szklance-wody,7237.html

prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/443094,zwiazek_gmin_wiejskich_chce_utajniac_majatki_radnych.html

www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Majatki-radnych-i-prezydentow-przestana-byc-jawne-n41077.html

roko
O mnie roko

... Swój albo ... do końca :) Nie Masz z Kim jechać na narty, zajrzyj Drauzio Varella - W dzisiejszym świecie wydaje się więcej pieniędzy na środki zwiększające potencje czy silikon dla kobiet, pięć razy więcej niż na lekarstwa przeciw chorobie Alzheimera. Wynika z tego, że za kilka lat, będziemy mieli mnóstwo starych kobiet z dużymi biustami oraz starych mężczyzn z twardymi członkami. Za to Nikt z Nich nie będzie w stanie sobie przypomnieć do czego im to jest potrzebne!!!

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Polityka