RobertzJamajki RobertzJamajki
973
BLOG

Celtowie, Druidzi – Imperium Ducha i Natury (1)

RobertzJamajki RobertzJamajki Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

 

Celtowie są wśród nas..

 

"To...filozofowie i teolodzy wysokiego lotu, wyćwiczeni w sprawach boskich..."

Diodor z Sycylii "Biblioteka historyczna" V, 31, 2-3

Pojecie "druid" jest zbiorem wielu szczegółowych pojęć, które były właściwe druidom, bardom i filitom. Zewnętrzny obraz, jaki przetrwał do naszych czasów ozdabia ich twarze dostojnymi brodami, a całość postaci zamykana jest białą szatą podobną do gaelickiej karakalli, zakończoną głębokim kapturem. Wewnętrzny, skomplikowany obraz tych ludzi był nieraz mylnie interpretowany przez starożytnych dziejopisów, a to na skutek uprzedzeń, jak również na skutek kompilowania wiadomości o druidach na podstawie informacji z drugiej ręki lub nazywając rzecz prościej, na podstawie plotek. Przedstawiani byli w owych relacjach, jako fanatyczni stróże celtyckiego Panteonu bogów, nie wahający się przed składaniem krwawych ofiar ludzkich w mitycznych wiklinowych "babach", zawsze w blasku czarno-magicznych, chorych błysków ofiarnych ogni. Byli i tacy, którzy znając rzecz z autopsji, byli obiektywnie sprawiedliwi i widzieli w druidach ich niemal nadludzkie możliwości panowania nad nieokiełznanym światem Natury, a domniemywali, ze druidzi posiedli arkana Magii Białej i Czarnej.
Co było prawdą, a co zmyśleniem trudno dziś z perspektywy ponad dwóch tysiącleci stwierdzić, lecz oficjalna nauka powoli dochodzi fragmentarycznych prawd mniejszych.

Współcześni druidom, w miarę wiarygodni świadkowie przekazali nam dosyć skomplikowany ich obraz, gdzie występują oni, jako kapłani, doradcy głów panujących, sędziowie, politycy, lekarze, astrologowie, czyli, jak napisalibyśmy dzisiaj, jest to opis całej kasty społecznej i być może pojęcie druid jest równoznaczne z przynależnością do owej. Jeśli tak jest, to w społeczeństwie celtyckim istniał wyraźny podział kastowy, mniej skomplikowany od systemów greckich, czy rzymskich.
Druidzi byli, w dzisiejszym mniemaniu, doradcami przywódców plemiennych, kontynuatorami i kapłanami kultów religijnych, prawodawcami i sędziami w sporach plemiennych, prowadzili kroniki i przewidywali kierunki rozwoju sytuacji politycznej na kontrolowanych przez plemiona celtyckie obszarach, byli również zwykłymi nauczycielami, wychowującymi plemienną młodzież w przyświątynnych szkołach, które być może były pierwowzorami późniejszych, chrześcijańskich szkółek parafialnych.
Druidzi byli również doskonałymi retorami i oratorami, co dzisiaj, dla nas może być mniej ważne, lecz w Antyku Retoryka, prawidłowo ustawiony głos mówcy oraz umiejętność wygłaszania zgodnych z ówczesnymi kanonami oracji, była podstawą wykształcenia, każdego patrycjuszowskiego, męskiego potomka.
Właśnie, właśnie...istniały również kobiety „druidki” i tym społeczeństwo Celtów górowało nad pozostałymi, znanymi społecznościami Antyku, ze kobiety miały takie same prawa "obywatelskie", jak i mężczyźni.



W dziele "Wojna z Galami", którego autorem był nie kto inny, jak Juliusz Cezar możemy znaleźć szczegółowe opisy praktyk druidycznych, wpływu druidów na postawę wojowników galijskich, opisy ofiar składanych na specjalnych ołtarzach i w wiklinowych "babach" z ludzi, a także insynuacje o magicznych praktykach kapłanów. Prawny spadkobierca Cezara - Oktawian, gdy został mu przyznany przez uległy Senat tytuł Augusta, w jednym z pierwszych edyktów zakazał praktyk druidycznych, jako godzących "w spokój i szczęście mieszkańców prowincji na terenie całego obszaru kontrolowanego przez Res Publica", a zwłaszcza krain geograficznie położonych na terenie półwyspu Iberyjskiego i na terenie całej Galii, czyli na terenach zamieszkałych przez Iberoceltów i Galów. Było to trochę dziwne, bo przecież Rzymianie znani byli już wtedy ze sprytnego wprowadzania na podbitych terenach Pax Romana, gdzie w pryncypiach tego planu było wyraźnie uwypuklone zezwolenie na kultywowanie oryginalnych miejscowych koltów przez narody podbite przez Rzymian na drodze militarnej. Tak było ze wszystkimi kultami obszaru Grecji, czy na terenach świeżo przyłączonego pradawnego Egiptu.
Jednak Druidzi musieli zejść do religijnego podziemia, dlaczego?..

 

cdn.

Pierwsza Nagroda w konkursie na najlepsze opowiadanie o Powstaniu Warszawskim organizowane przez salon24.pl za 2014 rok Zapraszam na mój blog: https://robertzjamajkisite.wordpress.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Kultura