Zenit – punkt na niebie dokładnie ponad pozycją obserwatora.
Jest jednym z dwóch miejsc przecięcia lokalnej osi pionu ze sferą niebieską. Drugim punktem przecięcia, przeciwległym do zenitu, czyli znajdującym się pod obserwatorem, jest nadir.
Kąt pomiędzy osią lokalnego pionu a kierunkiem, w którym widziany jest jakiś obiekt astronomiczny, nazywany jest kątem zenitalnym.
Każdy mieszkaniec Ziemi ma jakieś swoje gwiazdy zenitalne, a więc gdy popatrzy nocą pionowo w górę, to zobaczy obraz gwiazdy, która aktualnie jest w zenicie.
Gdy mieszkaniec Ziemi ma dokładny zegarek (np. synchronizowany w telefonie komórkowym) to obserwując z precyzją swoją wybraną gwiazę zenitalną - przekona się, że ta gwiazda osiąga zenit o różnych godzinach. Jest to spowodowane ruchem Ziemi wokół Słońca. Gdyby Ziemia nie wykonywała tego ruchu, to gwiazda pojawiałaby się w zenicie zawsze o tej samej porze.
Jeśli przyjmiemy w zaokrągleniu, że rok kalendarzowy ma 365 dni - to gwiazda w zenicie pojawi się tylko 364 razy, bo podobnie jak w powieści Juliusza Verne (W osiemdziesiąt dni dookoła świata) - jeden dzień zostanie nadrobiony. Codziennie po parę minut to przez rok osiągnie się 24 godziny. Pod warunkiem oczywiście, że Ziemia obraca się wokół własnej osi w odwrotnym kierunku niż wiruje wokół Słońca. W takim przypadku byłoby 366 zenitów, czyli o +1 więcej. :)
Ciekawostką jest, że przez kilka miesięcy w roku nie będzie widać nocą gwiazdy zenitalnej, bowiem najwyższy punkt na nieboskłonie osiąga podczas dnia. :-)