Robakks Robakks
2392
BLOG

dwie fizyki

Robakks Robakks Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 299

 

W wątku blogera  Pirogronian  pt  Czarne dziury rozrywają logikę   bloger  ADAM1w odpowiedzi na mój post  napisał do mnie:
 
Pomyślałem sobie: mam trochę czasu, więc wyrażę swoje zdanie i tradycyjnie już kliknąłem do Wikipedii by przeczytać co na temat  Modelu Standardowego pisze Świat i już pierwsze zdanie dalo mi do myślenia:  

Model standardowy – teoria  fizyki cząstek podstawowych, zwanych też cząstkami elementarnymi, które są podstawowymi składnikami każdej materii. Opisuje trzy z czterech (z wyjątkiem grawitacjioddziaływań podstawowych: ...

Już pierwsze zdanie z Wikipedii wprowadziło dysonans poznawczy, bo z jednej strony  opis  a z drugiej teoria.  

Co ma piernik do wiatraka (opis do teorii)?
Postanowiłem to zbadać i wyszło coś takiego:  
 
Fizyka poza modelem standardowym – aspekty  fizyki teoretycznej, próbujące wyjaśnić niedoskonałości modelu standardowego. [...] Jako, że celem tych teorii jest wyjaśnienie całokształtu zjawisk fizycznych to odpowiedź na pytanie, która z nich jest najlepszą "kandydatką" na teorię wszystkiego może zostać udzielona jedynie eksperymentalnie, co jest najbardziej aktywnym obszarem badań fizyki zarówno teoretycznej jak i doświadczalnej.
 
   i dalej: 

Fizyka teoretyczna – sposób uprawiania fizyki polegający na matematycznym opisie praw przyrody, tworzeniu i rozwijaniu teorii, z których wnioski mogą być sprawdzone doświadczalnie. Przykładem jest fizyka matematyczna opisująca zjawiska i teorie fizyczne korzystając z rozwiniętej aksjomatyki matematycznej i obiektów zdefiniowanych w podobny sposób, jak np. rozmaitości[1].

Eksperymentami fizycznymi zajmuje się fizyka doświadczalna, w której podstawą wniosków jest pomiar wraz z teorią błędu a nie spekulacja logiczna[1].

Przypisy

1.      Skocz do:1,0 1,1 1,2 AndrzejStaruszkiewicz: Filozofia fizyki teoretycznej Einsteina i Diraca (pol.). W: Wykład wygłoszony 18 listopada 2000 roku na Uroczystym Posiedzeniu Publicznym Polskiej Akademii Umiejętności; publikacja: „Przestrzenie Teorii” nr 1, 2002, s. 149-160 (ISBN: 1644-6763; ISSN: 978-83-232-2077-0) [on-line]. Wydawnictwo Naukowe UAM. [dostęp 2014-01-21].

Kategoria: Fizyka teoretyczna

oraz:

 

Fizyka doświadczalna – sposób uprawiania fizyki polegający na wykonywaniu pomiarów. Pomiar – ilościowe porównanie wartości wielkości mierzonej z wzorcem – powinien być powtarzalny w czasie w granicach niepewności pomiarowej.

Fizyka doświadczalna pozwala weryfikować prawa fizyki, otrzymane w ramach fizyki teoretycznej. Z drugiej strony ona sama nie może być uprawiana bez teorii, która pozwala formułować te prawa.

Kategoria: Fizyka doświadczalna

 

 komentarz:

 

Gówno prawda

 

 

Edward Robak* z Nowej Huty  ۞   Technik Elektronik :)

 

Robakks
O mnie Robakks

konsekwentny

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (299)

Inne tematy w dziale Technologie