Ten list jest ściśle w zapowiadanej konwencji " W następnych listach zmienię formułę: najpierw będzie twierdzenie, a potem dowód i wyjaśnienie... :) " bowiem OPIS jest równocześnie twierdzeniem, dowodem i wyjaśnieniem i tego będę się trzymał, bez rozkładania OPISU na 'czynniki pierwsze'. Tworząc OPIS utrzymuję się w konwencji - pozostawiając czytelnikowi rozróżnienie: które fragmenty OPISU są twierdzeniem, które dowodem, a które wyjaśnieniem.
Problematyczne jest: "czy piszę do konkretnego czytwelnika?" - wszak przez ostatnie siedem lat pisałem teksty adresowane, ale nie przynosiło to żadnego efektu, bo "rozmowy" nie kończyły się potwierdzonymi uzgodnieniami, wspólnymi wnioskami, płaszczyzną porozumienia. Śpiewałem sobie, a Muzom - co zaskutkowało konkluzją:
Ucząc innych uczyłem przede wszystkim samego siebie...
W tych okolicznościach mógłby ktoś zapytać:
po co piszę teksty do publicznej wiadomości, skoro nie znajdują te teksty oczekiwanego (przeze mnie) rezonansu, nie następuje więc proces budowania i rozwijania, a "dyskusje" kończą się na manowcach?
- a moja odpowiedź sięgnęłaby głębi psychiki:
człowiek potrzebuje drugiego człowieka - dla samego siebie nie chce mi się tworzyć. Chcę się dzielić swoimi obserwacjami, spostrzeżeniami, przemyśleniami, wnioskami... chcę wspólnoty myśli. Świadomość, że piszę do kogoś innego niż ja sam - dodaje mi skrzydeł i pozwala kontrolować to co piszę, bo staram się aby moje teksty były jasne i zrozumiałe w ramach języka którego używam.
do rzeczy:
Ten list ma numer dziesięć (10) i przypadek sprawił, że będzie dotyczył dziesiętnego systemu zapisu liczebników. Każdy chyba zna ten system, w którym dowolną liczbę całkowitą można zapisać jako sumę
a * 10 + b
przy czym literka a zastępuje dowolną liczbę naturalną z zerem włącznie, a literka b zastępuje liczbę powstałą z jednej z dziesięcu cyfr od zera do dziewięć.
przykład:
dla a=9 i b=7 powstała liczba to 97, co oznacza dziewięć dziesiątek plus 7 jednostek.
liczba 1234 to 123 dziesiątek i 4 jednostki.
Proste, łatwe i powszechnie używane.
Gdy do jednego z poprzednich listów przygotowywałem rysunek
- to w głowie przemknęło pytanie:
jak rozkładają się liczby pierwsze / nie_pierwsze w poszczególnych kolumnach?
Postanowiłem to zbadać i w arkuszu kalkulacyjnym opracowywałem zestawienia i grafiki, które następnie połączyłem w całość i powstał taki rysunek:
Bez wnikania (na razie) w jaki sposób powstają kolorowe punkty, które dla lepszej wizualizacji łączy się linią w tym samym kolorze - napiszę co mnie zaintrygowało. Otóż te figury przypominające parabole - są symetryczne względem odciętej (linii dzielącej figurę na dwie równe połowy) i jest ich 6 rodzajów (sześć kolorów) tyle co kwarków w hadronie. :)
Powstał problem nazwy, bo chcąc opisywać te figury dobrze jest używać nazwy, która tych figur dotyczy. Pierwszy obrazek nazwałem 'enpirie', drugi 'eratolinie' - ale to tylko nazwy robocze.
Być może są już nazwy na te figury - nie będzie więc potrzeby wymyślać nowych nazw?
Postanowiłem to sprawdzić i pobieżnie przeglądnąłem polskojęzyczny Internet.
Okazało się, że moje "eratolinie" są figurami palindromicznymi, bowiem w kierunku od prawej do lewej i od lewej do prawej są geometrycznie takie same.
Takie figury występują w wielu dziedzinach ludzkiej aktywności m.in. pod nazwą 'palindrom' jako figura stylistyczna, ale także pod nazwą "kanon kraba" w muzyce, "odbijanki symetryczne" w plastyce, "lustrzane odbicie" w optyce, "łańcuch DNA" w genetyce, "liczby palindromiczne" w arytmetyce itp.?
Z Wikipedii polskiej:
Palindrom (gr. palindromeo – biec z powrotem) – wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej.
Z Wikipedii angielskiej przy użyciu translatora Google:
Palindromem jest wyraz, fraza, numer , lub innych sekwencji jednostek, które można odczytać ten sam sposób w obu kierunkach, z ogólnymi zasiłki dla dostosowania do interpunkcji i słowa przegrody.
Komponowanie literatury palindromy przykład ograniczone piśmie . Słowo "palindrom" został ukuty od greckich Palin ( πάλιν ; "ponownie") i Dromos ( δρóμος ; "drogę w kierunku") przez angielskiego pisarza Bena Jonsona w 17 wieku. Rzeczywista greckie wyrażenie do opisania tego zjawiska jestkarkinikê epigrafê ( καρκινικὴ επιγραφή ; kraba napis), lub po prostu karkinoi ( καρκίνοι , kraby), nawiązując do ruchu wstecz krabów, jak napis, który można odczytać tyłu.
W tych okolicznościach pozostanę przy nazwie enpirie bo zamieszanie w symetrii podobieństw przekroczyło już próg rozpoznawalności tożsamości: palindromy, kanony, odbijanki, kraby, owady, ułamki, odbicia itd. itp. - a wszystko w odniesieniu do geometrycznej symetrii względem punktu... :)
A więc...
a więc?
...a więc badając dziesiętny 'porządek Eratostenesa' odkryłem eratolinie, będące enpiriami:
punktowymi figurami symetrycznymi mającymi tę własność, że każdy punkt jednej połowy figury posiada parę z jednym punktem drugiej połowy i żaden punkt nie jest bez pary. :-)
O tym co z tego wynika napiszę w następnym liście. :-)
Inne tematy w dziale Technologie