
pl.wikipedia.org/wiki/Ataki_na_farmy_w_RPA
Ataki na farmy w RPA (afrikaans Plaasmoorde, dosł. "mordy na farmach") — nasilające się po 1994 roku ataki na farmy w Republice Południowej Afryki, o podłożu rasistowskim, w wyniku czego śmierć poniosło ponad 3770 białych farmerów (stan na styczeń 2011). Mordercy farmerów wywodzą się z ludności murzyńskiej.
Społeczność farmerów w Republice Południowej Afryki narażona jest na ataki od wielu lat[1]. Większość ofiar stanowią biali farmerzy (głównie Afrykanerzy). Według ostrożnych szacunków mediów południowoafrykańskich i międzynarodowych, po 1994 roku zamordowano ponad 3770 farmerów - w tym kobiety i dzieci - co stanowi około 10% z niewiele ponad 40-tysięcznej społeczności farmerów. Biorąc pod uwagę łączną liczbę wszystkich zamordowanych w RPA Afrykanerów (którzy w większości mieszkają w miastach) to od 1994 wyniosła ona 68 tys. osób[2].
Kobiety w większości przypadków były przed zamordowaniem gwałcone (często na oczach swoich mężów). Farmerzy byli poddawani wielogodzinnym, wymyślnym torturom, m.in. przypaleniu gorącym żelazkiem, wlewaniu gorącej wody do gardła, a nawet paleniu żywcem. Odnotowano również przypadki obdzierania małych dzieci ze skóry[3][4].
Farmerzy i opozycja oskarżają rząd Afrykańskiego Kongresu Narodowego o bezczynność i obojętność; niektórzy zarzucają nawet rządowi i rządzącej partii ciche popieranie ataków. Część organizacji broniących praw człowieka postrzega ataki na farmy jako zaplanowaną czystkę etniczną, a nawet ludobójstwo. Rząd pod kierunkiem Afrykańskiego Kongresu Narodowego zakazał działalności i nakazał (powołując się na walkę z pozostałościami apartheidu) w 2003 rozbrojenie prywatnych firm chroniących farmerów.
W 2010 roku uwagę świata zwróciły dwa wydarzenia; w marcu lider młodzieżówki ANC Julius Malema zaśpiewał jedną z pieśni Kongresu z okresu walki z apartheidem w której znalazły się słowa Dubul' ibhunu ("Zabij Bura" co również oznacza "Zabij farmera"). Fragment piosenki już w latach 90. XX wieku został uznany przez Południowoafrykańską Komisję Praw Człowieka za "mowę nienawiści". Dnia 12 września 2011 roku sędzia Lamont uznał tę piosenkę za podżeganie do nienawiści. Afrykański Kongres Narodowy natychmiast wniósł apelację od wyroku[5]. ****
Malema pochwalił również wypędzenie białych farmerów z Zimbabwe, a akcje przeciwko nim określił jako "odważne i dobrze zorganizowane". W ten sam dzień solidarność z Malemą wyraziło 2000 użytkowników Facebooka, a w komentarzach pojawiało się nawoływanie do wymordowania wszystkich białych mężczyzn w RPA i zgwałcenia białych kobiet[6].
Tydzień później został zamordowany na swojej farmie niedaleko Ventersdorp lider Afrikaner Weerstandsbeweging, Eugène Terre'Blanche.
W październiku 2010 roku rząd Gruzji oficjalnie zaprosił wszystkich południowoafykańskich farmerów (łącznie 41 tys., z rodzinami ponad 150 tys.) do osiedlania się w Gruzji; Afrykanerzy żyjący w poczuciu ciągłego zagrożenia mogą dostać za darmo ziemię w Gruzji i odbudować tam wysokotowarowe rolnictwo zniszczone w czasach sowieckich[7].
na szczęście, jak powszechnie wiadomo, wikipedia kłamie
--------
Edycja notki:
****Dubul' ibhunu ("Zabij Bura" co również oznacza "Zabij farmera")
Inne tematy w dziale Polityka