Idea
Państwo polskie nie spełnia swojej roli. Jest słabe, nierządne, skorumpowane. Dlaczego? Ponieważ brakuje w Polsce narzędzi niezbędnych do skutecznego rządzenia, a życie publiczne jest skolonizowane przez osoby i grupy działające przede wszystkim we własnym - a nie wspólnym - interesie.
Aby zmienić ten stan rzeczy, potrzebne jest, z jednej strony, odbudowanie etosu służby publicznej. Z drugiej strony, należy dostarczyć politykom wiedzy o tym, jak skutecznie rządzić. Jesteśmy przekonani, że republikanizm, jednocześnie nawiązujący do najlepszej polskiej tradycji i wykraczający poza partyjne interesy i ideologiczne spory, jest odpowiedzią na oba te wyzwania.
Republika (rzeczpospolita) to wspólne dobro, o które dbają razem wszyscy obywatele jednoczeni uznaniem dla praw i pożytków z życia we wspólnocie.
Przeczytaj manifest ideowy Jesteśmy republikanami
Fundacja Republikańska
Fundacja Republikańska jest pierwszą z tworzonych przez nas instytucji obywatelskich. Zostala powołana w październiku 2009 roku, a oficjalna inauguracja działalności Fundacji miała miejsce na I Kongresie Republikańskim w Warszawie, 14 listopada 2009 roku.
Prowadzi pracę formacyjną wśród młodzieży szkół średnich i studentów w celu dynamicznej rozbudowy potencjału ludzkiego - wychowywania obywateli. Ponadto zajmuje się działalnością typu "think tank". W końcu, Fundacja Republikańska stanowi zaplecze intelektualne dla działalności społecznej w formie instytutu naukowo-badawczego, zajmującego się monitorowaniem działań władzy publicznej i przygotowywaniem propozycji zmian instytucjonalnych.
Fundacja Republikańska dysponować będzie zapleczem instytucjonalnym, logistycznym i finansowym dla wielu projektów realizowanych przez ogólnopolskie środowisko republikańskie. Wraz ze Stowarzyszeniem Republikanie.org stanowić będzie bazę dla integracji i współpracy różnych instytucji obywatelskich, które działają zgodnie z zasadami określonymi w manifeście republikańskim i realizują cele statutowe Fundacji i Stowarzyszenia.
Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej
Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej (CAFR) to niezależny ośrodek badawczy, legislacyjny i edukacyjny powołany przez Fundację Republikańską. Działa na rzecz poprawy jakości polityk publicznych realizowanych w Polsce i Unii Europejskiej poprzez prowadzenie badań naukowych, monitoring działań władz i przybliżanie polskim uczestnikom życia publicznego informacji na temat rozwiązań i przebiegu debat prowadzonych w innych państwach. Celem CAFR jest oddziaływanie na decyzje dotyczące życia publicznego, dla poprawy ich jakości i zapewnienia dobra wspólnego wszystkich obywateli.
Nowości od blogera
> Też mnie to mierzi!
Chyba czas zamknąć temat, bo strolujemy (kogo mierzi to słówko? ;-)) całkiem ten tekst :-)
Nie.
> Przecież mapa to jest polskie słowo.
I co z tego?
*** Autor zapomnial zwrocic na to uwage, ze rzad PiS JK zredukowal deficyt z 40 mld do 8 mld i gdyby dalej rzadzil, pisalibysmy nadwyzki.
Przeoczenie tego DROBIAZGU jest nieodpowiedzialna i bardzo nierozsadna manipulacja podwazajaca wiarygodnosc reszty tekstu.
Korzystając z okazji; w poprzednim poscie wyraziłem poglad,że artykul trzeba podlinkować. Nie zauważyłem,ze jest podlinkowany. Przepraszam
*** Szanowny autor "zapomnial" dodac, ze te rozne standardy wprowadzil herr Tusk;
Za rzodow PiS ich nie bylo. Dane na temat dlugu budzetu rzadu PiS i KE byly identyczne.
Czy autor jest do tego stopnia upolityczny, ze "inteligentnie" uogolniajac po prostu ukrywa fiansowa przestepczosc skorumpowanej administracji herr Tuska?
Do czego taka manipulacja wrzucania rzadu JK z rzadem herr Tuska ma sluzyc?
W kazdym badz razie jest zabojcza dla wiarygodnosci.
PS. Nie mam czasu na przeczytanie w calosci, "rzucam" okiem.
Jak to rozwiązać teraz? Potrzebne są niezależne audyty zasadności wydawanych pieniędzy, w takich jednostkach - może z CBA? Ale znowusz do tego, premier powinien znać się na gospodarce, aby okreslić priorytety. Ale niestety, takie Tuskoidy to tylko telewizyjne aktorzyny, dla których wszystko jest najważniejsze, a najbardziej ze wszystkiego - PR.
Kaśka
> przyczepienia się do jakiegoś szczegółu!
Myślę, że z 8 razy na 10 sobie daruję.