Przedstawiamy film pt. „To nie jest kraj dla młodych ludzi” wyprodukowany przez Fundację Republikańską we współpracy z Film Open Group. To zrealizowany przez ekspertów i członków zespołu Fundacji Republikańskiej film dokumentalny poświęcony takim zagadnieniom jak kryzys demograficzny, emigracja zarobkowa, ograniczenia w dostępie do wykonywania zawodów czy złożoność systemu podatkowego w Polsce. Bohaterowie filmu uzasadnienia dla swoich propozycji upatrują w tradycji politycznej polskiego republikanizmu.
W filmie występują m.in. Przemysław Wipler (b. prezes Fundacji Republikańskiej, od X 2011 poseł VII kadencji Sejmu RP), Rafał Ziemkiewicz ( publicysta „Uważam Rze”, pisarz), Krzysztof Bosak (poseł V kadencji Sejmu RP, wicedyrektor Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej), Bartłomiej Radziejewski (redaktor naczelny „Rzeczy Wspólne”) i dr Stanisław Tyszka (dyrektor Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej).
Dokument powstawał na przełomie sierpnia i września 2011 roku. Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. w trakcie letniego obozu edukacyjnego dla maturzystów i studentów z całej Polski. Producentem wykonawczym dokumentu była firma Film Open Group, znana choćby z takich produkcji jak „Towarzysz Generał”, „Co mogą martwi jeńcy" czy „Krzyż”.
Dokument w całości sfinansowany został ze środków prywatnych darczyńców Fundacji Republikańskiej. Dotychczas prezentowany był na kilkunastu spotkaniach dyskusyjnych w całej Polsce. Teraz dostępny jest również w portalu youtube na kanale Fundacji Republikańskiej. Wersję DVD filmu natomiast można nabyć na Allegro i w Empikach wraz z siódmym numerem pisma „Rzeczy Wspólne”, wydawanego przez Fundację Republikańską.
Chcesz wesprzeć naszą działalność? Przekaż 1% PIT na Fundację Republikańską!
Idea
Państwo polskie nie spełnia swojej roli. Jest słabe, nierządne, skorumpowane. Dlaczego? Ponieważ brakuje w Polsce narzędzi niezbędnych do skutecznego rządzenia, a życie publiczne jest skolonizowane przez osoby i grupy działające przede wszystkim we własnym - a nie wspólnym - interesie.
Aby zmienić ten stan rzeczy, potrzebne jest, z jednej strony, odbudowanie etosu służby publicznej. Z drugiej strony, należy dostarczyć politykom wiedzy o tym, jak skutecznie rządzić. Jesteśmy przekonani, że republikanizm, jednocześnie nawiązujący do najlepszej polskiej tradycji i wykraczający poza partyjne interesy i ideologiczne spory, jest odpowiedzią na oba te wyzwania.
Republika (rzeczpospolita) to wspólne dobro, o które dbają razem wszyscy obywatele jednoczeni uznaniem dla praw i pożytków z życia we wspólnocie.
Przeczytaj manifest ideowy Jesteśmy republikanami
Fundacja Republikańska
Fundacja Republikańska jest pierwszą z tworzonych przez nas instytucji obywatelskich. Zostala powołana w październiku 2009 roku, a oficjalna inauguracja działalności Fundacji miała miejsce na I Kongresie Republikańskim w Warszawie, 14 listopada 2009 roku.
Prowadzi pracę formacyjną wśród młodzieży szkół średnich i studentów w celu dynamicznej rozbudowy potencjału ludzkiego - wychowywania obywateli. Ponadto zajmuje się działalnością typu "think tank". W końcu, Fundacja Republikańska stanowi zaplecze intelektualne dla działalności społecznej w formie instytutu naukowo-badawczego, zajmującego się monitorowaniem działań władzy publicznej i przygotowywaniem propozycji zmian instytucjonalnych.
Fundacja Republikańska dysponować będzie zapleczem instytucjonalnym, logistycznym i finansowym dla wielu projektów realizowanych przez ogólnopolskie środowisko republikańskie. Wraz ze Stowarzyszeniem Republikanie.org stanowić będzie bazę dla integracji i współpracy różnych instytucji obywatelskich, które działają zgodnie z zasadami określonymi w manifeście republikańskim i realizują cele statutowe Fundacji i Stowarzyszenia.
Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej
Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej (CAFR) to niezależny ośrodek badawczy, legislacyjny i edukacyjny powołany przez Fundację Republikańską. Działa na rzecz poprawy jakości polityk publicznych realizowanych w Polsce i Unii Europejskiej poprzez prowadzenie badań naukowych, monitoring działań władz i przybliżanie polskim uczestnikom życia publicznego informacji na temat rozwiązań i przebiegu debat prowadzonych w innych państwach. Celem CAFR jest oddziaływanie na decyzje dotyczące życia publicznego, dla poprawy ich jakości i zapewnienia dobra wspólnego wszystkich obywateli.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka