Rozpoczynamy dziś ostateczną weryfikację realizacji wszystkich 195 obietnic złożonych przez Donalda Tuska w exposé z 2007 roku. Okazało się, że połowy z nich premier nie dotrzymał.
Weryfikacja obietnic rządzących jest naturalnym i niezbędnym elementem zdrowej debaty publicznej w dojrzałych państwach demokratycznych. Dlatego też Fundacja Republikańska, jako organizacja pozarządowa animująca republikański ruch obywatelski a jednocześnie ośrodek badawczy typu think-tank, opracowała pierwszy w historii III RP wyczerpujący raport rozliczający rząd z realizacji zobowiązań zaciągniętych wobec obywateli. Przedmiotem naszej analizy było exposé wygłoszone przez premiera Donalda Tuska 23 listopada 2007 roku. Wyszliśmy z założenia, że ponieważ to właśnie exposé stanowi podstawę parlamentarnej legitymacji rządu, z obietnic w nim złożonych należy szczególnie uważnie rządzących rozliczyć. W najbliższych tygodniach będziemy regularnie publikować kolejne części naszego raportu dotyczące poszczególnych działów administracji rządowej. Zaczynamy od edukacji.
Do pracy nad tym projektem zainspirowały nas inicjatywy popularne w państwach zachodnich, takie jak np.: the Obameter(USA), the Guardian coalition pledge tracker(Wielka Brytania), czy le Sarkomètre (Francja). W państwach tych taką merytoryczną weryfikacją obietnic rządzących zajmują się w znacznie większym stopniu niż w III RP środki masowego przekazu. W Polsce, ze względu niedojrzałość demokracji a także ze względu na jakość i charakter dominujących mediów, dziennikarze niestety nie są szczególnie zainteresowani merytorycznym rozliczaniem rządzących. Tę niepokojącą lukę w dyskursie publicznym zapełniamy projektem „500 dni spokoju”.
Tytuł projektu nawiązuje do prośby Bronisław Komorowskiego skierowanej do Polaków w czasie kampanii prezydenckiej w 2010 roku o 500 dni szansy na realizację programu rządu. W wyniku wygranych wyborów prezydenckich rząd PO-PSL uzyskał możliwość wprowadzania w życie swojego programu bez kontroli w postaci prezydenckiego weta. Ponieważ okres ten właśnie dobiega końca nadszedł też czas na ostateczną ocenę pracy rządu w upływającej kadencji.
Punktem odniesienia dla raportu jest strona internetowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.premier.gov.pl/realizacja-expose). Warto zauważyć, że powstała ona później niż strona uruchomiona przez Fundację Republikańską (www.500dnispokoju.pl). Strona KPRM prezentuje jedynie skrótowe oceny realizacji wybranych obietnic Donalda Tuska. W dodatku wiele ocen przedstawionych na stronie rządowej zostało uznanych przez ekspertów Fundacji Republikańskiej za mało rzetelne.
Różni nas również przyjęta metodologia. Podczas gdy KPRM rozpatruje tylko 94 obietnice premiera, my w exposé Donalda Tuska odnaleźliśmy aż 195 zobowiązań. Przypisaliśmy je do 23 kategorii pokrywających się w dużym stopniu z działami administracji rządowej. W odróżnieniu od KPRM, prezentujemy znacznie bardziej pogłębione omówienie poszczególnych zobowiązań. W przypadku każdej z obietnic podajemy nie tylko stan jej realizacji i ocenę wykonania, ale załączamy również komentarz z opisem zmian i uwagami odnośnie ich celowości i jakości z legislacyjnego punktu widzenia.
Efektem naszej analizy jest bilans realizacji obietnic Donalda Tuska wyraźnie różny od przedstawionego przez KPRM. Rząd twierdzi, że spośród 94 obietnic zrealizował 47 (50%), w trakcie realizacji jest 30 obietnic (32%), a tylko 17 (18%) nie zostało zrealizowanych. My zaś uważamy, że rząd zrealizował tylko 42 obietnice (21%), podczas gdy 52 obietnice (27%) są w trakcie realizacji lub zostały wykonane częściowo, natomiast aż 98 obietnic (50%) nie zostało zrealizowanych (realizacji 3 obietnic nie można zweryfikować).
Nad projektem pracowało przez wiele tygodni ponad dwudziestu ekspertów, analityków i wolontariuszy Centrum Analiz FR. Mamy głęboką nadzieję, że stanie się on podstawą dla merytorycznej kampanii wyborczej a także punktem odniesienia dla przyszłych prac nad projektami politycznymi urzeczywistniającymi republikańskie zasady dobra wspólnego i podmiotowości państwa polskiego.
Publikację efektów naszej pracy rozpoczynamy od działu Edukacja. Ze szczegółowymi omówieniami poszczególnych zobowiązań Donalda Tuska w tym zakresie mogą się Państwo zapoznać na stronie 500 dni spokoju. Natomiast krótkie omówienie obietnic dotyczących edukacji znajdą państwo w komentarzu na stronie Centrum Analiz.
Dr Stanisław Tyszka, dyrektor Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej
Idea
Państwo polskie nie spełnia swojej roli. Jest słabe, nierządne, skorumpowane. Dlaczego? Ponieważ brakuje w Polsce narzędzi niezbędnych do skutecznego rządzenia, a życie publiczne jest skolonizowane przez osoby i grupy działające przede wszystkim we własnym - a nie wspólnym - interesie.
Aby zmienić ten stan rzeczy, potrzebne jest, z jednej strony, odbudowanie etosu służby publicznej. Z drugiej strony, należy dostarczyć politykom wiedzy o tym, jak skutecznie rządzić. Jesteśmy przekonani, że republikanizm, jednocześnie nawiązujący do najlepszej polskiej tradycji i wykraczający poza partyjne interesy i ideologiczne spory, jest odpowiedzią na oba te wyzwania.
Republika (rzeczpospolita) to wspólne dobro, o które dbają razem wszyscy obywatele jednoczeni uznaniem dla praw i pożytków z życia we wspólnocie.
Przeczytaj manifest ideowy Jesteśmy republikanami
Fundacja Republikańska
Fundacja Republikańska jest pierwszą z tworzonych przez nas instytucji obywatelskich. Zostala powołana w październiku 2009 roku, a oficjalna inauguracja działalności Fundacji miała miejsce na I Kongresie Republikańskim w Warszawie, 14 listopada 2009 roku.
Prowadzi pracę formacyjną wśród młodzieży szkół średnich i studentów w celu dynamicznej rozbudowy potencjału ludzkiego - wychowywania obywateli. Ponadto zajmuje się działalnością typu "think tank". W końcu, Fundacja Republikańska stanowi zaplecze intelektualne dla działalności społecznej w formie instytutu naukowo-badawczego, zajmującego się monitorowaniem działań władzy publicznej i przygotowywaniem propozycji zmian instytucjonalnych.
Fundacja Republikańska dysponować będzie zapleczem instytucjonalnym, logistycznym i finansowym dla wielu projektów realizowanych przez ogólnopolskie środowisko republikańskie. Wraz ze Stowarzyszeniem Republikanie.org stanowić będzie bazę dla integracji i współpracy różnych instytucji obywatelskich, które działają zgodnie z zasadami określonymi w manifeście republikańskim i realizują cele statutowe Fundacji i Stowarzyszenia.
Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej
Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej (CAFR) to niezależny ośrodek badawczy, legislacyjny i edukacyjny powołany przez Fundację Republikańską. Działa na rzecz poprawy jakości polityk publicznych realizowanych w Polsce i Unii Europejskiej poprzez prowadzenie badań naukowych, monitoring działań władz i przybliżanie polskim uczestnikom życia publicznego informacji na temat rozwiązań i przebiegu debat prowadzonych w innych państwach. Celem CAFR jest oddziaływanie na decyzje dotyczące życia publicznego, dla poprawy ich jakości i zapewnienia dobra wspólnego wszystkich obywateli.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka