Fundacja Republikańska Fundacja Republikańska
827
BLOG

GPW utrudnia wpis na listę doradców NewConnect

Fundacja Republikańska Fundacja Republikańska Gospodarka Obserwuj notkę 2

Nie dość, że nasze państwo ogranicza już dostęp do wykonywania największej liczby zawodów w Europie (380 zawodów według danych Komisji Europejskiej), to 19 lipca pojawiły się bariery do wykonywania kolejnego. Giełda Papierów Wartościowych dokonała daleko idących zmian w Regulaminie Alternatywnego Systemu Obrotu (rynek NewConnect) w zakresie wymogów stawianych podmiotom chcącym uzyskać wpis na listę Autoryzowanych Doradców. Doradcy ci zajmują się wprowadzaniem na rynek nowych podmiotów i ich późniejszą obsługą.

Do tej pory autoryzowanym doradcami mogły zostać firmy inwestycyjne lub doradcze świadczące usługi w zakresie obrotu gospodarczego, takie jak biura maklerskie, firmy doradztwa finansowego, prawnego oraz audytu, ale także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Aby uzyskać status doradcy należy wypełnić wniosek o wpis na Listę Autoryzowanych Doradców, dostępny na stronie internetowej NewConnect. Kluczowym kryterium dla oceny kompetencji wnioskodawcy jest doświadczenie danej firmy i osób nią zarządzających. Podstawową kwestią weryfikowaną w trakcie procedury przyznawania statusu doradcy jest ustalenie, czy dana firma będzie potrafiła zapewnić ciągłość swojego działania i rzetelnego wypełniania regulaminowych zadań. Należą do nich bieżące doradztwo emitentowi na rynku NewConnect oraz pomoc w wypełnianiu przez spółkę obowiązków informacyjnych, którym podlegają spółki publiczne.

Jedną z podstawowych zmian w regulaminie jest wykluczenie spośród podmiotów mogących ubiegać się o status doradcy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Po zmianach doradcą może być wyłącznie „firma inwestycyjna lub inny podmiot będący spółką prawa handlowego”. Jednocześnie wymóg posiadania statusu spółki prawa handlowego nie ma zastosowania wobec podmiotów z siedzibą poza granicami RP. Aktualnie w gronie 92 doradców są tylko dwie osoby prowadzące działalność gospodarczą na zasadzie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jednak kolejni chętni są w trakcie przygotowywania wniosków. Wprowadzone zmiany radykalnie utrudnią im wpis na listę.

Dodatkowo nowy regulamin wprowadza trzy nowe ograniczenia. Po pierwsze, jest to wymóg zatrudnienia co najmniej dwóch osób posiadających Certyfikat Doradcy w Alternatywnym Systemie Obrotu. Po drugie, obowiązek wyznaczenia co najmniej jednej osoby posiadającej Certyfikat odpowiedzialnej za opiekę nad emitentem, na rzecz którego doradca świadczy usługi. Po trzecie, wprowadzono też możliwość podjęcia przez GPW decyzji o zawieszeniu prawa do działania doradcy lub skreślenia doradcy z listy w przypadku, gdy ten nie zatrudniał jednocześnie co najmniej dwóch osób posiadających Certyfikat.

Trudno zrozumieć, czym kierowała się GPW wprowadzając te regulacje. Analiza liczby emitentów wprowadzonych na rynek przez poszczególnych doradców pokazuje, że wiele dużych podmiotów, działających w formie spółek kapitałowych, ma znacznie mniejsze doświadczenie niż podmioty działające na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Potwierdza ona również, że wielkość i forma prawna działalności gospodarczej nie ma wpływu na sprawność i rękojmię właściwego wykonywania obowiązków doradcy, szczególnie w zakresie wprowadzania nowych spółek na parkiet NewConnect. Od powstania NewConnect doradcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą obsługiwali debiut 7 podmiotów, natomiast 37 doradców działających w formie spółek kapitałowych nie zajmowało się ani jednym debiutem.

Równocześnie wśród osób posiadających certyfikat doradcy NewConnect jest wielu, którzy posiadają bardzo duże doświadczenie we wprowadzaniu emitentów na rynek i myślą o usamodzielnieniu się i wpisie na listę doradców. Niestety zmiany w regulaminie będą dla nich znaczącym utrudnieniem. Żeby sprostać nowym wymaganiom będą musieli ponieść znaczne koszty wynikające z konieczności założenia spółki i zatrudnienia dodatkowych osób posiadających certyfikaty.

Wprowadzone rozwiązania są niewątpliwie korzystne dla podmiotów już wpisanych na listę, zwłaszcza tych działających w formie spółek prawa handlowego oraz podmiotów zagranicznych. Skutkiem takich regulacji może być zamrożenie cen usług oferowanych przez Autoryzowanych Doradców. Trudno twierdzić, że uzasadnieniem dokonanej zmiany pozycji doradcy jest profesjonalizacja usług lub zwiększenie gwarancji prawidłowego wykonywania zadań. Natomiast niewątpliwie wprowadza ona mechanizm zabezpieczający interesy dużych podmiotów, które obawiają się tańszej konkurencji w postaci drobnych przedsiębiorców. Duże spółki będące doradcami niepokoiła prawdopodobna perspektywa odchodzenia od nich pracowników mający certyfikaty, którzy dotychczas mogli łatwo uzyskać uprawnienia doradców i stać się dla nich konkurencją.

Nowy regulamin jest zatem próbą zamknięcia drogi do wykonywania kolejnego zawodu, która nie znajduje żadnego uzasadnienia. Takie postępowanie GPW dziwi tym bardziej, że rynek NewConnect jest ciągle jeszcze w fazie rozwoju i giełdzie powinno zależeć na jego możliwie szybkim poszerzaniu. Służyłoby temu na pewno zwiększenie liczby doradców. Przełożyłoby się ono również na spadek cen ich usług. Trudno pojąć czemu GPW chroni status quo zamiast tworzyć rozwiązania sprzyjające rozwojowi NewConnect.

mec. Rafał Koniecek, ekspert Fundacji Republikańskiej (www.cafr.pl)

 

Źródła:

Regulamin w brzmieniu z dnia 19. lipca 2011 r. (wersja bieżąca)
Regulamin w brzemieniu z dnia 4. stycznia 2011 r. (poprzednia wersja)

 


Fundacja Republikańska - www.republikanie.org

Fundacja Republikańska na Facebook-u

Zostań darczyńcą Fundacji Republikańskiej

Idea Państwo polskie nie spełnia swojej roli. Jest słabe, nierządne, skorumpowane. Dlaczego? Ponieważ brakuje w Polsce narzędzi niezbędnych do skutecznego rządzenia, a życie publiczne jest skolonizowane przez osoby i grupy działające przede wszystkim we własnym - a nie wspólnym - interesie. Aby zmienić ten stan rzeczy, potrzebne jest, z jednej strony, odbudowanie etosu służby publicznej. Z drugiej strony, należy dostarczyć politykom wiedzy o tym, jak skutecznie rządzić. Jesteśmy przekonani, że republikanizm, jednocześnie nawiązujący do najlepszej polskiej tradycji i wykraczający poza partyjne interesy i ideologiczne spory, jest odpowiedzią na oba te wyzwania. Republika (rzeczpospolita) to wspólne dobro, o które dbają razem wszyscy obywatele jednoczeni uznaniem dla praw i pożytków z życia we wspólnocie. Przeczytaj manifest ideowy Jesteśmy republikanami Fundacja Republikańska Fundacja Republikańska jest pierwszą z tworzonych przez nas instytucji obywatelskich. Zostala powołana w październiku 2009 roku, a oficjalna inauguracja działalności Fundacji miała miejsce na I Kongresie Republikańskim w Warszawie, 14 listopada 2009 roku. Prowadzi pracę formacyjną wśród młodzieży szkół średnich i studentów w celu dynamicznej rozbudowy potencjału ludzkiego - wychowywania obywateli. Ponadto zajmuje się działalnością typu "think tank". W końcu, Fundacja Republikańska stanowi zaplecze intelektualne dla działalności społecznej w formie instytutu naukowo-badawczego, zajmującego się monitorowaniem działań władzy publicznej i przygotowywaniem propozycji zmian instytucjonalnych. Fundacja Republikańska dysponować będzie zapleczem instytucjonalnym, logistycznym i finansowym dla wielu projektów realizowanych przez ogólnopolskie środowisko republikańskie. Wraz ze Stowarzyszeniem Republikanie.org stanowić będzie bazę dla integracji i współpracy różnych instytucji obywatelskich, które działają zgodnie z zasadami określonymi w manifeście republikańskim i realizują cele statutowe Fundacji i Stowarzyszenia. Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej (CAFR) to niezależny ośrodek badawczy, legislacyjny i edukacyjny powołany przez Fundację Republikańską. Działa na rzecz poprawy jakości polityk publicznych realizowanych w Polsce i Unii Europejskiej poprzez prowadzenie badań naukowych, monitoring działań władz i przybliżanie polskim uczestnikom życia publicznego informacji na temat rozwiązań i przebiegu debat prowadzonych w innych państwach. Celem CAFR jest oddziaływanie na decyzje dotyczące życia publicznego, dla poprawy ich jakości i zapewnienia dobra wspólnego wszystkich obywateli.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Gospodarka