Najazd tatarski przeprowadzony jesienią 1648 roku z wykorzystaniem kontyngentów kozackich był jedną z największych operacji militarnych, której celem były ziemie Rzeczypospolitej na przestrzeni całego XVII stulecia.
Ziemia przemyska – najazd tatarsko-kozacki w 1648 r.
„...Najazd tatarski przeprowadzony jesienią 1648 roku z wykorzystaniem kontyngentów kozackich był jedna z największych operacji militarnych, której celem były ziemie Rzeczypospolitej na przestrzeni całego XVII stulecia. Mimo istnienia obszernej literatury przedmiotu dotyczącej powstania kozackiego pod wodza Bohdana Chmielnickiego, obraz tamtych wydarzeń jest w wielu aspektach wypaczony przez mity tworzone począwszy od XIX stulecia przez historiografie ukraińską i rosyjską, a później szczególnie radziecką (od końca lat 30. XX wieku)..."
„...W porównaniu do tatarskich misji zbrojnych, jakie miały miejsce na terytorium Rzeczypospolitej przed wybuchem powstania Chmielnickiego, najazd wojsk tatarsko-kozackich przeprowadzony jesienią 1648 roku był nową jakością, zarówno w sensie wojskowym, jak i politycznym. Wyprawa tatarsko-kozacka stanowiła wyzwanie, któremu nie potrafili sprostać ani ówcześni liderzy polityczni Rzeczypospolitej, ani najwyżsi dowódcy kierujący poczynaniami obronnymi wojsk koronnych. Efektem tego był znaczący spadek prestiżu Rzeczypospolitej i ogromne straty materialne i demograficzne na ponad 1/3 całego terytorium państwa polsko-litewskiego. Podkreślić należy, ze operacja tatarsko-kozacka na terenie Rusi Czerwonej w 1648 roku odbywała sie w bardzo sprzyjających warunkach dla wojsk sprzymierzonych...".
Cyt. A Gliwa, 2013, Kraina upartych niepogód. Zniszczenia wojenne na obszare ziemi przemyskiej w XVII wieku
Więcej o najeździe w 1648 roku >>>
Więcej informacji oraz map dla pozostałych 11 najazdów na ziemię przemyską w XVII wieku >>>
„Regiony Historyczne” to projekt popularnonaukowy tworzony przez zespół pracowni kartograficzno-geoinformacyjnej EXGEO Professional Map.
* * *
Głównym zadaniem, które postawiliśmy sobie na początku prac, było przygotowanie ujednoliconego zestawu trzech rodzajów map historycznych (ukształtowanie powierzchni, administracja, osadnictwo) dla wszystkich regionów historycznych w granicach Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVI-XVIII wieku. Regiony historyczne rozumiane są w tym przypadku jako dawne województwa/ziemie wchodzące w skład ówczesnego państwa polsko-litewskiego oraz ziemie, które przez jakiś czas były pod jego wpływami.
* * *
Pracujemy tylko w oparciu o publikowane źródła wiedzy i zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, staramy się przenieść te informacje na mapy. Jeśli dotarłeś/dotarłeś do wyników badań, które mogą poprawić nasze mapy, lub sam/sama prowadzisz badania zapraszamy do kontaktu – historical.regions@gmail.com.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura