Obraz sabetheli z Pixabay
Obraz sabetheli z Pixabay
Rafał Osiński Rafał Osiński
1929
BLOG

Klapa następnego księdza dyrektora. Czy usunąć duchownych ze stołków?

Rafał Osiński Rafał Osiński Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Niedawno dowiedzieliśmy się, że kolejny ksiądz dyrektor został suspendowany przez biskupa. Tym razem prymas Wojciech Polak nałożył tę karę kościelną (pozbawiając wszystkich funkcji kapłańskich) na dyrektora Radia Plus Gniezno i proboszcza małej parafii w archidiecezji gnieźnieńskiej. Ponadto prawie równocześnie kilka dni temu ukazała się – choć raczej niezauważenie – informacja, iż były dyrektor Caritas Polska pojawia się w prowadzonej przez prokuraturę sprawie z "tłem obyczjowym" (nie ma jednak postawionych żadnych zarzutów).

Parafianie ze Zdziechowa w archidiecezji gnieźnieńskiej byli w szoku, ale czy hejtować księdza? Odszedł sam - co prawda z dnia na dzień i bez triumfalnego pożegnania, zostawiając jednak krótki list dla parafian. Natomiast, mimo wszystko, należą się chyba księdzu słowa uznania: podjął niełatwą decyzję, porządkującą swoje życie. W tle sprawy związek z kobietą i rola nie duchowego, lecz jak najbardziej fizycznego ojca dwójki dzieci. Tyle że przez ostatnie 22 lata szefował lokalnej redakcji katolickiego Radia Plus. Czyli kolejny ksiądz dyrektor i afera!

Warto zwrócić uwagę, że wśród skandali z udziałem duchowych proporcjonalnie więcej czynów niegodnych duchownych wychodzi wśród tych piastujących jakieś prestiżowe funkcje: zarządzających zespołami ludzi, występujących w mediach, nawet tzw. kurialistów czy wreszcie sędziego sądu diecezji sosnowieckiej.

Stanowiska wystawiają na pokusy: bankiety, podwładne kobiety, sprawy finansowe i decyzje podejmowane w poczuciu jak najbardziej ziemskiej władzy, niemające nic wspólnego z życiem liturgicznym i sakramentalnym.

Oczywiście świeccy też wcale nie są wolni od pokus w takich okolicznościach. Jednak świeckim „w razie co” więcej wybacza się, a od duchownych więcej wymaga. Youtuber ks. Daniel Wachowiak czasem ubolewa, że musi wstydzić się za swoich „braci w kapłaństwie”, ponieważ jeden negatywny przykład niszczy wysiłki duszpasterskie wielu innych proboszczów oraz wikarych.

Nawet jeżeli nie wszystkie oskarżenia ostatecznie są udowadniane, pozostają jako kopniaki w duchowieństwo jako grupę, kiedy społecznie wielu nie potrafi oddzielić odpowiedzialności jednostek od całości. Przypomnijmy oskarżenia o mobbing założyciela „Szlachetnej Paczki” ks. Jacka Stryczka. Z formalnego punktu widzenia ostatecznie nie znaleziono podstaw do wymierzenia żadnej kary, natomiast „łatka” i pytania o rzeczywisty klimat w tej organizacji za jego kierownictwa i tak pozostały nieuchronnie przyklejone już na zawsze - jak zwykle w podobnych sprawach. Czy tego potrzeba Kościołowi w Polsce? Wreszcie gdyby ks. Michał Olszewski nie był głównym szefem odpowiedzialnym za powstawanie ośrodka „Archipelag Wyspy Wolne od Przemocy”, nie siedziałby teraz w areszcie (co dla antyklerykałów – niezależnie od kontekstu sprawy i przyszłego wyjaśnienia stawianych zarzutów – stanowi powód do dziwacznej satysfakcji).

Im szybciej księża pozbędą się stołków dyrektorskich i przekażą je świeckim, tym lepiej dla Kościoła jako całej wspólnoty. Oczywiście potrzeba zaufania - czyli zmiany mentalności: duchowieństwo nie musi mieć formalnej kontroli nad każdym aspektem życia Kościoła – zwłaszcza w sprawach pozostających w gestii kierowniczych stanowisk w różnych podmiotach, gdzie nie chodzi bezpośrednio o sprawy sakralne. A skoro kapłanów w Polsce ubywa z roku na rok, naprawdę są bardziej potrzebni do wypełniania swoich podstawowych funkcji.

Zatem może w imię ewangelicznego unikania okazji do grzechu warto, aby księża pozbyli się świeckich stołków w katolickich podmiotach, co będzie z pożytkiem dla Kościoła w Polsce. Jednocześnie świeccy otrzymają więcej władzy w strukturach kościelnych bez sporów, czy przypadkiem nie narusza to doktryny religijnej. Bo to zupełnie inne rzeczywistości.

Rafał Osiński

Kontrowersje na tematy polityczne, społeczne i kościelne poruszam też w minutowych shortsach i podcastach na You Tube: @RafalOsinski-WnikliwyKanal

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Sprawy społeczno-polityczne i kościelne, edukacja, ochrona zdrowia to bliskie tematy. Ale nie tylko. Jestem uważnym obserwatorem i pomagam, abyśmy nie utopili się w naszej rzeczywistości. Prowadzę kanały na You Tube oraz X: @RafalOsinski-WnikliwyKanal @RafalOsinski-psychoedukacja https://twitter.com/RafalOsinski_

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo