rab bożyj rab bożyj
656
BLOG

Sąd nad "Ogniem".

rab bożyj rab bożyj Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 54

Na przełomie 1959 i 1960 Kuroń prowadził w Poroninie obóz żydowskiej drużyny harcerskiej. Wpadł na pomysł, by dzieciaki poszły między ludzi, wypytywały, a potem urządziły sąd nad "Ogniem". Wylosowano sędziów, prokuratora, obrońcą został Józef Dajczgewand, późniejszy bohater antysemickich artykułów z  marca '68. Wyrok mieli ogłosić wspólnie: czy "Ogień" to bandyta, czy bohater. Kuroń wspomina:

Wszyscy poszli na wywiady o "Ogniu", zdobyli bardzo wiele danych, trudno powiedzieć, w jakim stopniu prawdziwych, ale w każdym razie opowiadanych. Między innymi  dowiedzieli się, że jak w 1945 roku chore na gruźlice dzieci żydowskie przez cała wojnę ukrywane pod podłogami jechały do Zakopanego, na Obidowej zatrzymali je chłopcy "Ognia" i ten kazał wszystkie rozstrzelać. No i Józek Dajczgewand tak bronił tego "Ognia", że w rezultacie sąd nie potrafił wydać wyroku. Bo uniewinnić się nie dało, ale skazać go też nie mogli.

źródło: B. Kuraś,P. Smoleński "Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie". Wydawnictwo "Znak", Kraków 2010.

Walterowcy – potoczna nazwa powstałej w 1954 organizacji młodzieżowej, nazwanej od pseudonimu Karola Świerczewskiego Kręgiem Walterowskim, a następnie – już w ramach Związku Harcerstwa Polskiego, reaktywowanego w 1956 po okresie stalinizmu – Hufcem Walterowskim.

Organizacja miała na celu stworzenie w Polsce drużyn młodzieżowych na wzór radzieckiej Organizacji Pionierskiej imienia W. I. Lenina. Podstawą ideologiczną funkcjonowania Walterowców została opracowana z uwzględnieniem wskazań radzieckiego pedagoga Antona Makarenki. Dzieci i młodzież w hufcu walterowskim została odcięta od tradycji przedwojennego harcerstwa i skautingu. Organizacja została stworzona od zera, ponieważ poprzednie próby reorganizacji OH ZMP nie dały oczekiwanych rezultatów.

Hufiec Walterowski rozwiązano rozkazem Komendanta Warszawskiej Chorągwi ZHP w dniu 15 grudnia 1961[1].

Z czasem okazało się, że hufiec walterowski stał się kuźnią kadr antykomunistycznych, a wielu "walterowców" zostało liderami opozycji demokratycznej w PRL-u, jak Jacek Kuroń – jeden z założycieli hufca, oraz m.in. Adam Michnik, Seweryn Blumsztajn, Jan Lityński, Józef Chajn, Andrzej Seweryn.

Źródło: Wikipedia

rab bożyj
O mnie rab bożyj

Niepiśmienny. Pochwytałem koncepta od księdza Bohomolca i tym baki świecę Large Visitor Globe Dobra, teraz Was widzę. Całą dwudziestkę :). Kierownik stołówki poleca: Dziewczyny bez zęba na przedzie. Podgaje; Polnische Wirtschaft. Wzorce osobowe na trudne czasy; Spelunka. Poziom przekazu, a skuteczność wobec targetu; Wojny owadów, wojny ludzi. I maja na Ziemiach odzyskanych; Analiza. Poliytkal fikszyn bliskiego zasięgu.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (54)

Inne tematy w dziale Kultura