catrw catrw
319
BLOG

Chiny wstrzymują eksport metali ziem rzadkich do USA

catrw catrw Technologie Obserwuj notkę 17

Chiny wstrzymują eksport metali ziem rzadkich do USA

Czy firmy amerykańskie mają zapasy, czy jest plan B?

New York Times donosi, że Chiny wstrzymują krytyczny eksport w związku z nasilającą się wojną handlową.

https://www.nytimes.com/2025/04/13/business/china-rare-earths-exports.html?unlocked_article_code=1._U4.iP4U.n9xiUsjb4QFs&smid=url-share

Chiny zawiesiły eksport szerokiej gamy krytycznych minerałów i magnesów, grożąc wstrzymaniem dostaw komponentów kluczowych dla producentów samochodów, producentów lotniczych, firm produkujących półprzewodniki i kontrahentów wojskowych na całym świecie.

Dostawy magnesów, niezbędnych do montażu wszystkiego, od samochodów i dronów po roboty i pociski, zostały wstrzymane w wielu chińskich portach, podczas gdy chiński rząd opracowuje nowy system regulacyjny. Po wprowadzeniu nowy system może na stałe uniemożliwić dostawom dotarcie do niektórych firm, w tym amerykańskich kontrahentów wojskowych.

Oficjalne represje są częścią odwetu Chin za gwałtowny wzrost ceł przez prezydenta Trumpa, który rozpoczął się 2 kwietnia.

4 kwietnia chiński rząd zarządził ograniczenia w eksporcie sześciu ciężkich metali ziem rzadkich, które są w całości rafinowane w Chinach, a także magnesów ziem rzadkich, z których 90 procent jest produkowanych w Chinach. Metale i wykonane z nich specjalne magnesy mogą być teraz wysyłane z Chin tylko ze specjalnymi licencjami eksportowymi.

Ale Chiny ledwo zaczęły tworzyć system wydawania licencji. Wywołało to konsternację wśród kadry kierowniczej branży, że proces ten może się przeciągnąć, a obecne zapasy minerałów i produktów poza Chinami mogą się wyczerpać.

Jeśli w fabrykach w Detroit i innych miejscach zabraknie silnych magnesów ziem rzadkich, może to uniemożliwić im montaż samochodów i innych produktów z silnikami elektrycznymi, które wymagają tych magnesów. Przedsiębiorstwa różnią się znacznie pod względem wielkości zapasów awaryjnych na takie nieprzewidziane wydatki, więc czas zakłóceń w produkcji jest trudny do przewidzenia.

Tak zwane ciężkie metale ziem rzadkich objęte zakazem eksportowym są stosowane w magnesach niezbędnych do produkcji wielu rodzajów silników elektrycznych. Silniki te są kluczowymi elementami samochodów elektrycznych, dronów, robotów, rakiet i statków kosmicznych. Samochody napędzane benzyną wykorzystują również silniki elektryczne z magnesami ziem rzadkich do krytycznych zadań, takich jak kierowanie.

Metale te wchodzą również w skład chemikaliów do produkcji silników odrzutowych, laserów, reflektorów samochodowych i niektórych świec zapłonowych. Te rzadkie metale są niezbędnymi składnikami kondensatorów, które są elementami elektrycznymi chipów komputerowych, które zasilają serwery sztucznej inteligencji i smartfony.

Michael Silver, prezes i dyrektor generalny American Elements, dostawcy chemikaliów z siedzibą w Los Angeles, powiedział, że jego firmie powiedziano, że potrzeba 45 dni, zanim będą mogły zostać wydane licencje eksportowe i eksport metali ziem rzadkich i magnesów zostanie wznowiony. Pan Silver powiedział, że jego firma zwiększyła swoje zapasy zeszłej zimy w oczekiwaniu na wojnę handlową między Stanami Zjednoczonymi a Chinami i może wywiązać się z istniejących kontraktów w oczekiwaniu na licencje.

Potencjalną komplikacją jest to, że chińskie Ministerstwo Handlu, które wydało nowe ograniczenia eksportowe wspólnie z Generalną Administracją Celną, zabroniło chińskim firmom zawierania jakichkolwiek transakcji z coraz dłuższą listą firm amerykańskich, zwłaszcza z kontrahentami wojskowymi.

Jeden z amerykańskich liderów górnictwa, James Litinsky, prezes wykonawczy i dyrektor generalny MP Materials, powiedział, że dostawy metali ziem rzadkich dla kontrahentów wojskowych są szczególnie niepokojące.

"Drony i robotyka są powszechnie uważane za przyszłość działań wojennych, a na podstawie wszystkiego, co widzimy, krytyczne dane wejściowe dla naszego przyszłego łańcucha dostaw są wyłączane" – powiedział. MP Materials jest właścicielem jedynej kopalni metali ziem rzadkich w Stanach Zjednoczonych, kopalni Mountain Pass na pustyni w Kalifornii w pobliżu granicy z Nevadą i ma nadzieję rozpocząć komercyjną produkcję magnesów w Teksasie pod koniec roku dla General Motors i innych producentów.

Wiele amerykańskich firm utrzymuje niewielkie zapasy lub nie ma ich wcale, ponieważ nie chcą wiązać gotówki w zapasach kosztownych materiałów. Jeden z metali podlegających nowym kontrolom, tlenek dysprozu, kosztuje 204 dolary za kilogram w Szanghaju i znacznie więcej poza Chinami.

Magnesy ziem rzadkich stanowią niewielką część całkowitego eksportu Chin do Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Tak więc wstrzymanie dostaw powoduje minimalny ból gospodarczy w Chinach, a jednocześnie może mieć duże skutki w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

Chińscy celnicy blokują eksport ciężkich metali ziem rzadkich i magnesów nie tylko do Stanów Zjednoczonych, ale do każdego kraju, w tym do Japonii i Niemiec. Egzekwowanie nowego wymogu dotyczącego licencji eksportowej było jednak do tej pory nierównomierne w różnych chińskich portach, twierdzą przedstawiciele branży metali ziem rzadkich.

Do 2023 roku Chiny wyprodukowały 99 procent światowej podaży ciężkich metali ziem rzadkich, przy czym część produkcji pochodziła z rafinerii w Wietnamie. Ale ta rafineria była zamknięta przez ostatni rok z powodu sporu podatkowego, pozostawiając Chinom monopol.

Chiny produkują również 90 procent z prawie 200 000 ton światowych magnesów ziem rzadkich rocznie, które są znacznie silniejsze niż konwencjonalne magnesy żelazne. Japonia produkuje większość reszty, a Niemcy również produkują niewielką ilość, ale są zależne od Chin w zakresie surowców.

Zdradzę sekret....

Zespół naukowców amerykańskich w którym jest także dwóch Polaków opracował technologię pozyskiwania metali ziem rzadki z popiołu węglowego. Tylko, że koszty na tym etapie są bardzo wysokie.

https://link.springer.com/article/10.1007/s40789-024-00710-z

Ale jeśli spojrzymy na historie wydobywania gazu i ropy z łupków za jakiś czas koszty mogą być znacznie obniżone. Polski węgiel może stać sie, polskim złotem. Zaapeluje podobnie jak Karol Nawrocki do polskich naukowców.

Apel do polskich naukowców:

- nie ograniczajcie się tylko do publikowania,

- prowadźcie badania i doświadczenia.

W okresie II RP polscy naukowcy ustalili, że węgiel zawiera uran (tylko koszty ekonomiczne)...



....

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Technologie