Darmowa lekcja ekonomii Elona Muska dla regulatorów Tuska
![image](//m.salon24.pl/fe85a2c408a70a8cdbabfcdcd6babd86,860,0,0,0.png)
Dlaczego Musk miałby oferować 97,4 miliarda dolarów za OpenAI tylko po to, by było darmowe?
Czy to ma jakiś sens?
Kilka uwag skromnego człowieka....
Oferta Muska o wartości 97,4 miliarda dolarów, przy wsparciu konsorcjum inwestorów, może zmusić zarząd OpenAI do ponownej oceny tego, jak wycenia organizację non-profit, która według zarządu zostanie uczciwie wynagrodzona w transakcji i będzie posiadać udziały w firmie nastawionej na zysk.
Im wyższa wycena organizacji non-profit, tym większy będzie jej udział w nastawionym na zysk OpenAI po konwersji.
W tym samym czasie OpenAI negocjuje, ile kapitału powinien otrzymać Microsoft, jego największy inwestor, w firmie nastawionej na zysk, wraz z innymi sponsorami i pracownikami. Stara się również pozyskać do 40 miliardów dolarów nowego kapitału. Inwestorzy w tej rundzie prawdopodobnie będą oczekiwać kapitału, gdy OpenAI również stanie się nastawione na zysk.
Bret Taylor, prezes zarządu powiedział - "OpenAI nie jest na sprzedaż", we wtorek na szczycie CIO Network Summit organizowanym przez The Wall Street Journal. "A naszym zadaniem jako zarządu jest decydowanie wyłącznie o tym, co przynosi korzyści naszej misji, a w konsekwencji myślę, że jest to w dużej mierze rozproszenie uwagi i myślę, że zarząd będzie nadal koncentrował się wyłącznie na misji".
Mimo to niektórzy eksperci twierdzą, że zarząd może nie być w stanie odrzucić oferty od razu.
"Jeśli cena Elona jest uczciwa, a organizacja non-profit OpenAI jest upoważniona do podjęcia decyzji, może sprzedać" – powiedział Harvey Dale, profesor prawa non-profit na Uniwersytecie Nowojorskim.
Zarząd może jednak odrzucić ofertę Muska z powodów innych niż finansowe. Jako organizacja charytatywna, obowiązkiem OpenAI jest spełnienie swojego celu prawnego: bezpieczny rozwój sztucznej inteligencji z korzyścią dla ludzkości.
Jeśli Elon Musk obiecuje, że zrobi to za darmo, to jak może być wart 97,4 miliarda dolarów?
A jeśli zarząd odrzuci ofertę Muska ze względu na ochronę ludzkości, czy nie ma w tym jakichś sprzeczności "dla zysku"?
OpenAI próbuje przekształcić się w korporację pożytku publicznego nastawioną na zysk. Aby to zrobić, musi przejąć kontrolę od zarządu organizacji non-profit, który musi otrzymać wynagrodzenie według godziwej wartości rynkowej. OAI miało zapłacić za to 40 miliardów dolarów <. Musk właśnie sprawił, że jest to o wiele bardziej skomplikowane!
Jeśli OAI nie zakończy przejścia na zysk w ciągu <2 lat, inwestorzy w rundzie październikowej mogą poprosić o zwrot pieniędzy. Naprawdę trudno jest wycenić kontrolę, jaką zarząd organizacji non-profit ma (rzekomo) nad OpenAI. "Premia kontrolna" wynosi zazwyczaj 20-30% wartości spółki.
Ale może to być nawet 70%. Jeśli OAI zostanie wyceniony na 300 mld USD z powodu inwestycji w SoftBank, wyjdzie z tego 60-210 mld USD. Niektórzy twierdzili, że należy pomyśleć o tym, ile rywal, taki jak Google, byłby skłonny zapłacić za kontrolę nad OpenAI.
Elon Musk ustalił rzeczywistą cenę...
Co to jest cena?
Cena to ilość pieniędzy jaką musi wydać nabywca w związku z zakupem produktu; suma pieniędzy za którą oferujący produkt przedsiębiorca gotowy jest go sprzedać.
Wiele różnych stron rządowych może blokować przejście na OpenAI (np. CA i Prokuratorzy Generalni Delaware). Prawdopodobnie największym czynnikiem w tym przypadku byłoby to, ile OpenAI płaci organizacji non-profit za oddanie kontroli.
Niektórzy eksperci prawni, twierdzą, że może być niemożliwe uczciwe oszacowanie tego poziomu kontroli, ponieważ jeśli AGI zostanie rozwinięta, może być warta prawie nieskończone sumy pieniędzy...
Oferta grupy Muska w wysokości 97,4 mld USD ma jeszcze jedną interesującą historię, obiecują dorównać lub przekroczyć wszelkie wyższe oferty. Sugeruje to, że Musk uważa, że zarząd organizacji non-profit OpenAI może próbować rozważyć inne oferty. To typowa strategia Muska.
Jest to bardzo ważne, ponieważ zarząd organizacji non-profit OpenAI ma obowiązek powierniczy wobec "ludzkości", a nie wobec inwestorów czy pracowników. Niektórzy twierdzą, że oznacza to, że zgodnie z prawem nie mogą zrezygnować z kontroli za żadną cenę.
Cokolwiek się stanie decyzja Muska komplikuje próbę pozbycia się struktury non-profit przez OpenAI. Zarząd organizacji non-profit musi teraz wyjaśnić, dlaczego zaakceptowałby mniej niż 97,4 mld USD zwłaszcza z obietnicą dorównania wyższym ofertom.
Podsumowanie
Minusem jest utrata prawie 100 miliardów dolarów...
A jakie są plusy?"
...
Inne tematy w dziale Gospodarka