MORSKA ENERGETYKA WIATROWA NIE MOŻE ISTNIEĆ BEZ DOTACJI
„...Gdybym był właścicielem, podpisywałbym tylko takie umowy w których są zawarte stałe formy dotacji...”- Ed.
Dunkelflaute obnaża wszystkie słabości energii wiatrowej.
W ubiegły piątek, wartość rynkowa Orsted, niegdyś ulubionego inwestora ekologicznego, wyniosła 15,1 mld USD co jest spadkiem o 83%, od szczytu wynoszącego 93,9 mld USD w styczniu 2021 r., wynika z danych LSEG.
Dania wstrzyma wszystkie trwające przetargi na morską energetykę wiatrową, ponieważ istniejące ramy, w których nie oferuje się żadnych dotacji, nie działają w obecnych warunkach rynkowych - poinformował w piątek tamtejszy minister energetyki.
Globalna branża morskiej energetyki wiatrowej została dotknięta rosnącymi kosztami, rosnącymi stopami procentowymi i wąskimi gardłami w łańcuchu dostaw. Dania poinformowała w grudniu, że jej ostatni przetarg na energetykę wiatrową na morzu nie przyciągnął żadnych ofert.
Kłopoty byłej firmy naftowo-gazowej odzwierciedlają zmieniające się losy energetyki wiatrowej na całym świecie, ponieważ gwałtownie rosnące koszty, opóźnienia i ograniczone inwestycje w łańcuchu dostaw skłaniają inwestorów do ponownej oceny tempa transformacji energetycznej.
Rząd rozpocznie teraz przygotowania do uruchomienia w tym roku nowego przetargu na morską energetykę wiatrową o mocy od dwóch do trzech gigawatów (GW), w którym mogą być oferowane dotacje państwowe, powiedział minister energii Lars Aagaard na konferencji prasowej.
"Duńska klapa morskiej energetyki wiatrowej nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem" – napisał w poście na LinkedIn Esben Hegnsholt, dyrektor zarządzający Boston Consulting Group w Kopenhadze. "Podobnie jak nagi Cesarz, jedynymi, którzy wydają się zaskoczeni, są sami bohaterowie – politycy i opiniotwórcy wyraźnie oddaleni od rzeczywistości branży energetycznej".
Wiatraki Simensa czekają na kolejnych naiwnych...
...
Inne tematy w dziale Technologie