catrw catrw
146
BLOG

Skuteczna polityka Donalda Trumpa wobec Kolumbii

catrw catrw Polityka Obserwuj notkę 7

Skuteczna polityka Donalda Trumpa wobec Kolumbii


image


Po tym, jak Kolumbia wycofała swoją ofertę (w trakcie lotu) zgody na deportacje, Trump uderzył sankcjami i nastąpiła zmiana decyzji.

To chyba najszybsza wojna handlowa w historii świata....

Podziwiam Trumpa i jego doradców, w tym "kalkulatora", którego przodkowie wyemigrowali do USA z Krakowa.

Prezydent Trump powiedział, że jego administracja nałoży 25-procentowe cła na kolumbijskie towary wwożone do USA, w odwecie na ten południowoamerykański kraj za odrzucenie dwóch amerykańskich lotów przewożących migrantów do domu.

Posunięcie, które oznaczałoby pierwsze użycie ceł przez Trumpa od czasu jego inauguracji w zeszłym tygodniu, nastąpiło w niedzielę po tym, jak rząd prezydenta Kolumbii Gustavo Petro poinformował, że zablokował on amerykańskie loty deportowanych Kolumbijczyków. Decyzja Petro była wyzwaniem dla polityki Trumpa, polegającej na usuwaniu migrantów, którzy nielegalnie dostali się do USA, zwłaszcza przestępców.

Trump odpowiedział w poście na swojej platformie Truth Social, że 25-procentowe cła zostaną podniesione do 50% w ciągu tygodnia. Trump powiedział również, że wydaje zakaz podróżowania dla kolumbijskich urzędników państwowych i sankcje wizowe dla osób związanych z rządem tego kraju.

"Te środki to dopiero początek" – napisał Trump. "Nie pozwolimy rządowi kolumbijskiemu na pogwałcenie swoich zobowiązań prawnych w odniesieniu do przyjęcia i powrotu przestępców, których zmusił do wjazdu do Stanów Zjednoczonych!"

Gehenna rozpoczęła się wczesnym rankiem w niedzielę, kiedy kolumbijski prezydent powiedział na swoim koncie X, że "Stany Zjednoczone nie mogą traktować kolumbijskich migrantów jak przestępców", dodając: "Nie zezwalam na wjazd amerykańskich samolotów z kolumbijskimi migrantami na nasze terytorium".

Dwa amerykańskie wojskowe C-17 miały dyplomatyczne pozwolenie na lądowanie w Kolumbii, kiedy opuściły San Diego, przewożąc około 80 migrantów każdy, powiedział urzędnik obrony, ale pozwolenie to zostało cofnięte w niedzielę w drodze. Samoloty następnie wróciły do USA, powiedział urzędnik.

Kilka godzin później Stany Zjednoczone zareagowały zamknięciem sekcji wizowej w ambasadzie USA w stolicy Kolumbii, powiedział amerykański urzędnik.

Cła i sankcje na Kolumbię miały zostać nałożone na mocy Ustawy o Międzynarodowych Nadzwyczajnych Uprawnieniach Gospodarczych, powiedział wysoki rangą urzędnik administracji. Ustawa ta przyznaje prezydentowi szerokie uprawnienia do nakładania ceł i kar na inne kraje, gdy ogłosi on stan zagrożenia gospodarczego. Ustawa nie była wcześniej wykorzystywana do nakładania ceł, chociaż prezydent Richard Nixon użył prekursora ustawy, aby nałożyć 10% cła na cały import w 1971 roku.

Według danych Census Bureau Stany Zjednoczone zaimportowały z Kolumbii towary o wartości 16,1 miliarda dolarów w 2023 roku, co plasuje ją na 26. miejscu – za Szwecją i przed Australią – wśród partnerów importowych. Ropa naftowa stanowiła około jednej trzeciej tej wartości w dolarach. Inne najważniejsze towary, które Stany Zjednoczone otrzymują od Kolumbii, to złoto, kawa, banany i świeżo ścięte róże.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2023 r. Stany Zjednoczone odpowiadały za 28% wartości kolumbijskiego eksportu, więcej niż jakikolwiek inny partner handlowy.

Późnym rankiem Petro powiedział w programie X, że nakazał zwrot samolotów, sugerując, że zrobił to, ponieważ były to samoloty wojskowe. "Będziemy przyjmować naszych rodaków samolotami komercyjnymi, bez traktowania ich jak przestępców" – napisał. Zaledwie kilka minut po tym, jak Trump powiedział, że nałoży cła, biuro Petro poinformowało, że rząd udostępni prezydencki samolot, aby przewieźć z powrotem Kolumbijczyków, którzy mieli zostać deportowani w niedzielę.

Stany Zjednoczone deportowały migrantów do Kolumbii i innych krajów Ameryki Łacińskiej pod rządami Bidena, zwykle za pomocą lotów komercyjnych, powiedział wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu. Do tej pory w styczniu odbyło się 90 lotów deportacyjnych, z czego 48 do Gwatemali i Hondurasu, 14 do Meksyku i 8 do Kolumbii, poinformowała Witness at the Border, amerykańska grupa imigracyjna, która śledzi dane dotyczące lotów.



...


catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Polityka