catrw catrw
144
BLOG

Polityka energetyczna

catrw catrw Gospodarka Obserwuj notkę 12

Polityka energetyczna

Polityka energetyczna implikuje wiele obaw takich jak: przystępność cenowa, niezawodność i zrównoważony rozwój.

Jeśli chodzi o energię, przystępność cenowa ma kluczowe znaczenie dla dobrobytu ludzkości, ponieważ umożliwia nie tylko powszechny dostęp, ale także rozproszoną dostępność, która prowadzi do innowacji technologicznych.

Niezawodność, to dostęp do energii niezakłócony przez warunki zewnętrzne, takie jak pogoda jest również kluczowa, ponieważ umożliwia stałe funkcjonowanie domów, szkół, szpitali, instalacji wojskowych i innych obiektów.

Zrównoważony rozwój dotyczy opłacalności źródła energii ze względu na jego wpływ na środowisko i zdrowie publiczne, w połączeniu z jego długoterminowymi dostawami. Musi być brany pod uwagę, jeśli mamy chronić społeczeństwo, zapewniając jednocześnie przyszłym pokoleniom dostęp do bezpiecznych, przystępnych cenowo i niezawodnych źródeł energii.

Źródła energii plasują się różnie w tych trzech czynnikach. Paliwa kopalne są zarówno przystępne cenowo, jak i niezawodne, ale wytwarzają również szkodliwe emisje, a ich podaż jest ograniczona. Odnawialne źródła energii są przystępne cenowo (jak wieje wiatr i świeci słońce), teoretycznie nieskończone i nie emitują gazów cieplarnianych, ale są nieciągłe, a zatem generalnie zawodne, a przez to kosztowne. Celowo nie mówię o surowcach na bazie których powstają te technologie (ich ceny nie znamy, z powodu braku technologii utylizacji)... Energia jądrowa jest również teoretycznie nieskończona i zapewnia stałą, niezawodną moc bez emisji zanieczyszczeń. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami początkowymi i rzeczywistymi, jeśli są przesadzone, obawami dotyczącymi bezpieczeństwa związanymi z promieniowaniem.

W idealnym świecie dążylibyśmy do zrównoważonego, trójnożnego stołka, który łączy się w przystępnej cenie energii, niezawodności i zrównoważonym rozwoju. Przez długi czas, gdy kraje dążyły do szybkiej industrializacji, priorytetowo traktowały przystępność cenową i niezawodność, ignorując zrównoważony rozwój. Rewolucja przemysłowa, napędzana w dużej mierze tanią i obfitą energią, przyniosła bezprecedensowy wzrost gospodarczy i postęp technologiczny. Jednak począwszy od lat siedemdziesiątych, niektóre kraje – zwłaszcza te na Zachodzie – zaczęły uwzględniać czynniki środowiskowe w swoich planach rozwoju energetycznego. Trend ten tylko przyspieszył, ponieważ decydenci coraz częściej traktują priorytetowo kwestie klimatyczne i podejmują proaktywne kroki w celu redukcji emisji.

Z drugiej strony, polityka uwzględniająca klimat często pomija przystępność cenową i niezawodność energii. Regiony, które priorytetowo potraktowały redukcję emisji, mają zwykle wygórowane ceny energii elektrycznej: koszty energii elektrycznej w Niemczech są jednymi z najwyższych w Europie, podczas gdy w Kalifornii należą do najwyższych w Stanach Zjednoczonych. Odnawialne źródła energii są często nieciągłe. Dopóki technologia magazynowania energii w akumulatorach nie ulegnie znacznej poprawie, odnawialne źródła energii są po prostu zbyt zawodne, aby polegać na nich jako na samodzielnych źródłach energii.

Oczywiście paliwa kopalne nie są pozbawione zagrożeń związanych z przystępnością cenową i niezawodnością. Chociaż Stany Zjednoczone poczyniły znaczne postępy w zmniejszaniu swojej zależności od zagranicznej ropy naftowej, pozostają uwikłane w globalny krajobraz energetyczny. W rezultacie wydarzenia w odległych regionach mogą nadal wpływać na krajowe ceny i dostawy paliw kopalnych, jak widzieliśmy w przypadku wojny w Ukrainie, a ostatnio zawirowań na Bliskim Wschodzie. Średnie ceny gazu ziemnego potroiły się w latach 2021-2022, zagrażając bezpieczeństwu gospodarczemu. Zapewnienie prawdziwego bezpieczeństwa energetycznego wymaga zatem kompleksowego podejścia, które uwzględnia nie tylko krajową produkcję energii, ale także międzynarodowy rynek energii.

W jaki sposób możemy zapewnić dostęp do dostaw energii, które są przystępne cenowo, niezawodne i zrównoważone?

To nadal pozostaje otwartym pytaniem...

Choć najbliżej optimum są modułowe elektrownie atomowe.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1279431,ameryka-zatwierdzila-projekt-malego-modulowego-reaktora

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1318602,chinski-projekt-modulowego-reaktora-jadrowego

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1406447,dlaczego-big-tech-kiedy-potrzebuja-energii-korzystaja-z-energii-jadrowej



...


catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Gospodarka