W ten czwartek otwarcie nowoczesnej elektrowni w porcie Jaffa
W Izraelu toczy się wojna i ona nie ma wpływu na nowoczesne inwestycje. W Polsce rządzonej przez Koalicję 13 grudnia, choć wojny nie ma, nowoczesne cywilizacyjne inwestycje nie powstają.
W porcie Jaffa powstała pierwsza izraelska elektrownia wykorzystująca energię fal morskich.
Projekt został opracowany wspólnie przez gminę Tel Awiw-Jafo, miejską firmę deweloperską "Atarim", Eco Wave Power i EDF Renewables Israel.
W Warszawie samorząd ma problemy z oczyszczalnią wody, a w Izraelu gminy inwestują w nowoczesne elektrownie. Za to w Polsce więcej ścieżek rowerowych.....
Będzie to pilotażowa stacja do wytwarzania energii elektrycznej z fal morskich, a jej celem będzie połączenie wielu obszarów, takich jak innowacje, zrównoważony rozwój i wyzwania związane z energią odnawialną.
Władze miasta stwierdziły, że wspieranie innowacyjnych technologii w celu redukcji emisji jest kluczową częścią inicjatyw miasta w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Szkoda, że Rafał Trzaskowski w Warszawie albo Jacek Jaśkowiak w Poznaniu nie postawili na małe modułowe elektrownie atomowe. Ich świat to ścieżki rowerowe.
Ministerstwo Energii i Infrastruktury Izraela uznało projekt za "pionierską technologię".
Eco Wave Power (Izraelska firma wykorzystująca fale wodne do produkcji energii odnawialnej) wyjaśnia technologię stojącą za projektem, która "łączy pływaki z istniejącymi konstrukcjami morskimi, takimi jak falochrony i pomosty. Pływaki te unoszą się i opadają wraz z falami, zasilając silnik hydrauliczny i generator znajdujące się na lądzie. System zawiera inteligentne elementy sterujące, które podnoszą pływaki z wody podczas sztormów, aby zapobiec uszkodzeniom". Projekt w porcie Jaffa jest wyjątkowy, koncepcja jest prosta. Wykorzystuje już istniejące falochrony do zamontowania, które wykorzystują fale rozpryskujące się o nie, aby wywołać reakcję łańcuchową. Pływaki są połączone z tłokami, które poruszają silnikiem hydraulicznym, wytwarzając czystą energię. Energia następnie przemieszcza się do zbiornika, który przechowuje ją do momentu wytworzenia energii wyprodukowanej z następnej fali.
Kluczem inwestycji jest znalezienie konstrukcji stworzonych przez człowieka – falochronów – do których można przymocować pływaki. Ta elektrownia w Jaffe może wyprodukować około 250 do 300 KW energii elektrycznej. A koszty są bardzo niskie. W Polsce podobne elektrownie mogłyby powstać w każdym porcie.
Firma buduje obecnie kilka innych podobnych stacji na całym świecie, w tym w Los Angeles i Porto.
Projekt jest prowadzony przez założycielkę i dyrektor generalną Eco Wave Power, Innę Braverman. U tej Paniu uroda idzie w parze z inteligencją.
...
Inne tematy w dziale Gospodarka