Świat robi zapasy z powodu ceł Trumpa, a Chiny wstrzymują eksport rzadkich towarów do USA
Bloomberg donosi, że loty towarowe w Chinach gwałtownie rosną po powrocie Trumpa, zbliżają się cła.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-11-29/china-air-cargo-flights-soar-as-trump-return-tariffs-loom?sref=Fbhig0fX
„...W zeszłym tygodniu odbyło się 3 485 międzynarodowych lotów towarowych do lub z Chin, najwięcej w danych z marca 2023 r., tuż po tym, jak Chiny ponownie otworzyły swoje granice po kilku latach ograniczeń związanych z pandemią. Był to trzeci tydzień z rzędu, w którym wykonano ponad 3400 lotów – wynika z danych Ministerstwa Transportu.
Chiny znajdują się w trakcie boomu eksportowego, a wartość dostaw w tym roku prawdopodobnie osiągnie rekordowy poziom. To może być jeszcze bardziej przyspieszone w czasie przed objęciem urzędu przez Trumpa pod koniec stycznia przyszłego roku, ponieważ firmy w USA starają się kupić jak najwięcej, zanim nałoży on nowe cła na towary z Chin, Meksyku, Kanady i być może innych krajów.
Według oficjalnych danych w ciągu roku do października liczba lotów towarowych wzrosła o 73% w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r., podczas gdy liczba statków przewożących towary do i z Chin wzrosła o 8,3%. Dwucyfrowe wzrosty odnotował również transport ciężarowy i kolejowy...”. Piloci mają wzrost o 40% lotów.
Jeśli kupujący nie pojawią się po ten towar, sprzedawcy będą mieli duży problem...
Ministerstwo Chin wydało oświadczenie w sprawie towarów podwójnego zastosowania, Komunikat nr 46 Ministerstwa Handlu z 2024 r. w sprawie wzmocnienia kontroli eksportu produktów podwójnego zastosowania do Stanów Zjednoczonych.
https://www.mofcom.gov.cn/zwgk/zcfb/art/2024/art_3d5e990b43424e60828030f58a547b60.html
Zgodnie z odpowiednimi przepisami Ustawy o kontroli eksportu Chińskiej Republiki Ludowej oraz innymi przepisami ustawowymi i wykonawczymi, w celu ochrony bezpieczeństwa i interesów narodowych oraz wypełnienia zobowiązań międzynarodowych, takich jak nieproliferacja, podejmuje się decyzję o wzmocnieniu kontroli eksportu produktów podwójnego zastosowania do Stanów Zjednoczonych. Odnośne sprawy zostają niniejszym ogłoszone w następujący sposób:
1. Produkty podwójnego zastosowania nie mogą być eksportowane do użytkowników wojskowych lub do celów wojskowych w Stanach Zjednoczonych.
2. Zasadniczo wywóz produktów podwójnego zastosowania związanych z galem, germanem, antymonem i materiałami supertwardymi do Stanów Zjednoczonych nie będzie dozwolony; w przypadku wywozu produktów podwójnego zastosowania z grafitu do Stanów Zjednoczonych zostanie wprowadzony bardziej rygorystyczny przegląd użytkowników końcowych i zastosowań końcowych.
Każda organizacja lub osoba fizyczna w jakimkolwiek kraju lub regionie, która narusza powyższe postanowienia i przekazuje lub dostarcza odpowiednie produkty podwójnego zastosowania pochodzące z Chińskiej Republiki Ludowej organizacjom i osobom fizycznym w Stanach Zjednoczonych, zostanie pociągnięta do odpowiedzialności zgodnie z prawem.
Niniejsze ogłoszenie zostanie oficjalnie wdrożone od dnia publikacji.
Materiał supertwardy to materiał o wartości twardości przekraczającej 40 gigapaskali (GPa) mierzonej za pomocą testu twardości Vickersa. Są to praktycznie nieściśliwe ciała stałe o wysokiej gęstości elektronowej i wysokiej wartościowości wiązań. Ze względu na swoje unikalne właściwości materiały te cieszą się dużym zainteresowaniem w wielu dziedzinach przemysłu, w tym między innymi w materiałach ściernych, narzędziach do polerowania i cięcia, hamulcach tarczowych oraz powłokach odpornych na zużycie i ochronnych.
Diament jest najtwardszym znanym do tej pory materiałem, o twardości Vickersa w zakresie 70–150 GPa. Diament wykazuje zarówno wysoką przewodność cieplną, jak i właściwości elektroizolacyjne, a wiele uwagi poświęcono znalezieniu praktycznych zastosowań tego materiału. Diament ma jednak kilka ograniczeń w masowym zastosowaniu przemysłowym, w tym jego wysoki koszt i utlenianie w temperaturach powyżej 800 °C. Ponadto diament rozpuszcza się w żelazie i tworzy węgliki żelaza w wysokich temperaturach, dlatego jest nieefektywny w cięciu materiałów żelaznych, w tym stali. Dlatego ostatnie badania nad materiałami supertwardymi koncentrują się na związkach, które byłyby bardziej stabilne termicznie i chemicznie niż czysty diament.
Poszukiwanie nowych materiałów supertwardych przebiegało na ogół dwiema drogami. W pierwszym podejściu naukowcy naśladują krótkie, kierunkowe kowalencyjne wiązania węglowe diamentu, łącząc lekkie pierwiastki, takie jak bor, węgiel, azot i tlen. Podejście to stało się popularne pod koniec lat 80. wraz z eksploracją trójskładnikowych związków C3N4 i B-C-N. Drugie podejście do projektowania materiałów supertwardych obejmuje te lżejsze pierwiastki (B, C, N i O), ale wprowadza również metale przejściowe o wysokiej gęstości elektronów walencyjnych, aby zapewnić wysoką nieściśliwość. W ten sposób metale o wysokich modułach objętościowych, ale niskiej twardości są koordynowane z małymi atomami tworzącymi się kowalencyjnie, aby uzyskać supertwarde materiały. Węglik wolframu jest istotnym przemysłowo przejawem tego podejścia, chociaż nie jest uważany za supertwardy. Alternatywnie, borki w połączeniu z metalami przejściowymi stały się bogatym obszarem badań supertwardych i doprowadziły do odkryć takich jak ReB2, OsB2 i WB4.
Materiały supertwarde można ogólnie podzielić na dwie kategorie: związki wewnętrzne i związki zewnętrzne. Do grupy wewnętrznej zalicza się diament, regularny azotek boru (c-BN), azotki węgla i związki trójskładnikowe, takie jak B-N-C, które mają twardość wrodzoną. I odwrotnie, materiały zewnętrzne to te, które mają nadtwardość i inne właściwości mechaniczne, które są determinowane przez ich mikrostrukturę, a nie skład. Przykładem zewnętrznego materiału supertwardego jest diament nanokrystaliczny znany jako zagregowane nanopręty diamentowe.
Historycznie uważano, że syntetyczny diament powinien być strukturalnie doskonały, aby był użyteczny. Działo się tak dlatego, że diament był preferowany głównie ze względu na jego walory estetyczne, a drobne wady w strukturze i składzie były widoczne gołym okiem. Chociaż jest to prawda, właściwości związane z tymi niewielkimi zmianami doprowadziły do interesujących nowych potencjalnych zastosowań diamentu syntetycznego. Na przykład domieszkowanie azotem może zwiększyć wytrzymałość mechaniczną diamentu, a silne domieszkowanie borem (kilka procent atomowych) czyni go nadprzewodnikiem.
W skrócie ogłoszenie obejmuje nanopręty galu, germanu, antymonu, węglika wolframu i diamentu z dodatkowym ostrzeżeniem dotyczącym grafitu.
Chiny produkują 85% materiałów supertwardych, są światowym monopolistą.
Zaczyna się wojna handlowa, powstaje duża nisza dla pośredników, tutaj mogą powstać fortuny.
...
Inne tematy w dziale Gospodarka