catrw catrw
175
BLOG

Rosyjski manewr srebrem niepokoi zachodnie banki

catrw catrw Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Rosyjski manewr srebrem niepokoi zachodnie banki

image


https://thesilverindustry.substack.com/p/this-is-why-silver-price-doubles

Rosja ogłosiła plany dodania srebra do swoich rezerw państwowych, dołączając do złota, platyny i palladu.

Ta strategiczna zmiana, nakreślona w projekcie budżetu Rosji, proponuje roczną alokację 51,5 mld rubli na zakupy metali szlachetnych do 2027 roku. Silver Academy, wiodący autorytet w dziedzinie rynków srebra, sugeruje, że decyzja ta może wywołać efekt domina o daleko idących konsekwencjach dla światowej gospodarki.

Jon Forrest Little, analityk z The Silver Academy, opisuje tę sytuację jako "The Ultimate Squeeze", rysując paralele do wydarzeń historycznych, które zmieniły kształt globalnej ekonomii. 

Na szczególną uwagę zasługuje moment podjęcia tej decyzji, który zapadł tuż przed szczytem BRICS i w trakcie trwających globalnych wysiłków na rzecz dedolaryzacji. Little wyjaśnia: "To strategiczne posunięcie, tuż przed szczytem BRICS, stawia Rosję w sytuacji, w której Rosja może czerpać ogromne korzyści z ostatecznego wyciśnięcia srebra, potencjalnie znacząco wpływając na amerykańskie banki".

Raport Srebrnej Akademii podkreśla kilka kluczowych punktów:

1.Kontekst historyczny: Posunięcie to jest porównywane do embarga na ropę naftową z 1973 r., w którym Rosja wykorzystywała kontrolę nad krytycznym zasobem do wywierania presji geopolitycznej.

2.Luka w zabezpieczeniach USA: Ponieważ Stany Zjednoczone są uzależnione od importu w przypadku 80% swojego zapotrzebowania na srebro, są szczególnie podatne na zakłócenia w dostawach.

3.Implikacje globalne: Ponieważ inne kraje potencjalnie pójdą w ślady Rosji, możemy być świadkami bezprecedensowego przygotowania do gwałtownego wzrostu cen srebra.

4.Strategia gospodarcza: Decyzja ta ujawnia słabości amerykańskiego systemu finansowego, sięgające wstecz do porzucenia standardu złota i systemu petrodolara.

Little ostrzega przed potencjalnymi efektami domina: "Konsekwencje tej zmiany wykraczają poza zwykłe ruchy cen. Znaczna rewaluacja srebra może zakłócić istniejące paradygmaty finansowe, rzucając wyzwanie dominacji walut fiducjarnych i potencjalnie przyspieszając przejście w kierunku wielobiegunowego gospodarczego porządku świata.

Raport Silver Academy sugeruje, że ten ruch może być przełomowy dla rynku metali szlachetnych. "Ponieważ kraje BRICS kontynuują poszukiwanie alternatyw dla systemu finansowego skoncentrowanego na dolarze, w tym możliwości waluty opartej na surowcach, rola srebra może stać się jeszcze bardziej kluczowa". Tu Polska ma także swoje okienko, srebro jest syrowcem ubocznym przy wydobywaniu miedzi.

W miarę jak globalne napięcia gospodarcze będą się nasilać, wszystkie oczy będą zwrócone na rynek srebra i kolejne posunięcia Rosji w okresie, który może być transformacją dla światowych finansów. Ponieważ popyt przemysłowy na srebro jest już solidny ze względu na jego kluczową rolę w zielonych technologiach i elektronice, dodatkowa presja ze strony rezerw krajowych może doprowadzić do poważnych ograniczeń podaży. Scenariusz ten jest dodatkowo spotęgowany przez fakt, że srebro jest często produkowane jako produkt uboczny innych operacji wydobycia metali, co sprawia, że szybki wzrost podaży jest wyzwaniem.

Jego dwoista natura zarówno jako surowca przemysłowego, jak i metalu szlachetnego sprawia, że jest on atrakcyjnym składnikiem każdego nowego systemu waluty rezerwowej.




...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Gospodarka