catrw catrw
1715
BLOG

Japonia uruchomi w 2034 roku pierwszy na świecie reaktor fuzji jądrowej?

catrw catrw Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 63

..Japonia uruchomi w 2034 roku pierwszy na świecie reaktor fuzji jądrowej?

Synteza jądrowa jest źródłem energii przyszłości.


Kształt impulsu energetycznego w japońskiej technologii fuzji jądrowej jest tajemnicą, ale wiele technologii japońskich sprawdza się.

Konstrukcja reaktora jest niezwykle interesująca. Jak informują specjaliści z Helical Fusion, w centrum całego układu znajdzie się stellarator w formie heliotronu. Urządzenie tego typu dostarcza rozgrzanej plazmy niezbędnej do generowania energii w procesie fuzji. Stellarator będzie połączony z dwiema cewkami helikalnymi i nie będzie wymagał do działania prądu plazmowego.

W helikalnym reaktorze fuzyjnym pole magnetyczne niezbędne do kontrolowania plazmy jest stabilnie wytwarzane jedynie przez cewki elektromagnetyczne. Pozwala to na stabilne ograniczanie plazmy przez długi czas i stałą produkcję energii.

Japoński startup Helical Fusion poinformował, że planuje zbudować pierwszy na świecie reaktor fuzji jądrowej, który może wytwarzać energię przez nieograniczony czas, ma rozpocząć pracę w 2034 roku.

Helical Fusion ma na celu zbudowanie "reaktora pilotażowego", który będzie miał moc wytwórczą 50-100 megawatów, powiedział Reutersowi jego dyrektor generalny. Japonia zainwestowała 400 miliardów jenów, czyli 2,8 miliarda dolarów, w badania w Narodowym Instytucie Nauki o Fuzji Jądrowej, a dyrektor generalny firmy, Takaya Taguchi, powiedział, że planuje wykorzystać fundusze do komercjalizacji fuzji jądrowej.

"Jeśli się powiedzie, Japonia, importer energii, będzie mogła produkować własną energię, a nawet ją eksportować, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Japonii" – powiedział Taguchi.

Czy jest to możliwe?

Japoński NIFS ma jedno z największych laboratoriów fuzji jądrowej i był w stanie osiągnąć temperaturę 100 milionów stopni Celsjusza i czas trwania plazmy przez prawie godzinę.

Jednak, jak twierdzi Taguchi, nadal istnieją wyzwania. Firma musi zebrać 1 bilion jenów (6 800 000 000 USD), aby zbudować reaktor pilotażowy, a także opracować technologię i przepisy dotyczące reaktora.


Amerykańscy naukowcy mówią, że „Fusion” od dziesięcioleci jest świętym Graalem.

Czyżby Japonia miała świętego Graala?

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1270203,przelom-w-syntezie-jadrowej

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1386959,najwiekszy-na-swiecie-reaktor-syntezy-jadrowej-zostal-wreszcie-ukonczony

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1159696,usa-na-progu-zaplonu-termojadrowego

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1318602,chinski-projekt-modulowego-reaktora-jadrowego

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1273108,japonia-po-raz-kolejny-stawia-na-energie-jadrowa



...



catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (63)

Inne tematy w dziale Technologie