catrw catrw
300
BLOG

Leni Riefenstahl nie była naiwną artystką

catrw catrw Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Leni Riefenstahl nie była naiwną artystką


image


Nowy dokument ujawnia głęboki współudział Leni Riefenstahl w niemieckich - nazistowskich okrucieństwach.

Na Festiwalu Filmowym w Wenecji odbyła się premiera filmu "Riefenstahl" - reżyser Andres Veiel, producentka Sandra Maischberger.

Film opiera się na dostępie do osobistego archiwum Riefenstahl, które zostało udostępnione opinii publicznej dopiero niedawno, po śmierci jej męża w 2016 roku. Z tych materiałów wynika, że to nie była naiwna artystka a "Triumfu woli",  "Olimpii" - nie były wypadkiem przy pracy.

Leni Riefenstahl przez całe życie pozostała wierną wyznawczynią NSDAP i mogła odegrać aktywną rolę w co najmniej jednej masowej rzezi Żydów.

To nie była naiwna niemiecka artystka, która pracowała dla Hitlera tylko dlatego, że takie były dostępne dla niej środki, i która była zszokowana, gdy dowiedziała się o pełnej skali nazistowskich okrucieństw po wojnie. Riefenstahl, która później cieszyła się długą karierą jako fotografka, zachęcała do tej rehabilitacji, publikując jej wspomnienia i zamawiając w latach 90. film dokumentalny, który był dla niej znacznie bardziej korzystny.

Wcześniejsze dokumenty o niej były elementem niemieckiej polityki historycznej uciekającej od odpowiedzialności Niemców za II wojnę światową i jej zbrodnie.

Film jest "powieścią detektywistyczną", która odkrywa prawdę o reżyserce i rzuca także światło na mechanizmy niemieckiej polityki historycznej robiącej ze zbrodniarzy ofiary. W skrócie pierwszymi ofiarami Hitlera byli Niemcy, którzy go wybrali w wyborach demokratycznych.

Zapiski osobiste Riefenstahl pokazują, że przez dziesięciolecia utrzymywała dobre relacje z innymi nazistami, w tym z Albertem Speerem.

W ustaleniach detektywistycznych jest wątek dotyczący obywateli II RP, Żydów polskich.

image


Riefenstahl mogła odegrać aktywną rolę w masakrze polskich Żydów we wrześniu 1939 r. w mieście Końskie, gdzie Riefenstahl filmowała polską inwazję Hitlera. Przed wojną w mieście mieszkało około 6500 Żydów, z których prawie wszyscy zostali wypędzeni, a następnie zginęli w obozie w Treblince. W dniu, w którym odwiedziła Końskie Riefenstahl, nazistowscy żołnierze wymordowali 22 Żydów. Później zaprzeczyła, jakoby miała jakąkolwiek wiedzę na temat tych zabójstw, z dokumentu wynika, że kłamała.

Powołując się jednak na list z akt Riefenstahl, dokument mówi, że to jej didaskalia – a konkretnie rozkaz interpretowany jako "Pozbyć się Żydów" – prawdopodobnie napędzały masowe mordy.



...



catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Kultura