catrw catrw
302
BLOG

Banki biorą darmowe pieniądze od FED

catrw catrw Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Banki biorą darmowe pieniądze od FED

https://www.wsj.com/finance/banking/the-fed-launched-a-bank-rescue-program-last-year-now-banks-are-gaming-it-43e9cee3?mod=hp_lead_pos2

Kolejna zręczna sztuczka FED  wywracając obligacje do góry nogami, lewarowany handel oparty na funduszach hedgingowych, który obecnie wyczerpuje ON RRP. Kto w takim razie kupi ich skarbce (obligacje skarbowe)?

FED stworzył Bank Term Funding Program (BTFP), aby ratować banki, które głupio lewarowały długoterminowe zakłady na stopy procentowe, które się nie sprawdziły.

Program BTFP pozwala bankom na wymianę amerykańskich obligacji skarbowych z FED-em po wartości nominalnej, skutecznie ratując spekulantów.

Wykorzystanie BTFP wzrosło wraz z zakładami, że FED  wkrótce obniży stopy procentowe.

Zadłużenie w ramach programu finansowania terminowego banków FED wzrosło w ostatnich tygodniach do nowych maksimów, co jest dziwną konsekwencją przestawienia się rynku na prognozowanie wielu obniżek stóp procentowych przez FED w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Stopa procentowa, jaką banki płacą za korzystanie z programu, w skrócie BTFP, jest powiązana z przyszłymi oczekiwaniami dotyczącymi stóp procentowych. Teraz, gdy inwestorzy wycenili serię obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku, banki są w stanie zgarnąć różnicę między tym, co płacą za pożyczenie środków, a tym, co mogą zarobić na parkowaniu środków w banku centralnym jako depozyty overnight.

Instrument obciąża banki stopą procentową równą oczekiwaniom rynku co do średniej referencyjnej stopy procentowej w ciągu najbliższego roku, powiększoną o dodatkowe 0,1 punktu procentowego. Początkowo zaciąganie pożyczek było drogie, ponieważ inwestorzy wyceniali wyższe stopy procentowe w przyszłości.

Dramatyczne odwrócenie oczekiwań dotyczących stóp procentowych w ostatnich miesiącach zmieniło matematykę.

Program ma wygasnąć 11 marca, o ile nie zostanie przedłużony. We wtorek Michael Barr, wiceprezes FED ds. nadzoru bankowego, zasugerował, że instrument nie zostanie przedłużony.

Niektórzy analitycy uważali, że wzrost BTFP był związany z dodatkowym obciążeniem banków regionalnych.

Ale nie o to chodzi. Banki raczej widzą szansę na darmowe pieniądze i ją wykorzystują.

Tymczasem należy pamiętać, że dług przekracza 34 biliony dolarów, 1 bilion dolarów odsetek

FED chce obniżyć stopy procentowe, aby ograniczyć odsetki od długu przekraczającego 1 bilion dolarów.


image


Znajomy analityk skomentował to....

Duzi brokerzy/banki pożyczali płynność z instrumentu repo FED-u oraz indeksy giełdowe z depozytem zabezpieczającym i obligacje długoterminowe. Brokerzy/banki następnie złożyli wniosek o arbitraż BTFP. Różnica między zyskami z arbitrażu BTFP a kosztami okna kredytowego FED zmniejsza ogólne oprocentowanie kredytów marżowych. Odpowiednik obniżenia FFR.

Departament Skarbu i FED współpracowały ze sobą. Instrument repo FED posiadał 2 biliony dolarów. Akcje były w granicach przedziału, a Yellen narzekała na brak płynności obligacji. Wraz z wprowadzeniem BTFP indeksy giełdowe poszybowały w górę z wieloma lukami cenowymi. W tym samym czasie rentowności długoterminowych obligacji skarbowych spadły. Kredyt repo FED w wysokości 2 bilionów dolarów został wykorzystany w postaci indeksów akcji i obligacji opcji maklerskich/bankowych. Indeksy poszły w górę, podobnie jak w 2020 r., dzięki pomocy FED w ramach pandemicznego bailoutu.

Jeśli te spekulacje się utrzymają, luki na rynku nie zostaną wypełnione, dopóki BTFP nie zakończy się – chyba że FFR zostanie obniżony.

Kto pojmuje ten mechanizm ten zarabia duże pieniądze...

"Program ma wygasnąć 11 marca, o ile nie zostanie przedłużony. We wtorek Michael Barr, wiceprezes FED ds. nadzoru bankowego, zasugerował, że instrument nie zostanie przedłużony.

Istniejące kredyty można refinansować do 2025 roku. Innymi słowy, to się nie kończy. Będzie się to po prostu nazywać inaczej.



...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Gospodarka