W kontekście działań Donalda Tuska i jego akolitów....
Co to jest konstytucja RP?
Dla niektórych konstytucja jest zbiorem podstawowych zasad, według których wspólnota polityczna zarządza swoimi sprawami publicznymi. Innymi słowy, jest to mniej lub bardziej stały zestaw praktyk i norm, który nie podlega zwykłemu procesowi politycznemu.
Inni twierdzą, że konstytucje zależą w równym lub większym stopniu od konkretnych rozwiązań instytucjonalnych, które aktualizują i podtrzymują normy takie jak kontrola i równowaga, podział władzy i struktury parlamentarne, niż od samych norm.
Czym jest "teoria konstytucyjna"?
Jest to jednocześnie więcej i mniej niż badanie instytucji politycznych. W państwie konstytucyjnym musi istnieć zbiór zasad, które skutecznie ograniczają sprawowanie władzy rządowej.
"Konstytucjonalizm" polega na popieraniu pewnych rodzajów rozwiązań instytucjonalnych, uzasadniając to tym, że w ten sposób zostaną osiągnięte określone cele, a zatem do dyskusji wprowadza się element normatywny; jest to jednak element normatywny oparty na przekonaniu, że istnieją pewne możliwe do wykazania związki między danymi rodzajami rozwiązań instytucjonalnych a ochroną ważnych wartości.
Solidny konstytucjonalizm musi łączyć te dwa odrębne, ale powiązane ze sobą elementy. Po pierwsze, musi opierać się na fundamencie normatywnym, który określa właściwy charakter i granice rządu. Można to nazwać "prawem zasadniczym" wywodzącym się ze wspólnej filozofii publicznej. Po drugie, musi zawierać rozwiązanie instytucjonalne, które skutecznie zachęca do przestrzegania tej ustawy zasadniczej.
Autorytet konstytucji nie opiera się jedynie na przesłankach proceduralnych. Co ważne, konstytucja ustroju zastępuje ważność innych praw, służąc jako standard, według którego obywatele i aktorzy polityczni oceniają ustawodawstwo.
Cyceron, na którego szczególną uwagę zwracali amerykańscy założyciele, zakorzenił rzymską konstytucję w materialnej wizji dobra wspólnego i prawa naturalnego. Wraz z innymi rzymskimi mężami stanu i filozofami sformułował hierarchiczne rozróżnienie między ius i lex: wyższym rzędu, prawem zasadniczym i prawodawstwem pozytywnym. Cyceron nakreślił wyraźny związek między ustrojem rzymskim a tym, co określił jako prawo naturalne, moralne, wywodzące się z porządku świata przyrody i z miejsca człowieka w tym porządku. Idea fundamentalnego, niezmiennego prawa stanowiącego podstawę konstytucji wydaje się niezbędna dla każdego trwałego ustroju konstytucyjnego.
Wielu współczesnych uczonych obawia się, że nasz własny porządek konstytucyjny może się załamać w wyniku "lekceważenia norm".
W Polsce te normy są lekceważone przez Premiera RP Donalda Tuska, Marszałka Sejmu RP Szymona Hołownie et consortes...
Widać, że same instytucje nie wystarczą, by powstrzymać wybranych autokratów.
Konstytucji trzeba bronić...
Instytucje w Polsce rządzonej przez Kolorową Koalicję stały się bronią polityczną, dzierżoną siłą przez tych, którzy je kontrolują...
...
Inne tematy w dziale Polityka