catrw catrw
290
BLOG

Jak opinia publiczna w Polsce oceni antydemokratyczne zachowania polityków?

catrw catrw Polityka Obserwuj notkę 30

Jak opinia publiczna w Polsce oceni antydemokratyczne zachowania polityków?

Reklama
Czy politycy polscy, którzy w oczywisty sposób naruszają normy demokratyczne, tracą znaczące poparcie społeczne, czy też opinia publiczna nakłada niewielkie ograniczenia na polityków antydemokratycznych?

Politycy, którzy nie mogą wygrać w wolnych i uczciwych wyborach, w oczywisty sposób mają motywację do manipulowania systemem wyborczym dla korzyści politycznych. Podczas gdy normy demokratyczne wśród polityków mogłyby w zasadzie same ich przed tym powstrzymywać, mechanizm ten, nawet jeśli takie normy istnieją, staje się coraz bardziej kruchy, gdy stawka wyborów rośnie. Politolodzy już dawno zrozumieli, że aby demokracja była naprawdę samoegzekwująca, politycy, którzy przejawiają antydemokratyczne zachowania, muszą stracić tak duże poparcie społeczne, że ich dalsza kariera polityczna jest skazana na porażkę.

Przewidując taką reakcję, przywódcy polityczni rzadko podejmowaliby próby naruszenia kluczowych norm demokratycznych.

Biorąc pod uwagę znaczenie społeczeństwa jako środka kontroli przed niedemokratycznymi politykami, niepokojące jest to, że jawne niedemokratyczne zachowanie polityków jest tylko w bardzo ograniczonym stopniu karane przez polskich wyborców.

Reklama
 Wyborcy są hipokrytami, jeśli chodzi o regres demokracji, popierając to samo antydemokratyczne zachowanie władzy wykonawczej, gdy ich własna partia jest u władzy, jednocześnie potępiając je, jeśli u władzy jest partia przeciwna.

Reakcja jest ale nie wystarczająca....

Opinia publiczna nie reaguje zdecydowanie na ewidentnie niedemokratyczne zachowania polityków.

Jest to wina polaryzacji, mediów, demoralizacji, słabej edukacji i trywializacji...

Reklama
Wyborcy często polegają na przywiązaniach partyjnych, gdy oceniają nowe propozycje polityczne, ale czy stronniczość powoduje poparcie dla zmian "podstawowych reguł gry politycznej"?

U podstaw większości teorii demokratycznej odpowiedzialności leży idea, że wyborcy retrospektywnie oceniają polityków i ich działania...

Ta sankcjonująca rola wyborców jest zawsze ważna, ale odgrywa szczególną rolę tam, gdzie demokratycznie urzędujący politycy starają się wykorzystać przejściową większość do zmiany nie tylko polityki, ale także instytucji politycznych w sposób, który utrwala ich władzę. W większości takich przypadków polityka koalicyjna i zasady konstytucyjne mogą nakładać ograniczenia, w tym konieczność targowania się z innymi partiami w legislaturze.

 Istnieją jednak ważne przypadki, w których w grę wchodzą same formalne zasady konstytucyjne.

Reklama
Aby ukarać polityków za łamanie norm demokratycznych, wyborcy muszą być świadomi zmian instytucjonalnych, postrzegać je jako bezprawne i koordynować swoją strategię karania.

Wysiłki zmierzające do umocnienia obecnej władzy w Polsce odbywają się nie poprzez jawne działania, ale takie jak naruszenie Konstytucji, poprzez stopniowe i techniczne zmiany w istniejących przepisach, które nie są zgodne z procedurami prawnymi RP.

Niedocenianym problemem w demokracjach jest to, że demokratycznie wybrane rządy mogą wykorzystywać przejściową większość, aby okopać się u władzy, zmieniając ex post podstawowe reguły gry politycznej na swoją korzyść. Kiedy wyborcy sankcjonują takie niedemokratyczne działania?

 Rolą PiS jest pobudzenie społeczeństwa do działania, to Polacy są suwerenem w Polsce, to suweren w przypadku naruszania demokracji przez władzę nawet demokratycznie wybraną jest strażnikiem optimum w przywracaniu demokracji...

Reklama


image


Reklama

...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Polityka